ishal.gen.tr https://www.ishal.gen.tr İshal, İshal Belirtileri ve İshal Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ishal.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 25 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Ceviz İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/ceviz-ishal-yaparmi.html Wed, 26 Dec 2018 20:40:31 +0000 Bu yazımızda sizlere ceviz ishal yapar mı, bağırsakları hızlı çalıştırır mı, gaz yapar mı bu tür soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Cevizin içinde diğer meyve ve sebzelere oran ile Bu yazımızda sizlere ceviz ishal yapar mı, bağırsakları hızlı çalıştırır mı, gaz yapar mı bu tür soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. 

Cevizin içinde diğer meyve ve sebzelere oran ile çok fazla lif vardır. California da yapılan bir araştırmaya göre 28 gram cevizin içinde 2 gram lif mevcuttur. Bu sebeple çok tüketildiğinde ceviz ishal yapar mı sorusunun cevabı kesinlikle yapar olacaktır. Aslında her meyvenin çok fazla tüketilmesi gaz, ishal gibi sorunlara neden olur. Ancak cevizde içindeki liflerin fazla olması sebebiyle bağırsaklar daha fazla çalışır ve kişinin ishal olma ihtimali daha fazla artar.

Cevizin Fazla Tüketilmesi

Aslında ceviz sağlık için çok faydalı bir yiyecektir. Özellikle beyinin gelişmesinde, sağlıklı ve zinde bir yaşam için tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak özellikle irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklardan muzdarip olanlar ya da cevizi normalden fazla tüketenler için şu hastalıklara neden olabilir.
 • Gaz 
 • İshal
 • Ciltte Döküntü
 • Kaşıntı
 • Mide Bulantısı
 • Karın Ağrısı
 • Kramp
Ayrıca ceviz özellikle diğer kuru yemişlere oranla çok daha yağlı bir yiyecektir. Bu sebeple diğer kuru yemişlere oranla daha fazla alerjiktir. Bu nedenle kişide kurdeşen, ciltte yağlanma, ciltte şişlik, kusma, bulantı,sivilcelenme, ishal ya da döküntü ve şişlik gibi hastalıklara neden olabilir. 
Bu yazımızda sizlere ceviz ishal yapar mı sorusunun cevabını vermeye çalıştık.
]]>
İncir İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/incir-ishal-yaparmi.html Sun, 30 Sep 2018 07:17:03 +0000 İncir ishal yapar mı, İncir içeriğinde bol lif barındıran sevilen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen incir yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. İncir içeriğ İncir ishal yapar mı, İncir içeriğinde bol lif barındıran sevilen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen incir yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. İncir içeriğinde bulunan bazı maddelerin kansere iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle incir tüketimi ülkemizde oldukça fazladır. Özellikle benzaldehit maddesi incir de çok yüksek oranda bulunmaktadır. İşte bu madde kanseri önlemesi ile bilinen maddedir. Özellikle bağırsak kanseri bu mide kanserine iyi geldiği bilinen incir bağırsak tembelliğine de iyi gelmektedir. 

Bağırsakların olması gerekenden daha fazla çalışmasına yardımcı olan incir kişinin ishal olmasına neden olabilir. Bilinçsiz tüketimi yani olması gerekenden daha fazla yenilmesi kişinin birkaç gün ishal problemi yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle incir ishal yapar mı sorusuna kolaylıkla evet dememiz mümkün. İshale neden olan meyvelerde en üst sıralarda yer alan incir kabızlık problemi yaşayan herkese önerilen bir besindir. Kayısıdan sonra ishale neden olan ikinci meyve olarak bilinmektedir. 

İncirin ishal yapma sebebi:
 • Fruktoz içermesi: İncirde bulunan Fruktoz maddesi kişinin ishal olmasına sebep olan bir maddedir. 
 • Karbonhidrat oranının yüksek olması: incir ve birçok meyvede bulunan karbonhidrat ishale ve gaz problemine yol açmaktadır. 
 • İncir içeriğindeki değerlere kişinin alerjisinin bulunması: İncir birçok değeri bünyesinde barındıran bir meyvedir. Kişinin bu değerlerden herhangi birine alerjisinin bulunması ishali hastalık boyutunda yaşamaya sebep olabilir. 
 • Fazla tüketim: Yine incirin olması gerekenden fazla tüketilmesi aşırı ishale neden olabilir. 
İncir ishal yapar mı, incir tüketildiğinde bağırsaklarda hareketliliği neden olur. Bağırsaklarda aniden hızlılık yaşanmaya başlar ve incir tüketiminden maksimum 10 saat sonrasında ishal belirtileri görmeye başlarsınız. Bu nedenle günlük hayatta bağırsakları fazla çalışan ve genel olarak ishal sıkıntısı yaşayan insanların inciri dozunda tüketmesinde fayda vardır. Çünkü incir kişide bulunan genel ishalin fazlalaşmasına neden olur. İncir özellikle de güneşte kurtulup kuru incir haline getirildiğinde ishal yapma etkisi en az 2 kat artmaktadır. Bu nedenle ishal olan kişinin dikkatli davranması gereklidir. Hatta bizim tavsiyemiz kişinin ishal durumu bitene kadar kuru incir veya taze incir tüketmemesidir. 
]]>
Salatalık İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/salatalik-ishal-yaparmi.html Sun, 30 Sep 2018 17:56:13 +0000 Salatalık İshal Yapar mı; Salatalık çoğu evde rahatça bulunan bir besindir. Birçok şeyde yer alır. Hatta sade şekli ile tüketilmesi insan vücuduna oldukça faydalıdır. Kilo aldırmadığından çok tercih edilir. Sindi Salatalık İshal Yapar mı; Salatalık çoğu evde rahatça bulunan bir besindir. Birçok şeyde yer alır. Hatta sade şekli ile tüketilmesi insan vücuduna oldukça faydalıdır. Kilo aldırmadığından çok tercih edilir. Sindirim sistemini çalıştırıcı ve idrar söktürücü yanı ile büyüklerde nasılsa küçüklerde de aynı etkiyi gösterir. Özellikle salata ve turşu yapımında kullanılan salatalık, kahvaltılarda da başrol oynayan bir gıdadır.

Açlık bastırmak ve susuzluğu gidermek için rahatlıkla tüketilir. Evlerde kolay bulunduğu için salatalığın insan vücuduna kattığı güzelliklerden haberi olmayanlar olabilir.

Salatalık İshal Yaparmı

İnsanların çoğunda B vitamini eksikliği çok karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Halsizlik, dikkat dağınıklığı, kansızlık, unutkanlık, sinirlilik, ağız yaraları da bu şikayetler arasında yer alıyor. Bunları ortadan kaldıracak yada oluşmasına engel olacak olan, içinde B vitamini bulunan salatalıktır. Çünkü B vitamini açısından oldukça zengindir. Daha sayamadığımız birçok faydaya sahip olan salatalık güvenle tüketilebilir. Fakat ishal bir kişi oldukça sıvı kaybı yaşadığından salatalık tüketmemesi daha iyi olacaktır. Salatalık doğal bir sıvı takviyesidir. Kabız olan bir kişi ise salatalık tükettiğinde faydasını görecektir. Çünkü sindirim sisteminde yardımcıdır.

Salatalık İshale İyi Gelir mi

İçinde su ve lif bulunduran salatalık sindirim düzenlemeye yardımcı olacağından, İshal kişilerin salatalık tüketmemeleri gerekiyor. İshal kişiler, ishale iyi gelebilecek olan kahve ve limon kürü uygulayabilir. Bu kürde kullanılacak olan satılan hazır kahve değil de, dövülmüş yada toz halinde ki doğal kahveden uygulayabilir. Küçük bir çay kaşığı ile aldığınız kahvenin üzerine 4-5 damla limon suyu damlatın. Sonra ağızda çok çiğnemeyecek şekilde yiyin. Kişinin bünyesine göre tatlı kaşığı ile de olur. Bazı insanlarda tek tatlı kaşığı ile yapılan bu uygulama 1-2 saat içinde etkisini gösterebilirken, bazıları ise bir kaç defa bu uygulamayı yapması ile sonuç alabilir. Bu kişiler de birkaç günde 1-2 kez uygulayabilir. 
]]>
Dereotu İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/dereotu-ishal-yaparmi.html Sun, 30 Sep 2018 20:17:14 +0000 Dereotu İshal Yapar mı, Bilindiği gibi dereotu tüketimi sağlık açısından uzmanlar tarafından onaylanmış doğal bir bitkisel besindir. Bu besinin birçok faydasını duymaktayız. Ancak her doğal ve bitkisel ürün tüketimind Dereotu İshal Yapar mı, Bilindiği gibi dereotu tüketimi sağlık açısından uzmanlar tarafından onaylanmış doğal bir bitkisel besindir. Bu besinin birçok faydasını duymaktayız. Ancak her doğal ve bitkisel ürün tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Aynı şekilde dereotu tüketimine de dikkat edilmediği takdirde ishal sorunuyla karşılaşılabilir. 

Dereotu İshal Yapar mı

Dereotu gerek keskin kokusu gerek ise lezzeti bakımından soframızda sık tüketmemiz gereken besinlerin başında gelmektedir. Bu besin yukarıda da bahsedildiği gibi doğru bir şekilde tüketilmesi halinde ishal gibi bir sorunla karşılaşılması söz konusu olmaz. Zira dereotu gerek içerisinde yer alan bol miktarda vitaminle ve gerekse demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineralleri içermesi açısından oldukça oldukça faydalı bir besindir. Bu sebepten ötürü dereotu ishal yapar mı sorusuna gönül rahatlığıyla hayır cevabını verebiliriz. Ancak gerek bir takım hastalıklardan kaynaklı olarak gerekse alerjik etkileri bulunması sebebiyle bazı durumlarda dereotu, semizotu ve nane gibi yeşillikleri tüketmek konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Dereotu İshale İyi Gelir mi
Dereotu bitkisini ishal açısından inceleyecek olursak eğer doğru kullanıldığı takdirde mutlaka ishali önleyici etkisine bulunduğunu söyleyebiliriz. Zira hazımsızlık sorununun ortadan kaldırılmasında dereotu bitkisini bol bol tüketebilirsiniz. Özellikle mide sorunu yaşayan hastaların ve bağırsak hastalığı bulunan bireylerin dereotu bitkisini almaları etkili olacaktır. Bu bakımdan dereotu ishal yapar mı sorusuna yönelik düzenli ve doğru bir şekilde kullanılması halinde ishal yapmayacağını aksine ishali önleyeceğini söyleyebiliriz.
]]>
Karanfil İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/karanfil-ishal-yaparmi.html Mon, 01 Oct 2018 18:33:00 +0000 Karanfil İshal Yapar Mı, İshal rahatsızlığı virüs ve bakterilerin bağırsak sistemini bozması sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla zararlı içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi sonrasında ortaya Karanfil İshal Yapar Mı, İshal rahatsızlığı virüs ve bakterilerin bağırsak sistemini bozması sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla zararlı içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında C vitamini eksikliği ve fazlaca alınan magnezyum sonrası ishal rahatsızlığının oluştuğu tespit edilmiştir. Karanfilin antiseptik özelliği sayesinde bir çok hastalığın tedavisinde etkin rol oynadığı; Mide bulantısı, nezle, soğuk algınlığı, ishal ve grip gibi rahatsızlıklar üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Ağız kokusunu engellemek amacıyla sürekli olarak karanfil kullanan kişilerin ishal gibi bir rahatsızlıkla karşılaşması sonrasında karanfil ishal yapar mı sorusunu sormaktadır. Karanfil sanılanın aksine ishal rahatsızlığını engelleyici özelliğe sahiptir. Ancak ishal rahatsızlığına maruz kalan kişi karanfili belli oran ve ölçülerde tüketmesinde fayda bulunmaktadır. 

Karanfil İshale İyi Gelir Mi 
İshal rahatsızlığı ile karşılaşan bir çok kişi bitkisel yöntemlerle bu hastalıktan kurtulmaya çalışmaktadır. Karanfil ishal yapar mı veya karanfil ishale iyi gelir mi sorularını bu bitkisel yöntemlerde araştırmaktadırlar. Uzmanların yapmış olduğu araştırma sonrasında karanfilin belirli ölçülerde kullanılması sonrasında ishal rahatsızlığından kurtulunduğunu dile getirmiştir. Karanfilin aşağıdaki şekilde tüketilmesiyle ishal hastalığıyla baş edebilirsiniz.
 • Kahvaltıdan sonra 1 su bardağının içine attığınız 7-8 adet karanfil yarım saat kaldıktan sonra bardaktaki su içildikten sonra karanfiller yutulmalıdır. 
 • Öğle yemeğinden sonra 4-5 adet karanfil dövüldükten sonra ılık suyla alınmalıdır.
 • Akşam yatmadan önce ılık su içine 5-6 adet karanfil atılarak tüketilmelidir.
Bu işlemler yapılırken karanfil taze olmalı ve yaklaşık olarak 6-7 gün devam edilmelidir. Karanfilin yapısında bulunan faydalı bileşenler sayesinde sindirim sistemi güçlenerek ishal rahatsızlığınızdan kurtulacaksınız. 
]]>
Balık İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/balik-ishal-yaparmi.html Mon, 01 Oct 2018 22:37:37 +0000 En çok merak edilen konuların başında balık ishal yapar mı hususu öne çıkmaktadır. Genellikle bu durum balık ve balık yağı tüketilmesinde karşımıza çıkmaktadır. Birçok ishal hastası bu sorunu yaşadıklarında balı En çok merak edilen konuların başında balık ishal yapar mı hususu öne çıkmaktadır. Genellikle bu durum balık ve balık yağı tüketilmesinde karşımıza çıkmaktadır. Birçok ishal hastası bu sorunu yaşadıklarında balıktan uzak durmaya başlarlar. Oysaki balık ishal sorununa karşı önemli etkileri bulunmaktadır. Besleyici ve koruyucu etkisi bulunan balığın tüketilmesi halinde bağırsaklardaki hareketliliği düzenlemesi ve bağışıklık sistemini düzenlemesi açısından başvurulması gereken bir besin türüdür. Bu bakımdan balık ishal yapar mı sorusuna ishal yapmayacağını aksine ishale karşı etkili bir besin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Balık İshal Yapar mı

İshale karşı balık tüketilmesinin herhangi bir sakıncasının olmadığını söylemiştik. Ayrıca bu konuda çevrenizden duyduğunuz kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeniz ve mutlaka doktora danışarak onun önerdiği besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de balık yağına karşı alerjisi olan bireyin mutlaka bu durumu tespit etmesi gerekir.

Balık İshale İyi Gelir mi
Omega 3 yağları bakımından oldukça zengin olan bu besin doğru kullanıldığı takdirde gereken etkiyi gösterecektir. Sindirim ve boşaltım sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işlemesinde yapıcı etkisi bulanan balık türlerini doğru bir şekilde ve yerinde kullanmanız halinde etkisini göreceksiniz. Bu bakımdan balık ishal yapar mı gibi bir sorunla da karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir diğer husus ise bazı kişilerde balık ve balık yağının alerjik yönünün bulunmasıdır. 
]]>
Hurma İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/hurma-ishal-yaparmi.html Tue, 02 Oct 2018 12:46:55 +0000 Hurma ishal Yapar mı, hurma ülkemizde severek ve benimsenerek tüketilen bir besindir. Doyurucu ve besleyici özelliğe sahiptir. Hurma yaş ve kuru hurma olarak iki çeşittir. Fakat hurmanın iki türü de ishale neden olabilmektedir. Hurm Hurma ishal Yapar mı, hurma ülkemizde severek ve benimsenerek tüketilen bir besindir. Doyurucu ve besleyici özelliğe sahiptir. Hurma yaş ve kuru hurma olarak iki çeşittir. Fakat hurmanın iki türü de ishale neden olabilmektedir. Hurma içeriğinde bulundurduğu değerler sayesinde kişi üzerinde ishal etkisi yaşatabilir. . 8 g diyet lifi içerir ve bazı diyet listelerinde yer alır. Fakat hurmanın iki türü de ishale neden olabilmektedir. Hurma hem lifli hemde şeker oranı yüksek bir besindir. Bu nedenle hurma tüketen kişilerin dikkatli ve tedbirli olması gerekli. Olması gerekenden daha fazla tüketilen hurma 1 veya 2 gün ishal olmanıza sebep olabilir.

Hurma neden ishal yapar 
 • İçeriğinde bol miktarda lif değerini barındırır. 
 • Şeker oranı yüksektir. 
 • Bağırsaklarda doğrudan etki eder ve hızlı çalışmasını sağlar. 
Kalorisi fazla olan bir besindir. Fakat bağırsakları olması gerekenden fazla çalıştırdığı için ve bağırsak tembelliğine doğrudan etki ettiği için birçok diyet programında yer almaktadır. Diyet programlarında seçilen tüm besinlerin hazmı kolay bağırsakları çalıştıran besinler olmasına dikkat edilmektedir ve diyet listesinde hurma her zaman yerini almaktadır. Bu nedenle birçok kişinin merak ettiği hurma ishal yaparmı sorusuna evet dememiz mümkün. Tüm bu açıkladığımız sebeplerden dolayı hurmanın ishal yapabildiğini hep beraber öğrenmiş olduk. 

Hurma ishale iyi gelir mi, Hurma ishal yapabilecek değerleri taşıdığı için ishale iyi gelmez. İshal problemi yaşayan insanlar hurma yiyebilir ama çözüm amaçlı olarak tüketmeleri fayda vermez hatta ishali arttırabilir. Bu nedenle hurmanın ishale iyi gelmediği bilinmektedir. 
]]>
Kestane İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kestane-ishal-yaparmi.html Tue, 02 Oct 2018 15:04:20 +0000 Kestane İshal Yapar mı, kestane kış aylarında sobalı evlerin vazgeçilmezidir. Ağaçta yetişir. Oldukça lezzetlidir. Hemen hemen herkes tarafından sevilir. Kalorisi yüksek olan bir besindir. Kilo aldırır. Bu nedenle diyette olanla Kestane İshal Yapar mı, kestane kış aylarında sobalı evlerin vazgeçilmezidir. Ağaçta yetişir. Oldukça lezzetlidir. Hemen hemen herkes tarafından sevilir. Kalorisi yüksek olan bir besindir. Kilo aldırır. Bu nedenle diyette olanların 3 veya 4 tane yemesi yeterlidir. Kestane tüketildiğinde ishal olmaya sebebiyet vermez. Sadece çok fazla tüketilirse kişinin bağırsakları bozulursa ozaman kişinin ishal olması mümkün olabilir. Ama  bu ishalin sebebi kestane değil kontrolsüz tüketildiği için mide bozulması olur. Kestane içeriğindeki hiçbir değer ishale neden olmaz. Hatta bağırsak içinde veya midede emilim yapabileceği için ishali durdurabilir.Tüm bu açıklamalardan sonra kestane ishal yapar mı sorusuna hayır diye yanıt verebiliriz. 

Kestane ishale iyi gelir mi, sorusuna ise evet iyi gelir diyebiliriz. Aslında kestane ne ishal yapar nede kabız yapar. Besleyici bir besindir ve arada bir tüketildiğinde bağırsaklara da sindirim sistemine de iyi gelir. Fakat belirgin olarak ishale veya ishal tedavisine önerilen bir besin değildir. Kestane önceliğinde ishale iyi gelebilecek birçok besin ismi sayabiliriz. Ama kestane midede emilim gerçekleştirdiği için özellikle sulu ishale iyi gelme ihtimali çok yüksek. Bu nedenle ishal olan kişinin kestane yemesinde hiçbir sakınca yoktur. İshal olan kişiye kestane önerebiliriz. İshal çoğu zaman mide bulantısı eşliğinde kişide görülür. Kestanenin ishal haricinde mide bulantısına da iyi geldiği bilinmektedir. 
]]>
Kivi İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kivi-ishal-yaparmi.html Tue, 02 Oct 2018 22:59:10 +0000 Kivi İshal Yapar mı, kivi özellikle görünümüyle ilgi çeken bir meyvedir. Dıştan patatese benzeyen içinde ise yeşil renkte olan kivi meyvesi birçok kişi tarafından sevilmektedir. Ekşimsi mayhoş bir tadı olan kivi in besin değ Kivi İshal Yapar mı, kivi özellikle görünümüyle ilgi çeken bir meyvedir. Dıştan patatese benzeyen içinde ise yeşil renkte olan kivi meyvesi birçok kişi tarafından sevilmektedir. Ekşimsi mayhoş bir tadı olan kivi in besin değerleri de oldukça yüksektir. Kivinin ishal yapma özelliği bulunmaz. Fakat kişi çok fazla tüketmiş ise midesini bozularak ishale neden olduğu bilinir. Bilinçsiz tüketilen birçok besinin ishale sebebiyet verdiği bilinmektedir. Aslında hiçbir besini olması gerekenden daha fazla tüketmemeliyiz. Kişinin kendini durdurmayıp tükettiği fazla besin kişinin midesinin bozulmasına ve akabinde mide bulantısı, ishal, karın ağrısı gibi şikayetler yaşamasına neden olmaktadır. Kivi ishal yapar mı sorusuna çok net bir cevap vermek doğru olmaz. Doğru olan cevap ise kişiden kişiye değişir demektir. 

Kivi İshale İyi Gelirmi
kivi özellikle ishal tedavisinde kullanılan bir besin değildir. Yani bu özelliği ile ön plana çıkmamıştır. Kivinin ne kabız nede ishal yapma özelliği vardır. Yani anlatmak istediğimiz muz meyvesi kabız yapması ile ünlü olan bir meyvedir veya kayısı ishal yapma özelliğine sahiptir. Bu meyveler akılda kalıcı kabızlığı ve ishale neden olur. Fakat kivide bu kadar belirgin bir etki bağırsaklarda gözlenmez. Bu nedenle kiviyi ishale iyi gelmesi için değilde vücudun ihtiyacı olan değerlere sahip olduğu için tüketmek daha doğru olur. 
]]>
Çiğ Köfte İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/cig-kofte-ishal-yaparmi.html Sat, 03 Aug 2019 18:48:53 +0000 Çiğ Köfte İshal Yaparmı, Çiğ köfte her kesimin oldukça sevdiği yöresel yemeklerimiz dendir. Oldukça sağlıklı bir yemek olan çiğ köfte acılı ve acısız yapılabileceği için çocuklarda rahatça yiyebilirler. İ Çiğ Köfte İshal Yaparmı, Çiğ köfte her kesimin oldukça sevdiği yöresel yemeklerimiz dendir. Oldukça sağlıklı bir yemek olan çiğ köfte acılı ve acısız yapılabileceği için çocuklarda rahatça yiyebilirler. İçinde kullanılan bulgur lif bakımından oldukça zengindir. Üstelik kana yavaş yavaş karıştığı için uzun süre tok tutabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı diyet yapanlar için de tavsiye edilmektedir. Çiğ köfte acılı ve acısız farketmez bir öğünde porsiyon halinde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde her besinde olduğu gibi kararında tüketmediğimiz zaman mide ve bağırsaklar için ağır gelebilir ve bu durum da ishale yol açabilir. Çiğ köfteyi yanında ekmek ile birlikte tüketilmesi önerilmemektedir. Aksi taktirde bulgurla ekmek bir araya geldiğinde kilo artışı kaçınılmaz olur. 

Çiğ Köfte İshale İyi Gelirmi
İshal mevsim değişikliğinde, bakteri nedeniyle, hastalık ve başka nedenlerden dolayı zaman zaman karşılaştığımız bir durumdur. İshal durumunda vücudumuzdan büyük oranda su kaybı yaşandığı için bol sıvı ve sıvı gıdalar almak çok önemlidir. Çiğ köfte içinde bulunan yoğun baharat nedeniyle ishal halinde önerilmemektedir. Bu durumda yenmesi halinde yanma da gözlenmektedir. Bu sebepten dolayı ishal bitene kadar daha sade ve sıvı gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. 
]]>
Ayva İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/ayva-ishal-yaparmi.html Wed, 03 Oct 2018 15:46:52 +0000 Ayva ishal yapar mı sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. Özellikle ayvanın ülkemizde yaygın olarak yetişmesi nedeni ile insanlar bu meyveyi çok fazla tüketmektedir. Ayva, kış aylarına doğru olan ve kış ayl Ayva ishal yapar mı sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. Özellikle ayvanın ülkemizde yaygın olarak yetişmesi nedeni ile insanlar bu meyveyi çok fazla tüketmektedir. Ayva, kış aylarına doğru olan ve kış aylarında tam olarak olgunlaşan bir meyve olduğu için daha çok Aralık, Ocak gibi aylarda tüketilmektedir. Sadece meyve olarak değil aynı zamanda ayvadan yapılan hoşafta da aynı etkileri görmek mümkündür. Ayva, hem çocuklar için hem de yetişkinler için son derece sağlıklı bir besindir. 

Ayva İshal Yapar mı
Ayva, ne kadar tüketilirse tüketilsin kesinlikle ishal sorununa neden olmaz. İçerisindeki maddeler ve mineraller nedeni ile insanlarda ishal rahatsızlığına neden olmadığı gibi aynı zamanda aşırı tüketilmesi durumunda kabızlık rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Ayva içerisinde çok az miktarda su vardır. Bu nedenle bir kişinin günde bir ayvanın yarısı kadarından fazlasını tüketmesi, kabızlığa neden olabilir. Eğer kişi tükettiği besinlerden kaynaklı olarak ishal olmuş ise kesinlikle bol bol ayva yemelidir. Tüketilen ayvanın etkisi daha ilk günden kendisini gösterecektir.Bu nedenle "Ayva ishal yapar mı" sorusuna "İshal yapmaz aksine kabızlığa neden olabilir" diyebiliriz. 

Ayva İshale İyi Gelir mi
Ayva bitkisi, ishal yapmayan aksine ishal rahatsızlığı için birebir bitkilerden biridir. İçerisinde bulunan lif oranı sayesinde ishal bir kişi için tıbbi bir ilaç kadar etkisi olmaktadır. Her ishal türü için olmasa da birçok zaman ishalden ayva sayesinde kurtulabilirsiniz. Bunun için daha ilk tüketimde bile ishal rahatsızlığına faydalarını hissedeceksiniz. 
]]>
Kudret Narı İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kudret-nari-ishal-yaparmi.html Thu, 04 Oct 2018 02:51:58 +0000 Kudret Narı İshal yapar mı, Kabakgiller familyasından olan Kudret Narı, ülkemizde Yalova ve Bursa’da yetiştirilmekte olup, anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Yaprakları parçalı ve saplı olan kudret narının meyve Kudret Narı İshal yapar mı, Kabakgiller familyasından olan Kudret Narı, ülkemizde Yalova ve Bursa’da yetiştirilmekte olup, anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Yaprakları parçalı ve saplı olan kudret narının meyvesi ilk başlarda yeşil olup, olgunlaşmaya başladıkça turuncu bir renk alır. Kudret Narının yüzeyi pütürlü ve kırmızı renkli çekirdekleri vardır. 

Kudret Narı içerisinde C vitamini, A vitamini, protein, yağ, karbonhidrat ve çeşitli ucucu yağlar bulundurmaktadır.

Kudret Narı İshal Yapar mı Adında anlaşılacağı üzere her derde deva olarak bilinen ve sindirim sistemi fonksiyonlarına ve enfeksiyonlarına da iyi gelen Kudret narı, içinde bulundurduğu besinler ve değerleri nedeni ile aşırı kullanıldığında ishal yapar. Bağırsak tembelliğini önlemeye ve düzene girmesine yardımcı olan doğal bir meyve olan Kudret narı aşırı tüketim yapılmamalıdır.

Kudret Narı İshale İyi Gelir mi Bağırsak tembelliği çeken kişiler tarafından kullanılan Kudret Narı ishal olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. İshali iyileştirmez ve ishali artırabilir.
 
Kudret Narı Kullanımı: Taze Kudret narının, kabukları soyulur, çekirdekleri çıkartılarak kalan kısmının içine bal eklenerek sabahları aç karnına bir kaşık tüketilebilinir. Zamanında bulunamayan Kudret Narı ise doğal zeytinyağı içerisinde 6 ay bekletilerek yada bal ile karıştırılıp 1 ay bekletildikten sonra kullanılabilinir.

Kudret Narı, şeker hastaları, hamile ve ciddi farklı hastalıkları bulunan kişiler tarafından kullanmadan önce mutlaka bir doktora veya uzmana başvurmalılar. 

]]>
Pizza İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/pizza-ishal-yaparmi.html Thu, 04 Oct 2018 12:30:37 +0000 Pizza ishal yapar mı sorusu, günümüzde pizzanın insanlar tarafından çok sevilmesine bağlı olarak çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Son derece yaygın olarak tüketilen pizzalar bazen insan vücudu için farklı zararlar Pizza ishal yapar mı sorusu, günümüzde pizzanın insanlar tarafından çok sevilmesine bağlı olarak çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Son derece yaygın olarak tüketilen pizzalar bazen insan vücudu için farklı zararlar verebilmektedir. Özellikle içerisinde bulunan malzemelerin sağlıklı olmaması ya da pizzanın hijyenik ortamlarda üretilmiş olmaması, bu pizzanın insanlar için faydalı olmamasının en büyük nedenidir. Bu nedenle daha kaliteli ve daha temiz ortama sahip olan pizzacıları tercih etmeniz çok önemlidir.

Pizza ishal yapar mı 
Pizza, en çok çocukların sevdiği yiyeceklerden biridir. Pizzanın içerisinde birçok farklı sos ve malzeme bulunduğu için sindirim sisteminde olumsuz etkilere neden olarak ishal rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu durum nedeni ile gün içinde tükettiğiniz pizza miktarını çok iyi  ayarlamanız gerekmektedir. Aksi halde "Pizza ishal yapar mı" sorusu için olumsuz bir şekilde size de yanıt vermemiz gerekecektir. Ancak miktarını iyi ayarlayıp aşırıya kaçmadan pizza tüketirseniz ishal sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça az olacaktır. 

Pizza İshale İyi Gelir mi
Pizza, içerisinde çok çeşitli malzemeler bulunan bir besin olduğu için ishal rahatsızlığınız için pek bir faydası olmayacaktır. Bunun yerine ishal rahatsızlığınız için daha çok bitkisel ürünler tüketmenizde fayda vardır. Özellikle bitkiler arasında ayva, ishal rahatsızlığını için bire bir fayda gösterecektir. Bunun yanı sıra karanfil ya da karanfil çayı da büyük etkiler göstermektedir. 
]]>
Keten Tohumu İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/keten-tohumu-ishal-yaparmi.html Fri, 05 Oct 2018 06:41:45 +0000  Keten Tohumu İshal Yaparmı, genellikle ılıman iklimlerde yetişen ve boyu 50-100 cm'ye varan keten tohumu bitkisinin meyvesinden elde edilen tohuma keten tohumu adı verilir. Diyabetten kolon kanserine,depresyondan görme bozukluklar  Keten Tohumu İshal Yaparmı, genellikle ılıman iklimlerde yetişen ve boyu 50-100 cm'ye varan keten tohumu bitkisinin meyvesinden elde edilen tohuma keten tohumu adı verilir. Diyabetten kolon kanserine,depresyondan görme bozukluklarına kadar birçok hastalık da alternatif tedavi için kullanılan keten tohumunun zaman zaman ishal, karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve diğer sindirim bozuklukları gibi yan etkilere de neden olduğu da bilinmektedir. Bu yan etkilerden en önemlisi ise ishaldir. 

Keten Tohumu İshale İyi Gelir Mi

İshal şikayetiyle hastanelere başvuran hastalara uzmanlar tarafından alternatif bir yöntem olarak keten tohumu önerilmektedir. Yani normal kullanımı ile ishali tedavi eden bu tohum, aşırı kullanım sonucunda ise ishale neden olabilmektedir. Bu nedenle genellikle doktor kontrolünde ve bol su ile kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Keten Tohumu Neden İshal Yapar

Keten tohumu, içerisinde bulunan yüksek derecede lif miktarı nedeniyle vücutta laksatif bir etkiye sahiptir. Bu tohumun fazla kullanımı sonucunda bağırsaklarda hareketlilik artar ve bu hareketlilik ishale neden olur. Ayrıca düzensiz kullanımı ile keten tohumu, vücutta hormon ve kan şekerinin dengesiz bir hale gelmesine neden olmaktadır. 
]]>
Dondurma İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/dondurma-ishal-yaparmi.html Fri, 05 Oct 2018 08:50:50 +0000 Dondurma İshal Yapar mı, Dondurma özellikle yaz aylarında sevilerek tüketilen gıdalardan biridir. İlk olarak M.Ö 4. yüzyılda Asya bölgesinde süt ile buzun karıştırılması ile elde edilmiş, 13. yüzyılda ise içeriğine meyve Dondurma İshal Yapar mı, Dondurma özellikle yaz aylarında sevilerek tüketilen gıdalardan biridir. İlk olarak M.Ö 4. yüzyılda Asya bölgesinde süt ile buzun karıştırılması ile elde edilmiş, 13. yüzyılda ise içeriğine meyve taneleri eklenerek Paris restoranlarında satışa çıkarılmıştır. Günümüzde süt, salep, meyve özleri, kakao yada çikolata parçaları karıştırılarak hazırlanan dondurma magnezyum, kalsiyum, potasyum A ve E vitaminleri ile proteinler açısından zengindir. 

Dondurma İshal Yapar mı

Düzenli olarak gün içinde bir porsiyon dondurma tüketildiğinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kemikleri güçlendirir. Bağırsak sisteminin düzenlenmesini sağlayarak kolon kanseri riskini azaltır. İçeriğindeki B vitaminleri ile cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir. Aşırı şekilde tüketilmezse ishal yapıcı değildir hatta bağırsakları düzenleyici etki gösterir. 

Dondurma İshale İyi Gelir mi 

Sağlık açısından birçok faydası olan dondurma steril bir ortamda üretilmediği takdirde ise ishal, yüksek ateş ve kusma gibi şikayetlere neden olabilir. Kontamine olmuş süt ile hazırlanan dondurmalar viral ve bakteriyel enfeksiyonların vücut içinde hızla yayılmasına neden olur. 

Süt ve süt ürünlerine karşı hassas olan yani laktoz intoleransı düşük kişilerde dondurma; gaz sancısı, ishal, cilt 
yüzeyinde kaşıntı ve besin alerjisine bağlı anaflaktik şok gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
  
Süt ürünlerine alerjisi olmayan kişilerin günde bir fincanı geçmemek üzere ishal sırasında dondurma tüketmelerinde ise herhangi bir sakınca yoktur.
]]>
Kola İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kola-ishal-yaparmi.html Fri, 05 Oct 2018 21:34:20 +0000 Kola ishal yapar mı, Kola; karamel ile tatlandırılıp şekerli ve şekersiz çeşitleri bulunan yaz aylarının vazgeçilmez bir içeceğidir. İçerisinde asit, fosforik asit ve kafein bulunmasından dolayı insan vücuduna için b Kola ishal yapar mı, Kola; karamel ile tatlandırılıp şekerli ve şekersiz çeşitleri bulunan yaz aylarının vazgeçilmez bir içeceğidir. İçerisinde asit, fosforik asit ve kafein bulunmasından dolayı insan vücuduna için birçok zararıları bulunmaktadır. Bağımlılık yapması, şeker oranını yükseltmesi ile insülin oranını değişmesi gibi zararlarının yanı sıra mideye ve dolaşım sistemine zarar vermektedir. Buda ishal dediğimiz rahatsızlığın ortaya çıkmasına etken bir sebeptir. İshal dışkının sıvı bir halde çıkma durumudur ve kolada bu durumu tetikleyen etmenlerin başında gelir.

Kola ishal yapar mı 

Kolanın içerisinde bulunan maddeler midede ve bağırsaklar da tahriş oluşmasına neden olur. Mideyi ve diğer iç organları çepe çevre saran mukoza tabakasının yapısını bozması bu tahrişin başlıca nedenidir. Bu durumun ortaya çıkması ile ishal adı verilen rahatsızlık ortaya oluşmaya başlar. Ayrıca bir bardak kolada yedi küp şeker bulunmaktadır ve şeker de ishal yapan maddelerin başındadır. 

Kola ishale iyi gelir mi 
Halk arasında kolanın ishal rahatsızlığına iyi geldiği bilinse de üstte açıklanan zararlarından dolayı kola bu rahatsızlığın oluşmasına sebebiyet vermektedir. Yoğun asit ve şeker miktarı kolayı mide ve bağırsak düşmanı yapmakla birlikte ishal rahatsızlığının oluşmasına direkt etki etmektedir.
]]>
Barbunya İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/barbunya-ishal-yaparmi.html Sat, 06 Oct 2018 19:51:47 +0000 Barbunya İshal Yaparmı; Barbunya lezzetli bir besin kaynağıdır. Beyaz kırmızı renkler barındıran barbunya, pişirildiğinde rengini kaybeder kremsi renk alır ve kestane kıvamına gelir. Çeşitli tariflerle sofralara gelen bar Barbunya İshal Yaparmı; Barbunya lezzetli bir besin kaynağıdır. Beyaz kırmızı renkler barındıran barbunya, pişirildiğinde rengini kaybeder kremsi renk alır ve kestane kıvamına gelir. Çeşitli tariflerle sofralara gelen barbunyayı severek tüketen çoktur. Beğenilerek yenilen barbunya diğer bitki türevi besinlere nazaran daha fazla protein içerir. Sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcıdır.

Barbunya İshal Yaparmı
Barbunya çok faydalı ve lif açısından da oldukça zengin bir besindir. Bir çok rahatsızlığa şifa katan barbunya, özellikle kolesterol düşürmede yardımcıdır. Diyabet rahatsızlıklarında kan şekeri düzeylerini dengede tutabilme gibi başarısı da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kalp sağlığını korur. Kanser olma riskini azaltıcıdır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz barbunya ishal yaparmı konusuna deyinecek olursak, barbunya ishal yapmaz ama her şeyin fazlasının zararı olabileceği gibi aşırı tüketimde de barbunya ishal yapabilir.

Barbunya İshale İyi Gelir mi
Fazla yağlı gıdaların tüketimi ile hassas çalışan bağırsakların oluşturduğu ishal durumunun önüne geçmek mümkündür. Mesela, yağlı gıdalar değil de haşlanmış besinler tüketilmesi ishalden kurtarır. Barbunyayı ilk önce haşlamak gerekir. Çıkan kara suyu dökülmelidir. Haşlanmış olarak yemek için lezzetli olsun diye, yeşillikler eşliğinde salata yaparak rahatça tüketilebilir. Böylece bir zararı olmayacaktır. Hatta ishal kişi için faydası olabilir.
]]>
Propolis İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/propolis-ishal-yaparmi.html Sun, 07 Oct 2018 12:46:07 +0000 Propolis İshal Yaparmı, Doğanın insanları sunduğu en güzel nimetlerden biri olan propolis, arının ürettiği balın korunması amacı ile arı tarafından üretilen bir ürün olup, kovan çatlakları ve kovan içine giren d Propolis İshal Yaparmı, Doğanın insanları sunduğu en güzel nimetlerden biri olan propolis, arının ürettiği balın korunması amacı ile arı tarafından üretilen bir ürün olup, kovan çatlakları ve kovan içine giren davetsiz konukların imhasından sonra üzerinin propolis ile kaplanarak balın bozulmasını önlemek için kullanılır. Propolis aç iken tüketildiğinde insanlarda zayıflamaya neden olur. Tok iken tüketilen propolis ise iştah açıcı ve güç verici olduğundan kilo alımına neden olur.

Propolis ishal yaparmı

Çoğunlukla günde bir tablet almak ishal yapmaz; fakat kullanan kişiye, alım sıklığına göre değişiklik gösterebilir. Kullanıcılar propolisin hücre yenileme ve enerji veren etkisinden dolayı bir gün boyunca beş ve üzeri tablet aldığında öncelikle hazımsızlık ve devamında ani gelişen ishal ile karşılaşırlar. Propolisin ishal yapmasının nedeni antibiyotik özellikli olmasındandır. Bu özelliği ile bağırsak florasında bulunan bazı gerekli bakterileri yok ederek bağırsağın asıl işini yerine getirmesine engel olur ve ishal ortaya çıkar. 

Propolis ishale iyi gelir mi

Propolis sindirim sistemi tarafından yeterince tanınmayan bir besindir, bu nedenle ishale iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat ishal olan kişi de ortaya çıkan güç kaybını kazanmak kazanmak için tok iken yenen propolis vücudun direncini artırarak ishalin kesilmesine yardımcı olabilir. Propolise bağlı ishal oluştuğunu düşünen hasta günlük bir tablet şeklinde propolis aldığında ishal kesilecektir.
]]>
Alkol İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/alkol-ishal-yaparmi.html Sun, 07 Oct 2018 16:22:05 +0000 Alkol ishal yapar mı, Alkol içerisinde bulundurduğu etil alkol ve maya mantarı gibi maddelerden dolayı mide, bağırsak ve dolaşım sistemini tahriş ettiği için ishal yapar. Ayrıca alkol maya mantarı ile yapıldığı için vücuda girm Alkol ishal yapar mı, Alkol içerisinde bulundurduğu etil alkol ve maya mantarı gibi maddelerden dolayı mide, bağırsak ve dolaşım sistemini tahriş ettiği için ishal yapar. Ayrıca alkol maya mantarı ile yapıldığı için vücuda girmesi ile ishal durumunu ortaya çıkarır. Bazı kişilerin alkole karşı alerji bulunması ile de ishal rahatsızlığı kendisini gösterir. Bu tür etken ve sebepler alkolün ishal yaptığını ortaya çıkarmaktadır. 

Alkol ishale iyi gelir mi 

Alkol vücuda girmesi ile zarar vermesinin yanı sıra ishal durumunda artış göstermesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı alkol ishale iyi gelmemesinin yanı sıra daha kötü durumların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple ishal durumu yaşayan kişi alkolden uzak durmalıdır. 
]]>
Ayran İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/ayran-ishal-yaparmi.html Mon, 08 Oct 2018 00:56:12 +0000 Ayran ishal yapar mı, ayran yoğurdun sağlamış olduğu faydaların tümünü sağlayan bir içecektir. Yoğurt dünya genelinde en fazla tüketilen süt ürünlerinden biridir. Ayranın ana maddesi olan yoğurt birçok hastalığa kar Ayran ishal yapar mı, ayran yoğurdun sağlamış olduğu faydaların tümünü sağlayan bir içecektir. Yoğurt dünya genelinde en fazla tüketilen süt ürünlerinden biridir. Ayranın ana maddesi olan yoğurt birçok hastalığa karşı alternatif olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hazır yoğurtlar farklı işlemlere tabi tutulduğundan vitamin ve mineral kaybı oluşur. Bu durumda yoğurt ya da ayran tüketilirken tüm faydalardan yararlanmak mümkün olmaz. En doğru seçim yoğurdu evde mayalamaktır. Yoğurt içinde çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur. Aynı şekilde ayran sade yoğurtla hazırlandığı için aynı yoğurt içeriğine sahip olur. Ayran vücudu kuvvetlendirir, vücuttaki zararlı bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Soğuk algınlığına, diş sağlığına göz sağlığına faydalıdır. 

Ayran İshal Yapar mı

Ayranın sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Her yaşta insanın güvenle tüketebileceği bir içecektir. Çok fazla tüketildiğinde sindirim sistemini olumsuz etkileyerek bazı sorunlara yol açabilir. Bu sorunların başında da ishal gelir. Yoğurda karşı alerjisi olanlarda da ayran tüketimi ishale yol açabilir. Normal tüketimlerde ayranın ishal yapıcı etkisi yoktur.

Ayran İshale İyi Gelir mi

İshal bağırsak sağlığıyla alakalı bir rahatsızlıktır. Bağırsaklarda iyi ve kötü huylu olmak üzere birçok bakteri bulunur. Bağırsaklarda bulunan bakterilerin bağırsak sağlığı için önemi büyüktür. Ayran bağırsak sağlığını koruyan, bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını, kötü bakterilerin ise azalmasını sağlayan bir besindir. İshalken gün içinde 2-3 bardak ayran tüketerek ishale karşı çözüm sağlanabilir.
]]>
Mandalina İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/mandalina-ishal-yaparmi.html Mon, 08 Oct 2018 11:50:16 +0000 Mandalina İshal Yapar mı, Mandalina içerisinde bulunan C vitamini sayesinde küçük büyük bütün hastaları iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hoş tadı sayesinde de herkes tarafından çok sevilmektedir. Özellikle k Mandalina İshal Yapar mı, Mandalina içerisinde bulunan C vitamini sayesinde küçük büyük bütün hastaları iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hoş tadı sayesinde de herkes tarafından çok sevilmektedir. Özellikle kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerin arasında başta yer alır. Gerek suyu gerek kendini bolca tüketilen bir meyvedir. Fakat biraz fazla kaçırılırsa elbette her besin de olduğu gibi bu da mideye ve bağırsaklara ağır gelebileceğinden dolayı ishal yapma olasılığı yüksektir.

Mandalina ishale iyi gelir mi

Mandalinanın içinde bulunan vitaminler sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dayanıklı ve güçlü hale gelirsiniz. Sadece bilindiği üzere C vitamini değil kemikleri güçlendirmede yararlı olan D vitamini ve esnekliği sağlayan K vitaminini de içinde barındırmaktadır. 

Mandalina yeteri kadar tüketildiği zaman ishale iyi gelen bir meyvedir. İshal olduğu zaman vücutta aşırı bir su kaybı meydana geldiğinden dolayı su kaybını yeteri miktarda karşılar. Ayrıca mandalina bağırsak florasına oldukça iyi gelen bir meyvedir.  Gün içerisinde iki defa birer porsiyon halinde yenildiği taktirde ishale iyi gelmektedir.
]]>
Lahana İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/lahana-ishal-yaparmi.html Tue, 09 Oct 2018 04:07:54 +0000 Lahana İshal Yaparmı; Lahana bilindik üzere sağlıklı bir bitkidir. Severek yiyeni çoktur. Hatta güzel lezzetlerle çeşit çeşit tarifi yapılır, güzel sunumlarla sofralara gelir. Karadeniz de bol tüketilen lahana Lahana İshal Yaparmı; Lahana bilindik üzere sağlıklı bir bitkidir. Severek yiyeni çoktur. Hatta güzel lezzetlerle çeşit çeşit tarifi yapılır, güzel sunumlarla sofralara gelir. Karadeniz de bol tüketilen lahananın çeşitleri de mevcuttur. Bunlar; Yeşil yapraklı lahana, kırmızı lahana ve brüksel lahanasıdır. İnsan vücuduna çok faydası olan lahana, tüketildiğinde bağırsaklara da çok faydası olur. Bağırsakları harekete geçirerek rahat dışkı atımını sağlar.

Lahana İshal Yaparmı 

Kimi insan kokusundan dolayı lahananın yanına yaklaşmaz ama şimdi sayacağım faydaları ile yemeyenler bile tüketmeye başlayabilirler. Cilt ve saç sağlığına faydası olmasının yanı sıra, yüzü berrak bir görünüme kavuşturur. Yaşlanmayı geciktirir. D vitamini yardımıyla cilt sağlığına katkıda bulunur. Kanserden koruyucu yanı vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığını korur. Enfeksiyon hastalarına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

Lahana İshale İyi Gelir mi

Lahanayı tüketmek metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığa da faydası olacağından güzel bir bağırsak temizleyicidir. Fazla tüketilen lahana yada lahana suyundan dolayı ishal görülebilir. Her zaman yeteri kadar tüketmek daha iyidir. Mesela 15 gün boyunca günde sadece 1 bardak lahana suyu içmeniz vücudunuzda ki birçok hastalıkla savaşması için yeterli olacaktır. Ayrıca kalp ve damar sağlını da korumada yardımcıdır. Fakat ishal durumda olan bir kişi lahana ve brüksel lahanasını tüketmekten kaçınmalıdır.
]]>
Kuru Fasulye İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kuru-fasulye-ishal-yaparmi.html Tue, 09 Oct 2018 08:44:16 +0000 Kuru Fasulye İshal Yaparmı; Yüksek lif barındıran kuru fasulyenin tüketeni çoktur. İçerdiği protein ve besin değerleri ile rağbet gören bir baklagildir. B grubu vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca kuru fasulye çinko, Kuru Fasulye İshal Yaparmı; Yüksek lif barındıran kuru fasulyenin tüketeni çoktur. İçerdiği protein ve besin değerleri ile rağbet gören bir baklagildir. B grubu vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca kuru fasulye çinko, potasyum, magnezyum da içermektedir. Sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Kuru Fasulye İshal Yaparmı

Kuru fasulye fazla tüketilirse ishale neden olabileceği gibi, alınacak önlemlerle ishale de iyi gelebilir. Çünkü kuru fasulye lifli bir besindir. Sindirim sistemine iyi gelen kuru fasulye aynı zamanda, kansere, kalbe, kolesterole, kemiklere, beyin fonksiyonlarına ve diyabete de faydası bulunmaktadır.

Kuru Fasulye İshale İyi Gelir mi

İshal günlük yaşantımızda her insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. İshalden kurtulmak için çeşit çeşit yol aranır. 5 dakikada etkisini gösterecek bir tarif ile ishal durumundan çabucak kurtulabilirsiniz. Hemen hemen her evde bulunabilecek bir baklagil olan kuru fasulyeden 10 tane alıp yıkayın. Daha sonra pirinç büyüklüğüne gelene dek dövün. (Midenin hazmı için bu şekilde yemek daha uygun olacaktır) Dövmüş olduğunuz kuru fasulyeden 1 kaşık tüketin. Bu kürü ishal olan herkes rahatlıkla tüketebilir.
]]>
Simit İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/simit-ishal-yaparmi.html Tue, 09 Oct 2018 10:42:11 +0000 Simit ishal Yapar mı, simit özellikle kahvaltılar tercih ettiğimiz doyurucu bir besindir. Özellikle dışarıda yemek yiyemediğimiz anlarda tercih ettiğimiz simit hem doyurucu hemde besin değeri yüksek olan bir besindir. Birçok Simit ishal Yapar mı, simit özellikle kahvaltılar tercih ettiğimiz doyurucu bir besindir. Özellikle dışarıda yemek yiyemediğimiz anlarda tercih ettiğimiz simit hem doyurucu hemde besin değeri yüksek olan bir besindir. Birçok kişinin severek tükettiği simit bağırsak sağlığına iyi gelir fakat ishale neden olmaz. Çünkü bağırsakların hızlı çalışmasına neden olacak değerleri içeriğinde taşımamaktadır. Üstelik ishal olan kişi simit tükettiğinde tedavi niteliği taşıması da mümkündür. Simit bağırsak ta emilim yaparak ishal in durmasına fayda sağlamaktadır. Bu nedenle simit ishal yapar mı sorusuna hayır demek mümkündür. Çünkü simitte ishale neden olabilecek lif, yağ veya fazla şeker içermemektedir.

Simit ishale iyi gelir mi, bu sorunun cevabı evettir. İshal olan kişinin özellikle şekerli yiyeceklerden uzak durması gerekir. Yağlı yiyecekler ve lifli gıdalarda ishal sorunu yaşayan kişilerin uzak durması gereken besinlerdir. Simit içeriğinde bu maddeleri barındırmadığı için ishale iyi gelmektedir. Kişinin simit eşliğinde bol su tüketmesi tedavi niteliği taşımaktadır. İlaç kullanmadan kişinin iyileşmesi bile mümkündür. Bu nedenle ishal olan kişiler acıktığında veya hasta yatağında yatarken simit yiyerek hem mide bulantısını hemde ishalinin iyileşmesini sağlayabilir. 
]]>
Tarhana Çorbası İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/tarhana-corbasi-ishal-yaparmi.html Wed, 10 Oct 2018 06:33:40 +0000 Tarhana Çorbası İshal Yapar mı, tarhana köy yemeklerinin başında gelen lezzetiyle bilinen hemen hemen herkesin sevdiği bir yemektir. Birçok kişinin vazgeçilmezi olan tarhana sindirim sistemine faydaları ile de bilinmektedir. T Tarhana Çorbası İshal Yapar mı, tarhana köy yemeklerinin başında gelen lezzetiyle bilinen hemen hemen herkesin sevdiği bir yemektir. Birçok kişinin vazgeçilmezi olan tarhana sindirim sistemine faydaları ile de bilinmektedir. Tarhana çorbası aynı anda birçok besin değerini içeriğinde bulunduran ve özellikle üşütme hastalığının şifası olarak bilinen bir çorbadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında yaşanan küçük rahatsızlıkların hemen hemen hepsini iyileştirdiğine inanılan tarhana çorbası ishal yapmaz. Bu sorunun cevabı tarhana çorbasının nasıl yapıldığıdır. Bol yağlı hazırlanan tarhana çorbası ishale neden olmaktadır. Ama bu tarhana içeriğinden değil çorbayı hazırlayan kişinin bol yağ tercih etmesindendir. 

Tarhana çorbası ishale iyi gelir mi, sıcacık bir tarhana çorbasının iyi gelmediği nerde görülmüş. Tarhana özellikle ishal durumuna ve ishal den dolayı oluşan karın ağrısına iyi gelmektedir. Bir kase sıcak tarhana çorbası hasta olan kişinin birkaç saat içinde kendini toparlamasına fayda sağlayacaktır. Bu nedenle ishal olan kişiye fazla yağ tercih edilmeden hazırlanan tarhana çorbasını tavsiye edebiliriz. Sizde ishal eşliğinde karın ağrısı ve bulantı hissediyorsanız mutlaka köyde hazırlanmış tarhana çorbasını tavsiye ediyoruz. Hem ishale hemde diğer şikayetlerinize iyi geleceğini ümit ediyoruz. 
]]>
Susam İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/susam-ishal-yaparmi.html Wed, 10 Oct 2018 19:37:03 +0000 Susam ishal yaparmı, yağ ile enerji oranı oldukça yüksek bir besin kaynağı olan susam B vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengindir. Kansere karşı da koruyucu özelliği olan susamın ayr Susam ishal yaparmı, yağ ile enerji oranı oldukça yüksek bir besin kaynağı olan susam B vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengindir. Kansere karşı da koruyucu özelliği olan susamın ayrıca, cinsel gücü arttırıcı ve enerji verici özelliği de bilinmektedir.

Susam yağı ağız yoluyla alınırsa öksürüğe ve boğazda meydana gelen tıkanıklara fayda sağlamakta, vücuda krem gibi sürüldüğünde de  burkulma şişlik ve morarma gibi vücutta meydana gelen rahatsızlıklara fayda sağlamakta, sivilce gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir. 

Susam İshal Yapar mı

susam bilindiği gibi yağ oranı yüksek bir besin kaynağıdır ve fazla tüketilmesi halinde belli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Susam doğru ve kararında kullanıldığı zaman ishale sebep olmamaktadır. Ancak susama karşı alerjisi olan kişiler az miktarda susam da tüketseler bu karın ağrısı ve ishale sebep olabilmektedir. 

Susam İshale İyi Gelir mi

Susam yağ olarak tüketildiğine salatalara ya da yemeklere az miktarda konulursa sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bununla birlikte susam tohumlarında lif miktarının fazla olması sebebiyle sindirim sistemine faydaları oldukça fazladır. Bağırsak hareketlerini düzenlemesi bağırsak tıkanıklığı ya da ishal gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlamaktadır. 
]]>
Hünnap İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/hunnap-ishal-yaparmi.html Thu, 11 Oct 2018 11:23:12 +0000 Hünnap ishal Yapar mı, hünnap birçok kişi tarafından henüz keşfedilmeyen şifalı bir besindir. Vücuda olan faydaları saymakla bitmez. Henüz olgunlaşmamışken daha çok tüketilen hünnap özellikle bağırsak sağlığında tedav Hünnap ishal Yapar mı, hünnap birçok kişi tarafından henüz keşfedilmeyen şifalı bir besindir. Vücuda olan faydaları saymakla bitmez. Henüz olgunlaşmamışken daha çok tüketilen hünnap özellikle bağırsak sağlığında tedavi niteliği taşımaktadır. Bu meyve olgunlaştıran sonra görünüm olarak kuru üzüme çok benzer. Kabızlık hastalığında kullanılan hünnap doğal yollarla kabızlığı ortadan kaldıran değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle de hünnap ishal Yapar mı sorusuna evet cevabı vermemiz yanlış olmaz. Hünnap ishal olmak isteyen rejimde olan ve bağırsak tembelliği yaşayan kişilerin tercih etmesi gereken mucize bir besindir.

Hünnap isale iyi gelir mi, sorusuna ise net bir şekilde hayır diyebiliriz. Çünkü hünnap ishal olmaya neden olan kabızlık karşıtı bir besindir. Kabızlık karşıtı olan hiçbir besin ishale iyi gelmez. Bu nedenle ishal olan kişinin hünnap tüketmesi faydasızdır. İshali daha fazla yaşamasına neden olur ve ishal probleminin günlerce uzamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle ishal olan kişilere asla hünnap tavsiye edilmemelidir. 
]]>
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/mercimek-corbasi-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 00:16:11 +0000 Mercimek çorbası ishal yaparmı, mercimek fosfor, sodyum, magnezyum, çinko, demir ve B vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Mercimek aynı zamanda iyi bir enerji kaynağıdır ve bu bağlamda spor yapan kişil Mercimek çorbası ishal yaparmı, mercimek fosfor, sodyum, magnezyum, çinko, demir ve B vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Mercimek aynı zamanda iyi bir enerji kaynağıdır ve bu bağlamda spor yapan kişilere önerilmektedir. Mercimek genel olarak  beyin ve vücut gelişimini arttırır. Kansere karşı da oldukça faydalıdır. Sindirim ve sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır. Yorgunluğu giderir ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Şeker hastalığına da iyi gelen mercimek, Kolestrolü düşürür ve kalp sağlığını korumada yardımcı olur.

Mercimek Çorbası İshal Yapar mı 

Mercimeği kaynattıktan sonra üzerindeki köpüklü su alınmazsa mercimek çorbası ishale sebep olabilmektedir. Özellikle de bebek ya da çocuklara ağır gelebileceği için çok fazla mercimek çorbası içirilmemesi gerekmektedir. Mercimek çorbası ilk suyu ile yapıldığında karın ağrısı ve ishale sebep olabilmektedir. 

Mercimek Çorbası İshale İyi Gelir mi 
Bununla birlikte mercimek çorbası mercimeğin haşlandıktan sonra ilk suyu alınıp yeniden su ile kaynatılarak yapılmış ise bu sefer kabızlığa sebep olmaktadır. Bu da mercimek çorbasının bu şekilde pişirilmesi halinde ishale fayda sağlaması anlamına gelmektedir. 
]]>
Fıstık İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/fistik-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 00:16:32 +0000 Fıstık ishal yaparmı, fıstık E vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve içinde B grubunda yer alan vitaminler ile kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller barındırmaktadır. Enerjiyi arttırmada k Fıstık ishal yaparmı, fıstık E vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve içinde B grubunda yer alan vitaminler ile kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller barındırmaktadır. Enerjiyi arttırmada katkı sağlayan fıstık, cinsel gücü arttırıcı özelliğe de sahiptir. Öğrencilere sıklıkla tavsiye edilen yer fıstığı çocukların ve gençlerin daha hızlı öğrenmesini sağlamakta ve zekayı kuvvetlendirmektedir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren fıstığın bir çok kanser türüne de iyi geldiği bilinmektedir.

Fıstık İshal Yapar mı

İçeriğinde oldukça fazla yağ barındıran fıstık aşırı tüketilmesi halinde ishale sebep olabilmektedir. Bunun sebebi ise bağırsakları çalıştırıcı özelliğinin olmasıdır. Lif bakımından çok zengin olan ve bağırsakları düzenleme özelliği olan fıstık düzenli olarak tüketilirse kabızlık sorununun çözülmesini sağlamakta ve kabızlık sebebi ile meydana gelen aşırı kilo probleminin çözülmesine de katkı sağlamaktadır. 


]]>
Tereyağı İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/tereyagi-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 03:21:13 +0000 Tereyağı ishal yapar mı, tereyağı kahvaltı ve yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan bir yağ çeşididir. Besin değeri oldukça yüksektir. Hem sağlıklı hem lezzetli olan tereyağı yemeklere ayrı bir tat katar. Tereya Tereyağı ishal yapar mı, tereyağı kahvaltı ve yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan bir yağ çeşididir. Besin değeri oldukça yüksektir. Hem sağlıklı hem lezzetli olan tereyağı yemeklere ayrı bir tat katar. Tereyağı ishale sebebiyet vermez. Fakat kişi kontrolsüz bir şekilde tükettiğinde tabiki önce ufak tefek daha sonrasında kontrolsüz beslenme sonucunda daha ağır sağlık problemleri ile karşılaşacaktır. Bu nedenle kişinin kendi kendini gözlem altında tutarak ona göre beslenmesi gerekir. Tereyağı ishal yapar mı sorusuna çok da belirgin bir cevap veremeyiz.Çünkü bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 

Tereyağı hangi durumlarda ishal yapar 
 • Özellikle çok sıcak havalarda
 • Ekmeksiz saf olarak tüketildiğinde
 • Olması gerekenden fazla tüketildiğinde 
 • Kızartma yemeklerinin bol tereyağı ile yapılması durumunda
 • Çok fazla tüketerek bağırsakların bozulması durumunda tereyağı ishale sebebiyet verir. 
Tereyağı ishale iyi gelir mi, tereyağı ishale iyi gelir diyemeyiz. Fakat küçük miktarda tüketildiğinde ishal derecesini yükseltir de diyemeyiz. Tereyağının ishal yapıp yapmaması tamamen kişinin bünyesine bağlı bir durumdur. Özellikle tuzlu tereyağı hakiki içerik taşıyorsa ishale sebebiyet vermesi biraz daha zordur. Eğer sizde Tereyağının ishal durumu oluşturduğunu düşünüyorsanız belli süre ara vermenizde fayda var. 
]]>
Bulgur Pilavı İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/bulgur-pilavi-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 11:18:51 +0000 Bulgur pilavı ishal yapar mı, bulgur pilavı Anadolu'nun geleneksel yemeklerinden biridir. Ekonomik ve sağlıklı bir yemek çeşidi olan bulgur pilavı yüksek miktarda karbonhidrat barındırır. Kepek, çinko, lif, B grubu vitaminle Bulgur pilavı ishal yapar mı, bulgur pilavı Anadolu'nun geleneksel yemeklerinden biridir. Ekonomik ve sağlıklı bir yemek çeşidi olan bulgur pilavı yüksek miktarda karbonhidrat barındırır. Kepek, çinko, lif, B grubu vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bulgur pilavı pirinç pilavına göre daha sağlıklı olduğu bilinen bir pilav çeşididir. Karbonhidrat değeri vücuda enerji verir. Lif içeriği kandaki yağ oranını düşürücü etkiye sahiptir. Sindirim sistemini korur. şeker hastalığına karşı iyi gelir. Gebelik dönemi için güvenilir yemeklerden biridir. Kan şekerini düşürür. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kilo vermeye yardımcıdır. Saç ve cilt sağlığını korur. Dokuların güçlenmesini sağlar. Safra taşlarının oluşma riskini azaltır.

Bulgur Pilavı İshal Yapar mı

Bulgur pilavı yüksek lif içeriği nedeniyle aşırı tüketildiğinde sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Günlük alınması gerekenden fazla lif alınması sindirim sistemi sağlığını bozarak gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık ve ishal gibi problemlere yol açabilir. Yeterli oranlarda tüketildiğinde herhangi bir probleme yol açmaz.

Bulgur Pilavı İshale İyi Gelir mi

Bulgur lif açısından zengin içeriğe sahiptir. İshal gibi durumlarda lif alımı bağırsakların düzene girmesini ve dolayısıyla yaşanan sorunların önlenmesini sağlar. İshal vakalarında dışkıda fazlaca su olur. Lif dışkıda bulunan fazla suyu emerek ishalin iyileşmesini sağlar. Bulgur pilavı tüketimiyle vücuda gerekli olan lif alınarak ishalden kurtulmak mümkün olur.


]]>
Pekmez İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/pekmez-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 13:50:42 +0000 Pekmez ishal yapar mı, genelde kış aylarında akla gelen bir besin olsa da sofralarda hak ettiği değeri pek bulamamış bir besin maddesidir. Uzmanlar tarafından birçok hastalığa karşı faydalı olduğu vurgulanan pekmezin pek Pekmez ishal yapar mı, genelde kış aylarında akla gelen bir besin olsa da sofralarda hak ettiği değeri pek bulamamış bir besin maddesidir. Uzmanlar tarafından birçok hastalığa karşı faydalı olduğu vurgulanan pekmezin pek çok çeşidi vardır. Protein, fosfor, demir gibi bileşenler haricinde yapıldığı meyveye göre pek çok vitamin barındırır. Karaciğeri temizleyici etkisi vardır. Karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelir. Önemli miktarda antioksidan barındırır. Antioksidan vücuttaki serbest radikallerle savaşarak birçok hastalığa karşı iyi gelir. Vücuda enerji verir. kemik ve kalp sağlığını korur. Cilt sağlığı üzerinde de önemli rol oynar. Sindirim ve mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

Pekmez İshal Yapar mı

Pekmez aşırıya kaçılmadan tüketildiği taktirde ishal yapıcı bir etkiye sahip değildir. Ancak aşırı tüketimlerde sindirim sistemini olumsuz etkileyerek ishalle birlikte şişkinlik, hazımsızlık ve göğüs ağrısı gibi yan etkilere sebep olabilir. 

Pekmez İshale İyi Gelir mi

Uzmanlar pekmezin sindirim sistemi sorunlarına karşı iyi geldiğini vurgulamaktadır. Sindirim sisteminde gelişen rahatsızlıklar pekmez tüketilerek hafifletilebilir. Mide ağrılarını yatıştırıcı, ishali önleyici, bağırsak problemlerini giderdiği bilinmektedir. İshal vakalarında pekmezin gün içinde üç defa tüketilmesi gerekir. Özellikle ishal kronikleşmişse pekmez tüketimi ishal geçene kadar devam ettirilmelidir. Pekmez ishal nedeniyle zayıf düşen vücudun tekrar güçlenmesini, hasar gören hücrelerin onarılmasını sağlar. Antioksidan etkisi bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Bu durumda da hem ishal hem de diğer bağırsak rahatsızlıklarının gelişme riskini azaltır.]]>
Lokum İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/lokum-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 15:37:12 +0000 Lokum ishal yapar mı, özellikle son yıllarda kahve vakitlerini vazgeçilmezi haline gelen lokum vücuda yararlarından çok zararlarıyla anılan bir besindir. Lokum içeriğinde var olan aşırı şeker fazla tüketildiğinde vücutta Lokum ishal yapar mı, özellikle son yıllarda kahve vakitlerini vazgeçilmezi haline gelen lokum vücuda yararlarından çok zararlarıyla anılan bir besindir. Lokum içeriğinde var olan aşırı şeker fazla tüketildiğinde vücutta zarara yol açmaktadır. Bu zararların başında kişinin kilo almasına neden olmaktadır. Kilo haricinde vücutta şeker dengesizliğine yol açma ihtimali taşımaktadır. Bütün bu sorunların yanı sıra olması gerekenden fazla tüketildiğinde ishal sorunuyla karşılaşmamız sebep olur. Özellikle çocuklarda görülen ve kontrolsüzce tüketilen lokum karın ağrısı eşliğinde ishale neden olmaktadır.

Lokum ishale iyi gelir mi, ishal birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bu sebeplerden biri de vücuda fazla şeker alımıdır. Özellikle bayramlarda çocukların hastalanması ve hastaneye gitme sebepleri arasında ilk sıralarda yer alan ishal şikayeti lokum tarzı şekerlemeler sebebiyledir. Bu nedenle lokum ishale iyi gelmez. Lokum ishal in artmasına sebep olacağı için özellikle çocukların ishal dönemlerinde çocuklara asla verilmemelidir. Lokum ishale iyi gelir mi, sorusuna net ve kesin cevabımız hayırdır. Lokum ishal dönemlerinde kişiye asla verilmemelidir. Özellikle 1 ila 6 yaş arasındaki çocuklara bu konuda daha çok dikkat etmek gerekir. 
]]>
Fındık İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/findik-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 20:40:08 +0000 Fındık ishal yapar mı, fındık besin değeri ve kalorisi yüksek olan bir besindir. Lif oranı yüksektir fakat diyetlerde tercih edilmez. Fındık her ne kadar sağlığa yararları ile bilinse de içeriğinde fazla tüketildiğinde vücu Fındık ishal yapar mı, fındık besin değeri ve kalorisi yüksek olan bir besindir. Lif oranı yüksektir fakat diyetlerde tercih edilmez. Fındık her ne kadar sağlığa yararları ile bilinse de içeriğinde fazla tüketildiğinde vücuda ağır gelecek yağ oranı da vardır. Bu nedenle fındık fazla tüketildiğinde fayda yerine vücuda zararda verebilir. Sivilce oluşumlarından bağırsakların bozulup birkaç gün ishal sıkıntısı yaşamaya kadar bir çok probleme sebep olabilir. 

Fındık neden ishal yapar
 • İçeriğinde bol miktarda lif içerdiği için
 • Yağ oranı yüksek olduğu için
 • Bağırsakların olduğundan daha hızlı çalıştırdığını sağladığı için

Fındık ishale iyi gelir mi, fındık ishale tetikleyen besinler arasındadır. Özellikle yazın havanın sıcaklığı ve fındığın yağlı olması nedeniyle fındık tüketen kişide ishal kaçınılmazdır. Bu nedenle kişinin dikkatli fındık tüketmesi gereklidir. Günlük birkaç tane fındık yenmesi bile bazen ishale yol açarken fındık ishale iyi gelir mi sorusuna evet cevabı vermek tabiki yanlış olur. İshal olan kişinin bu dönemde fındıktan kaçınması gereklidir. Sizde ishal sorunu yaşamaya başlarsanız ishali durdurma amaçlı olarak fındığı tercih etmemelisiniz. Bunun yerine araştırıp ishali durduran diğer besinleri tercih edebilirsiniz. 
]]>
Bal İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/bal-ishal-yaparmi.html Fri, 12 Oct 2018 21:07:09 +0000 Bal ishal yapar mı, hayvansal bir gıda olan bal arılar tarafından çiçeklerden polenler toplanarak üretilir. Oldukça fazla çeşide sahip bir besindir. Magnezyum, kalsiyum, fosfat, klorür, B grubu vitaminler bakımından oldukça Bal ishal yapar mı, hayvansal bir gıda olan bal arılar tarafından çiçeklerden polenler toplanarak üretilir. Oldukça fazla çeşide sahip bir besindir. Magnezyum, kalsiyum, fosfat, klorür, B grubu vitaminler bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Güçlü bir antiseptik ve antibakteriyel olan bal bu sayede birçok hastalığa karşı iyileştirici etkide bulunur. Balda bakteri bulunmadığından doğal antibiyotik olarak kullanılabilir. Doğal bal mikrop kırıcı etkiye sahiptir. Bal deride meydana gelmiş açık yaraların çabucak iyileşmesini sağlar. Kas yorgunluğuna karşı iyi gelir. Vücuda enerji verir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Öksürük için kullanılabilecek en doğal ve faydalı besin maddelerindendir. Uykusuzluğa karşı iyi gelen bal kilo vermeyi de kolaylaştırır. Sindirim sistemi üzerinde antimikrobiyal ajan olarak etkilidir.

Bal İshal Yapar mı

Bal ishal yapar mı sorunun cevabı hem evet hem de hayır olarak verilebilir. İshal durumu söz konusuyken tüketildiğinde ishali arttırabilir. İshalken ya da normal zamanda fazla tüketilen bal bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak ishalin şiddetlenmesine yol açar.

Bal İshale İyi Gelir mi

Bal ishale karşı tüketilebilecek bir besindir. Dozunda tüketildiğinde bağırsaklardaki zararlı bakterilerin yok olmasını ve dolayısıyla ishalin geçmesini sağlar. İshal için bal zencefille karıştırılıp tüketildiğinde de iyi gelir. İki dilim rendelenmiş zencefile 1 tatlı kaşığı bal eklenip yendiğinde ishale kısa sürede çözüm sağlanabilir. İshal vakalarında balın gün içinde en fazla 1 tatlı kaşığı tüketilmesi gerekir. Aksi durumlarda ishalin artmasına neden olabilir.
]]>
Yoğurt İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/yogurt-ishal-yaparmi.html Sat, 13 Oct 2018 17:06:16 +0000 Yoğurt İshal Yaparmı, Yoğurt besin değeri olarak oldukça faydalı bir süt ürünüdür. laktik asitin mayalanması ile elde edilir ve İçerisinde fermantasyon adı verilen mayalanma işleminin gerçekleşmesini de sağlayan laktik Yoğurt İshal Yaparmı, Yoğurt besin değeri olarak oldukça faydalı bir süt ürünüdür. laktik asitin mayalanması ile elde edilir ve İçerisinde fermantasyon adı verilen mayalanma işleminin gerçekleşmesini de sağlayan laktik asit bakterileri bulunmaktadır. 

Yoğurdun genel olarak ishale iyi geldiğini söyleyebiliriz, ancak içeriğinde laktoz (laktik asit) bulunmasından dolayı, laktoz intoleransı, irritabl bağırsak sendromu ve yoğurt alerjisi bulunan kişilerde, mide bulantısı ve ishal gibi bazı bağırsak sorunlarına neden olabilmektedir. 

Yoğurt İshale İyi Gelir mi

Yoğurt içerisinde barındırdığı lactobasillus asidofilus ve bifidobakteriyum isimli faydalı mikroorganizmalar sayesinde ishalin giderilmesine yardımcı olur. Bu bakteriler ince ve kalın bağırsaktaki zararsız olan iyi organizmaları korurken, ishalin ortaya çıkmasına neden olan zararlı bakterileri yok etmektedir. 
]]>
Meyve Suyu İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/meyve-suyu-ishal-yaparmi.html Sun, 14 Oct 2018 07:24:39 +0000 Meyve suyu ishal yapar mı, meyve suyu bazen ishal bazen ise tam tersi kabız yapabilmektedir. Bunun nedeni meyve suyunun içeriğidir. Meyve suyu özellikle nektar şeklinde olanlar ishale neden olmaktadır. Bağırsaklarda iyi gelen hazıms Meyve suyu ishal yapar mı, meyve suyu bazen ishal bazen ise tam tersi kabız yapabilmektedir. Bunun nedeni meyve suyunun içeriğidir. Meyve suyu özellikle nektar şeklinde olanlar ishale neden olmaktadır. Bağırsaklarda iyi gelen hazımsızlığı kolaylaştıran bağırsak tembelliğine karşı tedavi niteliği taşıyan meyve suları kişinin ilaç almadan kabızlık probleminin giderilmesine fayda sağlamaktadır. Sizinde aklınızda meyve suyu ishal yapar mı sorusu varsa bilmelisiniz ki meyve suyu ishal yapan seçeneklerin neredeyse başında gelmektedir. 

Hangi meyve suları ishal yapar 
 • Kayısılı meyve suyu
 • Erikli meyve suyu
 • İncirli meyve suyu
 • Portakallı meyve suyu
 • Çilekli meyve suyu
Meyve suyu ishale iyi gelir mi, bu soruyu aslında şöyle yanıtlamalıyız. Birçok meyve suyu kabızlık probleminin giderilmesi için insanlara tavsiye edilmektedir. Bol lifli meyvelerden elde edilen meyve suları ishale iyi gelmez aksine ishali artmasına neden olur. Bu nedenle meyve suları ishal olan kişiye tavsiye edilmez. Ama kişi İshal olmaktan şikayetçi değilse ve kilo vermek için ishal durumunun devam etmesini istiyorsa meyve suyu içebilir. Ama ishal probleminden kurtulmak isteyen bir kişi asla meyve suyu tercih etmemelidir. 
]]>
Patlamış Mısır İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/patlamis-misir-ishal-yaparmi.html Mon, 15 Oct 2018 01:29:58 +0000 Patlamış mısır ishal yapar mı, mısır patlamış ve haşlanmış olarak tüketilebilen, salatalara, bazı yemeklere eklenerek hazırlanan yemeğin lezzetini arttıran bir tür sebzedir. Orta Amerika ve Meksika kökenli olarak bilini Patlamış mısır ishal yapar mı, mısır patlamış ve haşlanmış olarak tüketilebilen, salatalara, bazı yemeklere eklenerek hazırlanan yemeğin lezzetini arttıran bir tür sebzedir. Orta Amerika ve Meksika kökenli olarak bilinir. Sebze olarak bilinse de aslında mısır bir tür tahıl ürünüdür. En popüler mısır türü sarı taneli olanlardır. Mineraller, vitaminler açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Protein, doymamış yağlar içerir. B grubu vitaminler bakımından da zengindir. İçeriği sebebiyle sağlığa karşı inanılmaz faydalıdır. Yüksek miktarda lif içeren mısır kansızlık başta olmaz üzere pek çok sağlık sorununa karşı tüketilebilir. Vücuda enerji verir, kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcı bir besin kaynağıdır. Bağ dokusunu güçlendirir. Diyabet ve hipertansiyona karşı iyi gelir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Gebelik dönemi içinde güvenilir bir besin kaynağıdır. Kalp sağlığını, cilt ve saç sağlığını korur. Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

Patlamış Mısır İshal Yapar mı

Mısır çözünür ve çözünmez lif ve diyet lifleri bakımından zengin olduğu için sindirimle alakalı gelişen problemlere karşı iyi gelir. Kolesterol emilimine karşı faydalı olan mısır bu özelliğinden dolayı ishal, bağırsak sendromu gibi problemlerin gelişmesini önler. Bu özelliğiyle ishal haricinde var olan kabızlığın iyileşmesini sağlar. 

Patlamış Mısır İshale İyi Gelir mi

Patlamış mısır hazırlanırken sağlıklı ortamlarda hazırlanması gerekir. Patlatmak için kullanılan yağın tek seferlik olması sağlık açısından önemlidir. Sindirim sistemi sağlığını koruyan önemli bileşenler içeren mısır ishal gibi sindirim sorunlarının yaşanmasını içeriğindeki bileşenler ve lifler sayesinde engelleyebilir.


]]>
Et İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/et-ishal-yaparmi.html Mon, 15 Oct 2018 12:31:51 +0000 Et ishal yapar mı, sağlık açısından birçok faydası olan et A, C, D, E, B6, B12 vitaminleri açısından zengindir. Kalsiyum, demir, potasyum ve fosfat bakımından da iyi bir kaynaktır. Başta kemik ve kas sağlığı olmak üzer Et ishal yapar mı, sağlık açısından birçok faydası olan et A, C, D, E, B6, B12 vitaminleri açısından zengindir. Kalsiyum, demir, potasyum ve fosfat bakımından da iyi bir kaynaktır. Başta kemik ve kas sağlığı olmak üzere faydalı olan etin faydalarından yararlanabilmek için taze olması gerekir. Bozulmuş ya da uzun süredir açıkta kalan et besin zehirlenmelerine yol açabilir. Hayvansal bir gıda olan et sindirim sistemini destekler. Beyin sağlığına karşı iyi gelir. Kardiyovasküler hastalıklara karşı tüketilebilir. Kan sağlığını korur, hafızayı güçlendirir. Kilo vermeyi kolaylaştıran bir besin kaynağıdır. Diyet listelerinde ızgara gibi sağlıklı pişirme teknikleriyle pişirilmesi şartıyla mutlaka yer verilir. Enerji deposu olan et vücudun zinde kalmasını sağlar. 

Et İshal Yapar mı

Et aşırıya kaçılarak tüketildiğinde bağırsak hareketlerini bozarak ishale yol açabilir. Direkt ishale sebep olan bir besin maddesi değildir. Normalden fazla tüketimiyle ishal yaşanabileceği gibi bozuk et tüketimi de ishale yol açabilir. Güvenilirliği kesin olmayan yerlerden et satın alınmamalı ya da et türü yemekler yenmemelidir. Aksi halde yenen et yemeğinin ishal yapma olasılığı çok yüksek olur.

Et İshale İyi Gelir mi

Et ishale karşı tüketilecekse yağsız ve haşlanmış olarak tüketilmesi gerekir. İshal durumlarında çiğ ve az pişmiş etten uzak durulmalıdır. İç kısmı az pişmiş olan et ya da et yemekleri mikropların üremesini arttırarak ishal vakalarının daha ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olabilir. 
]]>
Bamya İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/bamya-ishal-yaparmi.html Tue, 16 Oct 2018 07:20:48 +0000 Bamya ishal yapar mı, lif açısından zengin içeriğe sahip olan bamya bu özelliği sayesinde birçok sağlık sorununa karşı iyi gelir. Yaş ve kuru olarak tüketilebildiğinden yılın her anında tüketimi yapılabilmektedir. Lif Bamya ishal yapar mı, lif açısından zengin içeriğe sahip olan bamya bu özelliği sayesinde birçok sağlık sorununa karşı iyi gelir. Yaş ve kuru olarak tüketilebildiğinden yılın her anında tüketimi yapılabilmektedir. Lif haricinde folat, bakır, demir, potasyum, sodyum, tiamin, selenyum, A, C, E ve K vitaminleri bakımından da zengindir. İçeriğindeki lifler çözünmez liflerdir. İçeriği sağlık adına zengin bileşenlerden olduğu için sağlığa karşı geniş yelpazede bamyadan yararlanılabilir. Sindirim sistemini korur, diyabeti önleyici etkisi bulunmaktadır. Kabızlığı önleyici etkisi bulunmaktadır. Kolon kanserini engelleyici etkisi vardır. Obeziteye karşı iyi gelir. Güneş ışınlarından koruyucu etkisi vardır. Kolesterole karşı iyi gelir, saç ve cilt sağlığını korur.

Bamya İshal Yapar mı

Bamyanın aşırı tüketilmediği takdirde ishal yapıcı bir etkisi yoktur. İçeriğinde fazlaca lif içerdiği için sindirim sistemi sağlığını olumlu etkiler. Lifler bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir. Çok fazla tüketildiğinde bağırsaklar normalden fazla çalışarak ishale yol açabilir.

Bamya İshale Karşı İyi Gelir mi

Bamya genelde kabızlık problemi olan kişilerde dışkının yumuşaması için tavsiye edilen bir besindir. İshale karşı bamya pek tavsiye edilmez. Ancak ishal vakalarında bağırsak hareketlerini iyileştirdiği için asla tüketilmemesi gerekenler arasında da değildir. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. ]]>
Kakao İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kakao-ishal-yaparmi.html Tue, 16 Oct 2018 09:55:25 +0000 Kakao ishal yapar mı, Kakao botanik bir ağaç türü olduğundan çoğunlukla Meksika, Brezilya, Orta ve Güney Amerika ve Batı Afrika'da yetişen bir ağaç türüdür. Kakao hepimiz bildiği gibi çikolata yapımında kullanıl
Kakao ishal yapar mı, Kakao botanik bir ağaç türü olduğundan çoğunlukla Meksika, Brezilya, Orta ve Güney Amerika ve Batı Afrika'da yetişen bir ağaç türüdür. Kakao hepimiz bildiği gibi çikolata yapımında kullanılır. 

Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan kakao günümüzde güçlendirici, istek artırıcıdır, canlandırıcıdır ve  sancıların dindirilmesi için kullanılmaktadır. Faydaları arasında kan basıncını düşürmek vardır. Ayrıca kalp sağlığınız için oldukça faydalı bir besindir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve beyindeki kan akışını güçlendirir. Kanser önleyici özelliği olmak ile birlikte aynı zamanda pek çok hastalığa karşı iyi gelir, hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Bunun dışında iyi bir idrar söktürücü olduğu bilinmektedir. 

Kakao İshal Yapar Mı
Kakao İshal yapar mı sorusuna tam olarak "evet" veya "hayır" diyebilmek mümkün değildir çünkü kakaonun ishal yaptığı konusunda herhangi bir kanıt yoktur. Ancak kakao bitkisi içerisinde yoğun bir şekilde kafein barındırır. Kafein ise ishali tetikleyebilir veya var olan ishali daha kötü yapabilir.

Kakao İshale İyi Gelir Mi
Az önce kakao ishal yapar mı sorusuna verdiğimiz cevabın aynısı burada da geçerli sayılabilir. Kakaonun ishale iyi geldiği bilinen bir gerçek değildir. İçerdiği kafein ishali daha da kötü etkileyebilir. Bu nedenle ishal olan kişinin kakao tüketmeden önce uzman bir dahiliye doktoruna veyahut gastroenteroloji doktoruna danışması daha uygundur. 
]]>
Turp İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/turp-ishal-yaparmi.html Tue, 16 Oct 2018 19:17:42 +0000 Turp İshal Yaparmı, İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırarak, karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. Safra akı Turp İshal Yaparmı, İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırarak, karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. Safra akışının hızlanması sonucu sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda ödem çözücü özelliği bulunmaktadır. Kan şekerini çok yavaş yükselten bir yiyecek olduğu için şeker hastalarının çok rahat tüketebileceği bir sebzedir. Lif içeriğinin çok fazla olmasından dolayı kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Düşük kalorili bir sebze olduğu için kilo problemi olan kişiler çok rahat tüketebilirler. 

Turp İshal Yapar mı
İçerisinde bulunan kükürtlü bileşiklerin gaz yapıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca çok fazla tüketilmesinde bağırsakları hızlandırıcı etkisi olmasından dolayı ishale sebep olur. Bu sebeple aşırı tüketilmemesi önerilir. Aynı zamanda yüksek oranda oksalat içerir, oksalatlar; vücutta demir ve kalsiyum gibi minerallerin atılmasına sebep olur. Mineral kaybı yapması da sağlığa zarar verir. 

Turp İshale İyi Gelir mi
Sağlıklı bir kişi için bir kase turp salatası tüketmek yeterli olacaktır. Turp aynı zamanda brokoli, lahana gibi sebzeler ile aynı familyadan olduğu için aynı gün tüketilmesine gerek yoktur. Özellikle ishal rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilir. İshal rahatsızlığı olan kişiler turp sebzesini tüketirken mümkün olduğunca dikkatli olmalılar ve az tüketmelidir. Bağırsak sendromu çeken kişiler, az tüketmesi gerekir.Sürekli gaz sancısı çeken kişiler, az tüketmelidir. Midesinde ülser ve gastrit rahatsızlığı olan kişiler, az veya pişmiş olarak tüketmesi gerekir. 

]]>
Bezelye İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/bezelye-ishal-yaparmi.html Wed, 17 Oct 2018 07:26:28 +0000 Bezelye İshal Yapar mı, bezelye birçok yemeğin içine lezzet vermesi için eklenir. İnsan vücudu için faydalı olan birçok değeri içinde barındıran bezelye bitkisel protein kaynağı olarak bilinir. Bezelye faydaları arasında en Bezelye İshal Yapar mı, bezelye birçok yemeğin içine lezzet vermesi için eklenir. İnsan vücudu için faydalı olan birçok değeri içinde barındıran bezelye bitkisel protein kaynağı olarak bilinir. Bezelye faydaları arasında en belirgin özelliklerden biride kalorisinin düşük olması nedeniyle kişiye kilo aldırmamasıdır. Çağımızın hastalığı olarak bilinen obezite hastalığına sebebiyet veren bir besin değildir. Bu nedenle  birçok kişinin diyet programında bezelye yer alır. Bezelye içeriğinde bol miktarda lif içerir. Lif içeren besinler bağırsakları için faydalıdır ve bağırsakların düzenli çalışmasına fayda sağlar. Bu nedenle bezelye ishal yapar mı sorusuna fazla tüketildiğinde evet yapar cevabını verebiliriz.

Bezelye İshale İyi Gelir mi
Sorusuna ise hayır iyi gelmez cevabını verebiliriz. Çünkü bezelye hazmı kolay bir besindir. Mideyi yormaz ve bağırsakları çalıştırır. Bu nedenle bezelye olması gerekenden fazla tüketildiğinde ishal olmaya neden olmaktadır. İşte tamda bu sebepten dolayı ishal olan kişi bu dönemde bezelye tüketmemelidir. Zaten İshal problemi yaşayan kişinin bezelye tüketmesi ishali fazlalaştıracaktır. 
]]>
Pancar İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/pancar-ishal-yaparmi.html Wed, 17 Oct 2018 23:08:56 +0000 Pancar İshal Yapar mı, pancar bağışıklık sistemini güçlendiren tüm değerleri bünyesinde barındıran mucize besinlerden biridir. Pancarın vücuda faydaları saymakla bitmez. Sağlık açısından bu kadar faydalı olan bu besin li Pancar İshal Yapar mı, pancar bağışıklık sistemini güçlendiren tüm değerleri bünyesinde barındıran mucize besinlerden biridir. Pancarın vücuda faydaları saymakla bitmez. Sağlık açısından bu kadar faydalı olan bu besin lif açısından da oldukça zengindir. Bir besinin yüksek lif içermesi bağırsaklara iyi geldiği anlamı taşımaktadır. Buda demek oluyor ki pancar kabızlık problemini ortadan kaldırır. Fazla tüketildiği takdirde ise kişinin ishal olmasına da sebep olabilir.

Pancar ishale iyi gelir mi
Pancar faydaları arasında bağırsakların hızlı çalışmasına fayda sağlamak da vardır. İşte pancar ishale iyi gelir mi sorusunun cevabı aslında burdadır. Pancarın fazla tüketilmesi kişide ishale sebebiyet vereceği için ishal olan bir kişinin pancar yemesi doğru olmaz. İshalken kişi pancar tüketirse İshal dahada çok artacaktır. Bu nedenle kişi İshal olduğu dönemde pancar tercih etmemelidir. 

Pancar neden ishal yapar
Pancar da bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu lif ishal olmanın en etken unsurudur. Bir diğer etken ise doğalda olsa pancar da bulunan şekerdir. Şeker de yine kişi vücudunda ishale yol açan en belirgin sebeplerdendir. 
]]>
Kimyon İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kimyon-ishal-yaparmi.html Thu, 18 Oct 2018 21:40:27 +0000 Kimyon ishal yapar mı, Hint mutfağının vazgeçilmezi olan kimyon tüm dünya mutfağında yaygın şekilde yemeklere tat katmak amacıyla kullanılan baharatlardan biridir. Kimyon hem tadıyla hem içeriğiyle sağlık açısından ol Kimyon ishal yapar mı, Hint mutfağının vazgeçilmezi olan kimyon tüm dünya mutfağında yaygın şekilde yemeklere tat katmak amacıyla kullanılan baharatlardan biridir. Kimyon hem tadıyla hem içeriğiyle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Vücut sağlığı için önemli rol oymayan vitaminler ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Vitamin ve mineraller haricinde diyet lifi ve yağlar da içermektedir. İçeriğinde yüze yakın bileşen içeren kimyon, birçok ülkede birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve halen kullanılmaya devam etmektedir. Modern tıpta da kimyonla ilgili sayıca oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Kimyonun cilt sağlığına karşı oldukça faydalı bir ürün olduğu bilinmektedir. saç sağlığı için faydalı olan kimyon saç dökülmesine karşı iyi gelir. Astıma karşı iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Adet döngüsünü düzenler. Sindirim sistemi içinde son derece faydalıdır.

Kimyon İshal Yapar mı

Kimyon sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bir bitkidir. İshal yapıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Her bitkisel reçetede olduğu gibi aşırı ve bilinçsiz kullanım sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceği gibi ishal şikayetine de yol açabilir. Aşırı kullanımlarda yaratabileceği yan etkiler kişiden kişiye değişebilir.

Kimyon İshale İyi Gelir mi

Kimyon ishal vakalarında alternatif olarak başvurulacak doğal bir reçetedir. Sindirimi rahatlatıcı etkisi vardır. Sindirimi kolaylaştıran enzimlerin sağlıklı çalışması için faydalı olan kimyon, böbrek sağlığı içinde faydalıdır. Bu etkilerinden dolayı ishal, gaz, şişkinlik, mide ağrısı gibi sindirim problemlerine karşı iyi gelen mucizevi nitelikte bir bitkidir.
]]>
Zencefil İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/zencefil-ishal-yaparmi.html Fri, 19 Oct 2018 01:25:31 +0000 Zencefil ishal yapar mı, çok uzun yıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılan zencefil, bir metre boylanabilen, kurutulma özelliği olduğu için yaz kış ulaşılması mümkün olan bir bitkidir. Yemeklerde de sıkça yer verilen z Zencefil ishal yapar mı, çok uzun yıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılan zencefil, bir metre boylanabilen, kurutulma özelliği olduğu için yaz kış ulaşılması mümkün olan bir bitkidir. Yemeklerde de sıkça yer verilen zencefil, yüksek miktarda vitamin ve mineral barındırır. Sağlığa sunmuş olduğu faydalardan dolayı ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Birçok hastalığa karşı anlık çözüm sağlayabilen zencefil soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Mideye karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Kan akışını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Gıda emilimini arttırıcı etkisi sayesinde hazımsızlığa karşı iyi gelir. Ağrı ve iltihap giderici etkisi bulunmaktadır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, diyabete karşı iyi gelir. Mide bulantısı ve kusmaya karşı kullanılabilir.

Zencefil İshal Yapar mı

Zencefilin sağlık için bilindik bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak doz aşımı yapıldığında ve bilinçsiz kullanıldığında bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Nadir de olsa aşırı kullanım ishale yol açabilir. İshal ayrıca zencefil farklı ilaçlarla kullanıldığında da nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Aksi halde zencefilin ishal yapıcı etkisi bulunmamaktadır.

Zencefil İshale İyi Gelir mi

Zencefil ishale karşı kullanılabilecek bir bitkidir. İshal sıklığını azaltıcı, sindirim sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. İshal için zencefil farklı şekillerde hazırlanıp kullanılabilir. 2 dilim taze zencefil ezilerek 2 su bardağı suyun içine ilave edilir ve 2-3 dakika kaynatılıp dinlendirildikten sonra günde iki bardak içilebilir. Zencefil bal ile karıştırılarak yendiğinde de ishali önleyici etkisinden yararlanılabilir. 

]]>
Zerdeçal İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/zerdecal-ishal-yaparmi.html Fri, 19 Oct 2018 14:26:06 +0000 Zerdeçal ishal yapar mı, mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için yaygın şekilde kullanılan zerdeçal zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Doğu Hindistan kökenli olan zerdeçal, Hint safranı olarak da bilinir. Yemeklerde Zerdeçal ishal yapar mı, mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için yaygın şekilde kullanılan zerdeçal zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Doğu Hindistan kökenli olan zerdeçal, Hint safranı olarak da bilinir. Yemeklerde, kumaşlara renk vermek için ve birçok sağlık sorununa karşı kullanılır. Sağlık açısından geniş yelpazede kullanılan zerdeçalın azımsanmayacak kadar çok faydası vardır. Demir, manganez, B6 ve C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Romatizma ağrılarını giderir, kanser tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Diyabet hastalarında kan şekerini dengeler. Kolesterole karşı iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kilo vermeye yardımcı ürünlerden biridir. Karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelir. Sindirim sistemi sağlığını korur. Beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirici etkisi vardır.

Zerdeçal İshal Yapar mı

Zerdeçal sağlık açısından mucizevi faydaları olan bitkilerin başında gelir. Birçok hastalığa karşı kullanılabilen zerdeçalin ishal yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Bağırsak ve mide için antiseptik etkisi vardır. İshale neden olmamakla birlikte sindirim sistemini geliştirici etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçal İshale İyi Gelir mi

Zerdeçal ishal tedavisinde alternatif olarak kullanılabilecek değerli bir bitkidir. Sindirim sistemini kuvvetlendirerek yaşanan sorunların ortadan kalmasına yardımcı olur. Gastrite neden olan etkenleri uyarıcı etkisi vardır. Bu sayede kısa sürede ishal tedavisinde başarılı olur. İshal için 1 su bardağı suya bir çay kaşığı kurutulmuş zerdeçal eklenip günde iki defa tüketilmesi önerilir. Taze zencefil kullanılacaksa yine bir su bardağı suyun içine aynı ölçülerde eklenerek içilebilir.
]]>
Karpuz İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/karpuz-ishal-yaparmi.html Sat, 20 Oct 2018 05:31:30 +0000 Karpuz İshal Yapar mı,İshal rahatsızlığı ciddi sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Uzmanların yapmış olduğu uzun araştırmalar sonrasında karpuzun ishal rahatsızlığına iyi geldiğini tespit etmiştir. Karpuzun içer Karpuz İshal Yapar mı,İshal rahatsızlığı ciddi sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Uzmanların yapmış olduğu uzun araştırmalar sonrasında karpuzun ishal rahatsızlığına iyi geldiğini tespit etmiştir. Karpuzun içerisinde yer alan A,B,C ve D vitaminleri; bağırsaklarda yer alan virüs ve bakterilerin kısa süre içerisinde yok ettiği görülmüştür. Karpuzun yaklaşık olarak yüzde 98 gibi bir oranı su olmasına rağmen içinde yer alan lifler sayesinde; Bağırsakların dengeli bir şekilde ishal rahatsızlığını giderdiği anlaşılmıştır, yani karpuz ishal yapmaz.

Karpuz İshale İyi Gelir mi

İshal rahatsızlığı insanların bağırsak sisteminin bozulmasından kaynaklı bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle ishal olan bir kimsenin vücudunda ciddi mineral, vitamin, protein ve yağ kaybı söz konusudur. Böylesi bir durumda kişinin vücut direnci düşerek farklı rahatsızlıklar karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Uzman hekimler: karpuz tüketilmesi sonrasında vücudun ihtiyacı olan besinlerin vücuda kazandırıldığı dile getirilmiştir. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonrasında; karpuz içerisinde yer alan faydalı besinler sayesinde ishal rahatsızlığını geçirdiği ve ishalden kaynaklanan su kayıplarını giderdiği tespit edilmiştir. 

]]>
Karadut İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/karadut-ishal-yaparmi.html Sat, 20 Oct 2018 11:41:58 +0000 Karadut İshal Yaparmı, Karadut birçok kişinin severek tükettiği çok faydalı olduğu bilinen bir meyvedir. Hemen hemen her bahçede yetiştirilebilir bir meyve çeşididir. Karadut birçok hastalığa iyi gelen ve şifa niteliği t Karadut İshal Yaparmı, Karadut birçok kişinin severek tükettiği çok faydalı olduğu bilinen bir meyvedir. Hemen hemen her bahçede yetiştirilebilir bir meyve çeşididir. Karadut birçok hastalığa iyi gelen ve şifa niteliği taşıyan meyveler arasındadır. Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu meyve çok tüketildiğinde bağırsakların fazla çalışmasına sebep olabilir. Bu durum kişinin ishal olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle kişinin dikkatli tüketmesinde fayda vardır. 

Karadut hangi durumlarda İshal yapar 
 • Kontrolsüzce olması gerekenden fazla tüketildiğinde 
 • Ara vermeden günlük olarak tüketildiğinde
 • Çok sıcak hava eşliğinde tüketildiğinde
 • Metabolizması zaten hızlı çalışan kişiler tükettiğinde
Karadut özellikle kansızlık problemi yaşayanlara tavsiye edilmektedir. Fakat kansızlık problemi yaşayanların yanı sıra kabızlık hastalığı olanlarında bol bol karadut yemesini tavsiye ederiz. Yani karadut meyvesini özellikle kabızlık problemi yaşayan insanların tüketmesi kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya fayda sağlayacaktır. 

Karadut ishale iyi gelir mi
Karadut zaten ishale sebebiyet veren bir meyve olduğu için İshal olan kişinin tüketmemesi gerekir. Böyle bir durumda kişinin ishal durumu daha da artacaktır. Bu nedenle karadutun ishale iyi gelmediğini bilmeniz gerekir. 
]]>
Rezene İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/rezene-ishal-yaparmi.html Sat, 20 Oct 2018 23:05:11 +0000 Rezene ishal yapar mı, sodyum, kalsiyum, magnezyum gibi pek çok mineral bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene ayrıca A ve C vitaminleri bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Bitkinin yaprakları çay şeklinde demlenerek Rezene ishal yapar mı, sodyum, kalsiyum, magnezyum gibi pek çok mineral bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene ayrıca A ve C vitaminleri bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Bitkinin yaprakları çay şeklinde demlenerek birçok hastalığa karşı şifa kaynağı olarak tüketilir. Kurutulabilen bir bitki olduğundan tüm yıl boyunca tüketim özelliğine sahiptir. Mutfaklarda da sıkça yer verilen rezene bitkisi tıp alanında da popüler bitkiler arasındadır. Nefes açıcı etkisiyle birlikte solunum yolu problemlerine karşı iyi gelir. Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Göz sağlığı için faydalıdır. Gözlerde oluşan mikropların yok olmasını sağlar. Bünyeyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Kolesterole karşı iyi gelir. Kanserle mücadele etmek için kullanılabilir. kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Kan basıncını düzenler. Gaz giderir.

Rezene İshal Yapar mı

Rezene lif içeriği yüksek bitkilerden biridir. İçeriğinde hatırı sayılır oranda diyet lifi barındırır. Diyet liflerinin en önemli etkisi sindirim sistemi üzerindeki faydalarıdır. Rezenenin ishal yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Ancak tüketiminde abartılırsa alerjik reaksiyonlara ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. İshal aşırı tüketim sebebiyle nadir de olsa görülebilir. Ayrıca herhangi bir hastalık sebebiyle ilaç kullanılıyorsa ve ilaçlarla birlikte rezene kullanımı devam ettiriliyorsa ilaçlarla etkileşime girerek ishal gibi farklı yan etkilere sebep olabilir.

Rezene İshale İyi Gelir mi

Rezene mide, bağırsak ve sindirim problemlerine karşı faydalarından yararlanılabilecek bir bitkidir. Çay şeklinde hazırlanıp düzenli ve bilinçli tüketildiğinde sindirimle alakalı problemlerden ve dolayısıyla ishalden korunmayı sağlayacaktır. Sağlıklı sindirim sistemi için gün içinde bir fincan rezene çayı düzenli olarak içilebilir.
]]>
Yulaf İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/yulaf-ishal-yaparmi.html Sun, 21 Oct 2018 02:49:21 +0000 Yulaf ishal yapar mı, yulaf vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar ve protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketiminin vücudu birçok hastalığa karş Yulaf ishal yapar mı, yulaf vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar ve protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketiminin vücudu birçok hastalığa karşı koruduğu ispatlanmıştır. Yüksek miktarda lif içeren yulaf vücudun ihtiyaç duyduğu lif ve proteinin büyük oranda karşılar. Güne enerjik başlamak için mükemmel bir alternatiftir. İç organların sağlığını koruyan yulaf tropikal olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle cilt sağlığı üzerinde önemli bir yere sahiptir. Cilt dökülmeleri, sivilce gibi pek çok cilt problemine karşı iyi gelir. Sinir sistemi sağlığını korur. Uykusuzluğa karşı iyi gelir. Kemik ve kas sağlığını korur. Kolesterole karşı iyi geldiği bilinir. Kalp ve damar sağlığını korur. Diyabete karşı iyi gelir, zayıflamaya destek olur. Bağırsak kanserini riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

Yulaf İshal Yapar mı

Yulafın ishal yapıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Her yaşta bireyin gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir besin kaynağıdır. Ancak aşırı tüketim sebebiyle sindirim sistemiyle alakalı olarak bazı sıkıntılara sebep olabilir. İshale neden olamayan yulaf hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerine sebep olabilir.

Yulaf İshale İyi Gelir mi

Yulaf lif bakımından zengin bir besin kaynağı olduğu için ishale karşı faydalı bir besindir. Lif içeriği olan besinler sindirim sistemi sağlığını korur. Yulaf çözülebilir lif içeren bir besindir. Çözülebilir lif içeren besinler bağırsaktan geçiş yapan yiyeceklerin yavaşlamasını sağlayarak ishale karşı iyi gelir.
]]>
Sinameki İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/sinameki-ishal-yaparmi.html Sun, 21 Oct 2018 14:34:48 +0000 Sinameki ishal yapar mı, yüzyıllardır dünyanın pek çok ülkesinde yetiştirilen ve farklı sağlık sorunlarına karşı kullanılan sinameki bitkisi, baklagiller ailesinden çiçekli bir bitkidir. Sağlık için geniş yelpazede k Sinameki ishal yapar mı, yüzyıllardır dünyanın pek çok ülkesinde yetiştirilen ve farklı sağlık sorunlarına karşı kullanılan sinameki bitkisi, baklagiller ailesinden çiçekli bir bitkidir. Sağlık için geniş yelpazede katkı sağlar. İştah kesici özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. İdrar söktürücü etkisi sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarını temizler. Yaprakları çiğnendiğinde ağız ve diş problemlerine karşı iyi gelir. Hazımsızlık, şişkinlik problemleri, bağırsak ve mide problemlerine iyi gelir. Mide ülserine yol açan bakterinin çoğalmasını engeller. Bağırsak kurtlarını düşürür. Saç sağlığını destekler, antibakteriyel özelliğinden dolayı cilt problemlerine karşı iyi gelir.

Sinameki İshal Yapar mı

Sinameki bitkisinin müshil etkisi bulunmaktadır. Çay şeklinde, kapsül olarak kullanılabilir. Genelde kabızlık problemi olan kişilerde dışkıyı yumuşatmak için tavsiye edilir. İlk tüketiminde dozaj fazla olursa direkt ishale yol açabilir. İshalle birlikte gaz ve kramplara neden olabilir. Dışkı yumuşatıcı etkisinden dolayı yaygın olarak bağırsak temizlemek için kullanılmaktadır. Çin tıbbında geleneksel olarak bağırsakları temizlemek ve midede yoğunlaşan yiyecekleri vücuttan atmak için kullanılmaktadır. Günümüzde ise sinameki özellikle kolon ameliyatından önce bağırsakları temizlemek amacıyla yardım alınan bir bitkidir.

Sinameki İshale İyi Gelir mi

Sinameki çay şeklinde kabızlık problemi yaşayan kişiler için önerilmektedir. Müshil etkisi bulunan sinameki ishal problemi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Kabızlık problemi içinde çok az miktarda tüketilmesi gerekir. Bir fincan çay için  çay kaşığı sinameki kullanmak yeterli olur. 
]]>
Yeşil Çay İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/yesil-cay-ishal-yaparmi.html Sun, 21 Oct 2018 23:20:23 +0000 Yeşil çay ishal yapar mı, yeşil çay sağlık adına birçok alanda faydalarıyla bilinen bitkisel çaylardan biridir. İlk defa kullanımı milattan öncesine kadar dayanmaktadır. Çin imparatorluğunda geleneksel olarak tüketimi y Yeşil çay ishal yapar mı, yeşil çay sağlık adına birçok alanda faydalarıyla bilinen bitkisel çaylardan biridir. İlk defa kullanımı milattan öncesine kadar dayanmaktadır. Çin imparatorluğunda geleneksel olarak tüketimi yapılmış ve hala yapılmaktadır. Günümüzde popülerliği tüm dünyaya yayılmış birçok alanda kullanılmaya devam edilmektedir. Diş sağlığı, zayıflamak, kolesterolü düşürmek ve daha pek çok hastalığa karşı kullanımı tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Tüm bu faydaların yanı sıra bazı yan etkileri de bulunmaktadır. 

Yeşil Çay İshal Yapar mı

Yeşil çay sağlık için faydalı bir çay olsa da aşırı tüketim nedeniyle bazı yan etkiler oluşturabilir. Aşırı yeşil çay içmek en başta sindirim sistemini olumsuz etkiler. Aşırı tüketim sebebiyle karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlar yaşanabileceği gibi fazla tüketim sebebiyle şiddetli ishal yaşanabilir. 

Yeşil Çay İshale İyi Gelir mi

Yeşil çay aşırı tüketim sebebiyle şiddetli ishale yol açsa da düzenli ve bilinçli kullanıldığında ishale karşı faydalı bir bitki çayıdır. İshalin en büyük tehlikesi vücudu susuz bırakmasıdır. Vücudun kaybettiği suyu tekrar yerine koyabilmek için su ve beraberinde bitki çaylarından yararlanılabilir. Bu aşamada yeşil çay lifli yapısı sayesinde ishale karşı tavsiye edilen bitki çaylarının başında yer almaktadır. Yeşil çay ishalle mücadele için içiliyor ve tek başına içmekte zorluk yaşanıyorsa siyah çayla karıştırılabilir. Limonla tatlandırılarak içimi daha kolay hale getirilebilir.
]]>
Adaçayı İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/adacayi-ishal-yaparmi.html Mon, 22 Oct 2018 08:42:24 +0000 Adaçayı ishal yapar mı, dünya çapında yaygın tüketim alanına sahip popüler bitkilerden biri olan adaçayı bitkisinin yaprakla santime kadar boylanan ağaçlarda yetişen bitki de yemeklere lezzet katmak içinde kullanılan bitk Adaçayı ishal yapar mı, dünya çapında yaygın tüketim alanına sahip popüler bitkilerden biri olan adaçayı bitkisinin yaprakla santime kadar boylanan ağaçlarda yetişen bitki de yemeklere lezzet katmak içinde kullanılan bitkilerden biridir. 80 santime kadar boylanabilen ağaçlarda yetişir. İzmir ve İzmir'e yakın yerlerde yetiştirilen bitki eğer soğuk alanlarda yetiştirilecekse çevresi farklı ağaçlarla kapatılmalıdır. Adaçayı birçok vitamin ve mineral bakımından zengin içeriğe sahiptir. Sağlık alanında birçok anlamda faydalarından yararlanılabilir. Depresyon, Alzheimer, diyabet, enfeksiyon hastalıkları için kullanılabilir. Kalp sağlığını da koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Adaçayı İshal Yapar mı

Adaçayının direkt kullanımının sağlık için bir zararı olmadığı bilinir. Aşırı tüketim sebebiyle diğer bitki çaylarında olduğu gibi bazı yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkiler arasında ishal bulunmamaktadır. Adaçayı ishale yol açabilecek bir bitki çayı değildir. 

Adaçayı İshale İyi Gelir mi

Adaçayı ishale karşı tavsiye edilen bitkisel çaylardan biridir. Lif içeriği olan bitkilerin sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İçerdiği lifler sayesinde mideyi kuvvetlendirici etkisi vardır ve ishale karşı adeta bir şifa kaynağı olarak kullanılabilir. İshalle mücadele etmek için bir su bardağı kaynatılmış suyun içine 10 gram kadar adaçayı eklenir. 5 dakika demlendikten sonra içilmeye başlanabilir. İshal için günde üç defa içilmesi tavsiye edilir. İshal için soğutularak içilmesi daha faydalı olur. İçilen çay ishalle birlikte gaz, mide problemleri, hazımsızlık içinde faydalı olur.
]]>
Yetişkinlerde İshal https://www.ishal.gen.tr/yetiskinlerde-ishal.html Mon, 22 Oct 2018 10:10:08 +0000 Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinlerde ishal genel olarak enfeksiyonel olarak karşım Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinlerde ishal genel olarak enfeksiyonel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağırsaklarda zararlı bakterilerin çoğalması nediyle yetişkinlerde ishal görülmektedir.

Yetişkinlerde İshalin Nedenleri 
 • Yetişkinlerde ishal görülmesinin ilk nedenlerinden birisi dengesiz beslenmedir. Çok fazla sağlıksız beslenme bağırsaklarda aşırı sıvılaşmaya neden olur ve ishal sorunu ile karşı karşıya kalırız. Yağlı yiyecekler, süt ürünleri ve acılı, baharatlı gıdalar ishale  neden olmaktadır. 
 • Stres, üzüntü ve kaygı bireylerde sindirim sistemi bozukluğuna ve dolayısıyla ishale neden olmaktadır. Bu nedenle stres, üzüntü ve kaygıdan tamamen olmasa da sağlığınız için bir süre uzak olmaya çalışmalısınız. 
 • Vücudun bağışıklık sisteminin düşmesi ve enfeksiyonların yararlı bakterileri yenmesi nedeniyle ishal olur. Bu nedenle enfeksiyonlardan kurtulmaya hem doğal yollarla hem de ilaçlarla tedavi yollarına başvurulması gerekir. 
Yetişkinlerde İshalİshali Ne Geçirir
İshal olan kişiler genellikle katı gıdalar tüketmesi gerektiğine inanırlar. Bu kısmen doğru olsa da tüm katı gıdalar iyi gelmez. İshale iyi gelen besinlerin tüketilmesi için maddeler halinde bu besinleri açıklayalım. 

Haşlanmış patates: İshal olan kişilerin kurtarıcılarından biri haşlanmış patatestir. Yağsız az tuzlu patatesin üzerine biraz kimyon serpiştirerek tüketmelisiniz
Yağsız Pirinç Pilavı: Bu da yoğurtla karıştırılarak yendiği zaman ishale iyi gelen gıdalardandır. Yoğurttaki yararlı bakteriler, ishale neden olan zararlı bakterileri yok eder. 

Et Ürünleri: Bazı doktorlar tarafından tavsiye edilmese de eğer yağsız olursa haşlama ya da fırında yağsız et aslında enerji toplamanıza da olanak sağlar. Ette bulunan proteinle biraz daha güç toplarsınız. Başka bir tavsiyem ise, bir iki tatlı kaşığı nar ekşisi tüketebilirsiniz. Nar ekşisi de size zinde olmanızı sağladığından güç verir.  

Muz: Meyve ve sebzeleri bu dönemde çok tavsiye etmesek de muz bunlarda istisnadır. Muz katılaştırıcı etki edeceğinden ishale iyi gelir. 

İçecekler: Aynı zamanda bolca su tüketmeniz de gerekmektedir. Vücut sıvı tükettiği için halsizliğe neden olur. Bu nedenle bol bol su içerek giden sıvıyı yerine getirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda her yerde zararlarından bahsedilen kola aslında ishal olanların tüketmesi gereken içeceklerdendir. Türk kahvesi de ishale iyi gelen içecekler arasındadır.  
Tüm bunların yanında ishaliniz çok şiddetliyse ya da 3 günden fazla sürdüyse mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. 
]]>
İshal Kaç Günde Geçer https://www.ishal.gen.tr/ishal-kac-gunde-gecer.html Tue, 23 Oct 2018 09:40:00 +0000 İshal kaç günde geçer, Günümüzde büyük, küçük her kişide bir sorun haline gelen ishal, hafif durumlarda geçirilen ishal kendi kendine yok olabilir. Ama bir türlü geçmeyen, uzun süren ishal durumların ise ciddi olarak vücut İshal kaç günde geçer, Günümüzde büyük, küçük her kişide bir sorun haline gelen ishal, hafif durumlarda geçirilen ishal kendi kendine yok olabilir. Ama bir türlü geçmeyen, uzun süren ishal durumların ise ciddi olarak vücutta su kaybı ve beslenme sorunların neden olabilir. İshale büyük çoğunlukta bağırsakta bir enfeksiyon neden olabilir. İnsan ishal durumdayken, bağırsak hareketleri hızlanır ve normal süreden daha fazla dışkılama olur. İshalin en büyük sebebi, ağız yolula vücudumuza giren mikroplardır. Ancak bunun yanısıra  ilaçlardan alınan kimyasal maddelerde de ishal yapma özelliği etki etmil olabilir. Bu mikroplar, kirli suların içilmesi veya iyi temizlenmemiş gıdaların  tüketilmesinde artış gösterir. 

Tüketilen bozuk gıdalardan da vücudumuza mikropların girme olasılığı yüksektir. Vücuda giren bu kötü mikroplar dışkılama yoluyla dışarı atılırlar. Bazı durumlarda ortalığın salgın hastalığı bile ishal olmamıza etkendir. Bunun en iyi koruma yöntemi ellerimizi sık sık yıkamaktır. Ayrıca yiyeceklerin, içeceklerin ve ortamın daha sağlıklı ve temiz olmasına dikkat etmek gereklidir. İshalin oluşma şekli mikropların vücuda girmesiyle, bağırsak duvarında iltihap oluştururlar. Ve salgıladıkları zehirli maddeleri, su ve tuz geçişini arttırırlar. Dışkılama sayısının artması, dışkılama kıvamı, bazen de bol ve sulu, yumuşak kıvamlı ama sümüksü bir şekil alırlar. İshalle beraber kusma ve yüksek ateş de beraberinde getirebilir. İshal tedavilerinde asıl yapılan amaç, vücuttaki kaybedilen suyun yerine, yenisini eklemektir. Bunun içindir ki bol sıvı alımı ve sulu yiyeceklerin tüketimi bu evrede önemlidir. İshali geçene kadar bağırsakları rahatsız etmeyecek posalı yiyeceklerden tüketmekte fayda vardır. Bunlar; az yağlı makarna, pirinç pilavı, haşlanmış patates, haşlanmış tavuk eti, muz, elma, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesi  bu dönemde önemlidir. Mikrobik ishallerde  bağırsak hareketlerinin  ilaçlarla durdurulması önlenemez. 

İshal Kaç Günde Geçerİshalin belirtileri
 • sıvı dışkılama
 • büyük abdesti tutamama
 • fazla dışkılama
 • susuzluk 
 • bulantı ve kusma
 • ateş yükselmesi
 • halsizlik
 • karında ağrı 
İshal için ilaç antibiyotik kullanmak yerine evde yapılabilecek ve ishali yok edecek bitkisel gıdalardan  yada yiyeceklerden uygulayabiliriz. Örneğin; havucu, limonu, narı 1 litre suda kaynatıp ılıdıktan sonra içtiğiniz vakit iyi gelecektir. Bir diğeri ise 1 tatlı kaşığı kuru Türk kahvesinin üzerine, 5 damla kadar limonu sıkıp, yutulursa ve ardından bir bardak su için. Etkisini en kısa zamanda gösterecektir. 

İshale iyi gelen bitkisel gıdalar
 • Ahududu yaprakları ishale karşıdır.
 • Kızılcık bitkisi ishale karşı koruma kalkanı şeklindedir.
 • Koyu çay ve şeftali iyi bir ishal düşmanıdır.
 • Karanfil bitkisi de ishale karşı iyi gelenler arasındadır. 
İshalin geçme süresi, ishalin şekline ve kıvamına göre değişiklik gösterir. Faka ortalama geçme süresi; 2 gün ile 5 gün arası değişiklik gösterir.
]]>
İshal Aşısı https://www.ishal.gen.tr/ishal-asisi.html Tue, 23 Oct 2018 15:31:08 +0000 İshal Aşısı, Kabızlığın tersi bir durum olarak tarif edebileceğimiz ishal, dışkının sulu ya da gevşek olması ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmesidir. ishal durumunda yediklerimiz ve içtiklerimiz bağ İshal Aşısı, Kabızlığın tersi bir durum olarak tarif edebileceğimiz ishal, dışkının sulu ya da gevşek olması ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmesidir. ishal durumunda yediklerimiz ve içtiklerimiz bağırsaktan çok çabuk ya da çok hızlı bir şekilde, suyu çekilmeden geçer. Karın ağrıları, kramplar ve bulantılarda görülebilmektedir.

İshal sadece yediğimizden kaynaklı bir rahatsızlık olmayıp dış etkenlerle virüs olarak vücuda eklenen bir rahatsızlıkta olabilmektedir. Örneğin ishal aşısı olarak rotavirüs aşısı yaptırılır. Geçen yıl sürekli kişilerin şikayetleri rotavirüs ishali olarak meydana çıkmaktaydı. Küçük çocuklarda ishalin en önemli nedeni olan bu mikroba karşı aşı artık gelişmiş ülkemizde de  mevcut hale gelmiştir. Üstelik bu aşı  anne ve babaların bebeklere aşı yaptırırken düşündükleri keşke bu aşının damlası olsa da canı yanmasa düşüncesine uygun ağızdan verilecek damla şeklinde bir aşıdır. Aşı 6 hafta 6 ay arası bebeklere en az 1 ay arayla 2-3 doz şeklinde ağızdan damla olarak verilmektedir. Aşı sonrası bulantı, kusma, öksürük, burun akıntısı vb. yan etkiler görülebilmektedir. Eski aşıların kullanıma kaldırılmasına sebep olan bağırsak tıkanıklığında artış yönünden riskli olmadığı görülmüştür.Bebeklik dönemindeki diğer aşılar ile kullanılabilir. Bu durumda aşıların etkinliğinde bir sorun olmamaktadır. Ratavirüs dışındaki etkenlerin yol açtığı ishallere karşı koruyucu olmayacaktır. İshalin pek çok nedeni vardır. Ancak rotavirüs çocukluk çağı ishallerinin en sık görülen nedenidir. Bu aşının bebeğiniz için uygun olup olmadığını çocuk doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.
İshal Aşısı
Rotavirüs kış aylarında çocuklardaki ishalin en sık nedenidir. Aşısı sadece rotavirüs isimli virüsün yaptığı ishale karşı koruyucudur. Diğer ishal mikroplarına bağlı ishalleri önlemez. aşı sadece küçük bebekler içindir. 8 aydan büyük çocuklarda asla kullanılamaz. Bu aşının kesinlikle bir yan etkisi yoktur. Bebeklerde ise hastalıklardan korunması için bir çok aşı bulunmaktadır. Örneğin hepatit B aşısı, dtap aşısı, mmr aşısı, rotavirüs aşısı, hpv aşısı vb aşılar. Fakat içlerinden sık karşılaşılan ishal ilk sırada gelerek ratavirüs aşısı yaptırılır. Rota virüs aşısı 2-4 aylık bebeklere uygulanmaktadır ve bebekleri ciddi ishal ve kusmaya neden olan bir virüsten korumaktadır. 2006 yılında aşının lisansı alınana kadar sadece Amerika'da her yıl yaklaşık 50.000 çocuk rotavirüs nedeniyle hastanelik olmuştur. 

İshal aşısı yaptırılmalı mı faydalı mıdır

Elbette ishal aşısı faydalıdır. Çünkü ishal özellikle 5 yaşın altındaki çocuklara ciddi ve hatta bazen sağlığı tehdit ederek ölümlerle sonuçlanabilen tablolara yol açmaktadır. Rotavirüs hemen hemen pek çok vakada hastane yatışı gerektirebilen, bebekleri çok hırpalayan bir sürece neden olur. Rota aşıları ilk dozu 3. aydan önce yaptırmak gerekmektedir. 
]]>
İshal İçin Kahve Limon https://www.ishal.gen.tr/ishal-icin-kahve-limon.html Tue, 23 Oct 2018 16:51:11 +0000 İshal için kahve limon, Halk arasında ishale iyi geldiği bilinen birçok alternatif tıp ilaçları bulunmaktadır. İnsanlar arasında geçmişten gelen deneyimleri ile limon ve kahve karışımı da ishale iyi geldiği anlaşılmışt İshal için kahve limon, Halk arasında ishale iyi geldiği bilinen birçok alternatif tıp ilaçları bulunmaktadır. İnsanlar arasında geçmişten gelen deneyimleri ile limon ve kahve karışımı da ishale iyi geldiği anlaşılmıştır. Özellikle yaz aylarında sıcağında etkisi ile vücudunuzdaki sıvı ve tuz kaybı hızlanacaktır,  kısa süreli ishaller de görülebilecektir. Aynı zamanda tükettiğiniz gıdalara dikkat etmediğiniz takdirde ishal vakaları ortaya çıkacaktır. Tükettiğiniz gıdaların temiz ve hijyenik olmaması, aşırı yağlı yiyecekler tüketilmesi de ishale neden olacaktır. İshal en genel anlamda sürekli sıvı ve tuz kaybı ve parazit, bakteri türemesi ile meydana gelir.

İshale limon ve kahve karışımından yapılan küçük çaplı bir kür çok iyi gelmektedir. Fakat hazır satılan kahvelerden değil. dövülmüş Türk kahvesi veya toz halinde doğal kahve olmak şartı ile küçük bir çay kaşığı veya kişinin bünyesine göre tatlı kaşığı kadar kahveye 4-5 damla kadar limon damlatın ardından bu kuru kahve limon karışımını çok çiğnememek kaydıyla yiyeceksiniz. Kimi insanlarda tek tatlı kaşığı limon kahve kürü hemen etkisini göstererek ishali 1-2 saat içerisinde kesebilir. Fakat bazı kişilerin bünyesi zayıf olabilmektedir, o halde bu kürü bir kaç gün günde 1-2 defa uygulayarak devam ettirebilirsiniz. Bu kürü kimi insanlar kullanamayabilir. Fakat ishal için en etkili yöntemlerden birisidir. Fakat bu kürü uygularken dikkatli olmanızda da yarar olacaktır. Kimi insanların kahveye alerjisi olabilmektedir, direk kahve tüketimi olacağı için ani gelişen alerji vakaları ortaya çıkabilir. Kullandığınız kahvenin veya limonun uzun süreli saklanmadığına emin olmanızda da yarar vardır. İshalden kurtulacağım derken ishali tetikleyici bir etki ortaya koymayın. Bu kürden sonra ok az miktarda su içebilirsiniz. Limon ve kahve kürü bağırsaklarınızda ki sıvı haldeki dışkıyı hızlı etki ederek katılaşmasına yardımcı olmaktadır. İshal döneminde kahve tüketilmesi pek doğru değildir ancak bu şekilde küçük kürlerin ishale çok faydası olabilmektedir. Bazı insanlara en ufak bir etkisi de olmayabilir. İshal için kesin çözümdür diye bir kaide yoktur. Eğer ishaliniz kısa süreli ve ani görülen ishallerden ise etki edebilir, fakat parazit tarzı veya bakteriler ile oluşmuş ishal ise kullanacağınız kahvenin yarardan çok zararı da olabilir. Kahve limon ikilisinin kesinlikle ishali geçirir diye bir tabiri yok. 
İshal İçin Kahve Limon

İshal olan kişiler ishalin durumuna göre bir günde saat başı bu kürü tüketebilir. Marketlerden aldığınız kahvelerin içerisinde daha çok farklı maddelerde olduğu için bağırsaklarınıza olumsuz etkilerde yapabilirler. Hakiki dövülmüş kahveler kullanın. İshal olan kişi yaşlı veya kanser hastası ise kesinlikle böyle bir şey yapmamalısınız kahvede kafein oranı yüksek olduğu için kalbe de etki edecektir. Kahve ve limon mide hastaları içinde pek iyi olmayabilir. Limon mide hastalarına olumsuz etki edebilir. Aynı şekilde kahvede mide hastalarına olumsuz etkide bulunabilir. Kahve ve limon kürü kullanmadan önce bir hekime başvurmanızda da yarar olacaktır. Özellikle de ishal olan kişi bir çocuk ise bu şekilde kürlere veya alternatif tıbba yönelmeden önce hekime başvurun, çünkü çocukların bağışıklık sistemi zayıf olacaktır. İshal olan kişilerin bu kür ile birlikte sıvı tüketimine ve temiz gıdalar tüketmeye çok dikkat etmeleri gereklidir, özellikle de açıkta satılan gıdaları tüketmemeliler. 
]]>
Leblebi İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/leblebi-ishal-yaparmi.html Tue, 23 Oct 2018 23:19:36 +0000 Leblebi İshal Yapar mı, Leblebi aparatif olarak tüketilen bir yiyecektir. Orta Doğu'da keşfedilerek Asya'da yaygın olarak tüketilen leblebi 7000 yıl önce bulunmuştur. Özel günlerde misafirlere ikram edilir. Nohuttan yapılan l Leblebi İshal Yapar mı, Leblebi aparatif olarak tüketilen bir yiyecektir. Orta Doğu'da keşfedilerek Asya'da yaygın olarak tüketilen leblebi 7000 yıl önce bulunmuştur. Özel günlerde misafirlere ikram edilir. Nohuttan yapılan leblebi birçok vitamin ve minerali içerir. A, C ve E vitaminleri ile demir, bakır, potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri içeren leblebi oldukça faydalı bir besindir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu besin ishali önleyici bir özelliğe sahiptir. Normal katılıktaki dışkının sulu, sümüklü ve kanlı bir hal alması ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacının olması gibi sorunların yaşanmasına neden olan ishale karşı birebirdir. Amel, sürgün ve diare adı da verilen ishalin birçok nedeni vardır. Yiyeceklerin bozuk olması, farklı yiyeceklerin yenilmesi ve üşütme gibi nedenler en fazla rastlanan ishal türleridir. İshalin diğer nedenleri arasında bağırsak hastalıkları, dizanteri, tifo, kolera, nefrit, karaciğer, akciğer ve kalp hastalıkları yer alır. Özellikle çocuk ve bebeklerde enfeksiyonlardan ve yiyeceklerden kaynaklanan ishaller sıkça görülmektedir. İshal olan biri süt ve süt ürünleri tüketmemeli ayrıca yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Muz, leblebi ve çay tüketilmesi besinlere bağlı olarak görülen basit ishali önler. Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan leblebi size tokluk hissi de verir. Özellikle diyet yapanların sıkça tüketmesi gereken leblebi sayesinde kolay kolay acıkmazsınız.
Leblebi İshal Yaparmı
Midede şişilik yapmayan leblebi basit ishali önleyerek dışkının normale dönmesine yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilen kavun, karpuz ve kayısı gibi meyveler bağırsağın dengesini bozduğundan daha sık ishal görülmektedir. 1-2 gün içinde düzelen bu ishalleri önlemede en etki yollardan biri leblebi tüketmektir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen enfeksiyonlara ya da besinlere bağlı olarak görülen ishalde doktorlar antibiyotik tedavisi uygulamak yerine leblebi tüketilmesini önermektedir. Kötü kolestrolü düzenleyen leblebi felç riskini de azaltmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının geçmesini sağlayan leblebi cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde tüm cilt sorunlarının ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır. Serotanin bakımından zengin olan leblebiyi geceleri yatmadan önce 1-2 fincan kadar tüketmek rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Strese bağlı olarak görülen dikkat dağınıklığı ve unutkanlığı gideren leblebi sayesinde depresyondan kurtulmak mümkün. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayarak kas ve kemik gelişimini sağlamasının yanı sıra özellikle hamilelik döneminde görülen demir eksikliği ve ishal gibi sorunların ortadan kalmasına yardımcı olur. Gebelik döneminde sıkça görülen ishali önleyerek dışkının normale dönmesini sağlar ve sindirim sistemini düzenleyerek gaz oluşumunu engeller. Büyüme çağındaki çocuklar için de oldukça faydalı olan leblebiden her gün düzenli olarak bir avuç kadar tüketmek faydalı olacaktır.
]]>
Mukuslu İshal https://www.ishal.gen.tr/mukuslu-ishal.html Wed, 24 Oct 2018 09:02:34 +0000 Mukuslu ishal, İshal, diğer adıyla diare sıvı olarak dışkılama veya dışkının sulu veya yumuşak olarak çıkması durumudur. İshal genellikle tüketilen besinlerden meydana gelebildiği gibi C vitamini veya magnezyum fazlalığı Mukuslu ishal, İshal, diğer adıyla diare sıvı olarak dışkılama veya dışkının sulu veya yumuşak olarak çıkması durumudur. İshal genellikle tüketilen besinlerden meydana gelebildiği gibi C vitamini veya magnezyum fazlalığı ile de oluşmaktadır.

Mukuslu ishal, mukus sindirim sistemi dahil olmak üzere vücudumuzun birçok yerinde üretilen saydam ve koyu kıvamlı bir maddedir. Bu maddenin dışkı içinde bir miktar bulunması olağan bir durumdur. Ancak mukus miktarı artmış ve dışkılama da ishal söz konusu ise bu durum bağırsak iltihabının göstergesi olabilir.

Mukuslu İshal
Mukuslu işgalde hastalık süreci diğer ishal şekillerine göre daha şiddetli geçmektedir. İltihabın neden olduğu mukus  karın ağrılarına, kilo kaybına, kansızlığa  ve daha birçok olumsuz ve insan hayatını yakından ilgilendiren sorunlara yol açabilir. 

Dışkı da görülen mukus enfeksiyon veya inflamasyon gibi bağırsak sorunlarının belirtisidir. Fazla miktarda mukuslu ishal kolon, rektum kanseri veya bağırsak bozukluklarının habercisi olabilir. Bu nedenle mukuslu ishal ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Mukuslu ishal ile birlikte yüksek ateş ve ağrı varsa bu durum acilen doktor müdahalesi gerektirmektedir. 

Bunların yanı sıra mukuslu ishain bir diğer nedeni de mideye bağlı olarak gelişen ülserli kolitte hastalığıdır. Bu hastalık bağırsaklarda normal oranlarda bulunan mukusun miktarını artırabilir.
]]>
İshal Mikrobunu Kim Bulmuştur https://www.ishal.gen.tr/ishal-mikrobunu-kim-bulmustur.html Wed, 24 Oct 2018 17:31:34 +0000 İshal Mikrobunu Kim Bulmuştur, İshal mikrobunu İslam alimi ve bilgini olan Akşemseddin tarafından bulunmuştur. Akşemseddin Louis Pasteur'in yaklaşık 400 yıl sonra bir deneyle keşfettiği mikrobu Maddetü'l-Hayat adlı İshal Mikrobunu Kim Bulmuştur, İshal mikrobunu İslam alimi ve bilgini olan Akşemseddin tarafından bulunmuştur. Akşemseddin Louis Pasteur'in yaklaşık 400 yıl sonra bir deneyle keşfettiği mikrobu Maddetü'l-Hayat adlı eserinden yıllar öncesinden dile getirmiştir. Ayrıca bitkiler üzerinde de geniş araştırmalar yapmış ve o yıllarda binlerce kişinin ölümüne sebep olan bulaşıcı salgın hastalıklarla da yakından ilgilenmiştir. Bilimler tarihinde; Akşemseddin dini ilimlerde olduğu gibi tıbbi ilimlerde de büyük bilgiye sahipti. Hastalıkların teşhisini yanılmadan koyar ve ilacını da bizzat kendisi hazırlardı. Şu hadise, onun bu konuda ne kadar büyük bir ilim adamı olduğunu anlatmaya yeterlidir. Bir gün vezir Halil Paşa'nın oğlu hastalanır. O zamanın devri olan ünlü hekimlerin hepsi çağırılır ve tedavi etmeye çalışırlar. Kendilerine göre bir kısım ilaçlar hazırladılar. Bu arada Akşemseddin de davet edildi. İçeriye girdiği anda saygıyla karşılandı. Akşemseddin'in ilk işi, hekimlerin nasıl bir teşhis koyduklarını ve ne gibi ilaçlar hazırladıklarını sormak oldu. Daha sonra hastaya bir de kendisi baktı ve iyi bir şekilde muayene etti. Ancak teşhisi yanlış buldu. Verilen ilaçlar kullanılmamalıydı. Hekimler buna itiraz ettilerse de Akşemseddin hepsini susturdu. Kendisi bir ilaç hazırladı ve çocuğa içirdi. Çok geçmeden çocuk iyileşti ve hekimler şaşırıp kaldılar.

Akşemseddin; hekimlikte bu derece bilgiliydi. Bitkiler üzerinde yaptığı araştırmalar ile ilgili hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini çok iyi bilirdi. Bitkilerden yaptığı ilaçlar birer harikaydı. Bu konuda öyle bir uzman olmuştu ki bitkiyi görür görmez hangi hastalığın ilacı olabileceğini hemen anlardı. Şöyle bir şey daha anlatılır; Akşemseddin bir ilaç yapmak için dağlardan bitki toplarken, bitkiler dile gelirmiş; "Ben şu hastalığa iyi gelirim" derlermiş. Akşemseddin'in keramet sahibi; Allah'ın sevgili bir kulu olduğu düşünülürse bunun hiçte sıradan olmadığını kolaylıkla anlayabiliriz. Akşemseddin, bedeni hastalıkların olduğu kadar ruhi hastalıklarında usta bir hekimidir. Kendisine "Tabibi ervah-Ruhların doktoru" derlermiş. O zamanın devrinde hastalar onun sığınağı olmuştur. Hastaları süratle sağlığına kavuşturmakla tanınırdı. Bu konuda ki hüneri ve yeteneği dillere destan olmuştur.

İshal Mikrobunu Kim Bulmuştur

Keşfi; Akşemseddin bu hususta bulaşıcı hastalıklara karşı çok araştırmalar yapmıştır. Çünkü o zamanlara göre salgın hastalıklar sonucunda binlerce kişinin ölümüne kadar sebep olmuştur. Bu insanları eceline terk etmek olmazdı. Rasulullah'ın hadisi ile ilgili "Her derdin devası vardır" bu bulunabilir. Hastalığın hangi yollarda bulaştığı tespit edilir ve ona göre tedavi edilirdi. Akşemseddin bu konuda çok hassas olduğu için sürekli araştırmalar yapardı. Sonun da "Maddet-ül Hayat" isimli tıp kitabında konu ettiği şu neticeye varmıştır; Hastalıkların insanlar üzerinde meydana geldiğini düşünürsek yanlıştır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle oluşur. Bu bulaşma gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Ancak canlı tohumlar vasıtasıyla olur. Böylece Akşemseddin, mikrobun tarifini bulmuş ve her türlü hastalığa karşı gözle görülmeyecek kadar küçük canlıların oluşturduğunu dünya da ilk defa keşfetmiş olan biriydi. Hatta mikroskop henüz icat edilmemişken, mikrobu ilk bulan bilgin olarak Akşemseddin efendi ilim tarihine geçmiştir.

]]>
İshal Şurubu https://www.ishal.gen.tr/ishal-surubu.html Thu, 25 Oct 2018 04:38:15 +0000 İshal Şurubu, İshal, bebeklerde sıklıkla rastlanmakta olan hastalıklardan biri olarak bilinir. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması ile ishal oluşumu belirti gösterir. Bu sayede vücuttan aşırı derecede su ve mineral İshal Şurubu, İshal, bebeklerde sıklıkla rastlanmakta olan hastalıklardan biri olarak bilinir. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması ile ishal oluşumu belirti gösterir. Bu sayede vücuttan aşırı derecede su ve mineral kaybı oluşarak ishalin ana belirtileri olan sulu dışkı ve kusma belirtisi meydana gelir. Bu oluşum, sonuç olarak ciddi bir belirti olan sıvı kaybına neden olur. İshal oluşumunun diğer bir nedeni olarak ise gelişme geriliğine yol açan besinlerin iyi sindirilememesi durumu olmaktadır. Bu oluşumu ise doğru olarak beslenme giderecektir. İshalin önlenebilmesi için ishal şurubu gerekecektir.

İshal şurubu, bağırsak enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin, virüslerin, parazitlerin çoğalmasını engelleyerek bu oluşumların yok edilmesinde kullanılmakta olan bir şuruptur. Bakteri yada virüs enfeksiyonlarına bağlı olarak kısa süre içerisinde gelişme göstermekte olan ishal belirtisi, kronik ishal belirtisinde yada kolit  durumlarının tedavisinde kullanılır. Bu şurubu kullanan kişilerde şuruba karşı alerji durumu oluşuyorsa kullanılmaz, 6 yaşından küçük olan çocuklarda kullanılmaz, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaz, kullanılacaksa eğer doktor kontrolünde kullanımı sağlanmalıdır. 

İshal şurubu olan diafuryl şurubun farmakolojik özellikleri: İnvaziv olmayan bakteriyel kökenli, akut diyare tedavisinde endikedir, diafuryl tedavisi, rehidratasyon tedavisini gereksiz kılmaz.

İshal şurubunun kontrendikasyonları: Bileşiminde olan maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir. 6 yaşın altındaki çocuklarda kapsül kullanımı uygun görülmemektedir. Bu yaş grubunda olan çocuklarda premature oluşumu gerçekleşir ve yeni doğan bebeklerde kontrendikasyonlar dikkate alınarak süspansiyon formunun kullanılması önerilmektedir. 

İshal Şurubu

İshal şurubu kullanımı için uyarılar:

 • Doktorun önermiş olduğu doz miktarı kadar kullanılmalı ve 7 günden fazla kullanımı sağlanmamalı.
 • Bu şurubun tedavisi, rehidratasyon tedavisini gereksiz kılmaz. Diyareye bağlı kayıpların kompanse edilmesi için bol miktarda tuzlu sıvı ve şekerli sıvı kullanımı önerilir.
 • Kanamalı ve pürülan invaziv enfektif diyarede sistemik etkisi güçlü antibakteriyel maddeler kullanılmalıdır.
 • Tartrazin ihtiva etmesinden dolayı hassasiyeti olan hastalarda dikkatli olarak kullanımı sağlanmalıdır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde olan annelerin bu şurubu kullanması önerilmez.
 • Hamilelik kategorisi C olarak bilinir. Nifuroksazid'in hamilelikte dikkatlice kullanılabileceğini gösteren klinik deneyim sınırlı olduğundan hamilelikte kullanılması önerilen bir husus değildir. Aynı şekilde Nifuroksazid'in anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden dolayıdır ki emziren annelerde gerek duyulmadıkça kullanımı önerilmez. 
İshal şurubunun kullanım şekli ve kullanım dozu: Fort Kapsül 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kapsül yani 600 - 800 mg bölünmüş dozlar halinde 2 yada 4 defa kullanımı önerilir. 6 yaşından küçük çocuklarda ise ishal şurubunun kullanılması 2 defa olmaktadır. Fazla olarak kullanımı yan etki oluşturur.İshal şurubu 10 yaşından büyük çocuk ve erişkinlerde günde 3 kez olmak üzere toplam 4-8 kapsül yani 400-800 mg 1-10 yaş arası çocuklarda, günde 3 kez olmak üzere toplam 4-6 kapsül yani 400-600 mg çocuklarda ise diafuryl süspansiyon kullanılması önerilir.

İshal şurubunda doz aşımı
Sistemik absorpsiyonunun son derece az olması nedeni ile doz aşımına bağlı sistemik toksik bir etki beklenmemektedir. Ancak böyle bir durumda ilacın GI kanaldan uzaklaştırılmasına çalışılır ve semptomatik destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

]]>
Süt İshale İyi Gelirmi https://www.ishal.gen.tr/sut-ishale-iyi-gelirmi.html Thu, 25 Oct 2018 16:58:02 +0000 Süt İshale İyi Gelirmi, Bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan ve yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İshal dışkı hareketlerinin enfeksiyonlara bağlı oluşabilen bakteri, parazit v Süt İshale İyi Gelirmi, Bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan ve yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İshal dışkı hareketlerinin enfeksiyonlara bağlı oluşabilen bakteri, parazit veya besin zehirlenmesi olarak da ortaya çıkabilir. İshal genellikle yaz mevsiminde daha sık görülen sulu yada cıvık dışkılama ve bunu tutamama, sürekli tuvalet isteği, susuzluk, bulantı, kusma, ateş, halsizlik, karın bölgesinde oluşan gaz ve ağrı gibi belirtiler gözlemlenir. Kişinin ishal olmasının en önemli sebebi çevresel faktörler olmasıdır. Özellikle kirlenmiş suların içilmesi yada bu sularla yıkanmış meyve ve sebze gibi besinlerin yenmesi ishalin başlamasını kolaylaştırır. Bu yüzden durgun sular, kanalizasyonun karıştığı sular, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularındaki bu mikrop, uzun süre yaşar ve çoğalır. Ayrıca pişirildikten sonra buzdolabına konmayan unutulmuş yemeklerdir. Ayrıca iyi yıkanmamış meyvelerin ve çiğ sebzelerin tüketilmesi gibi ishal yapan mikropların ağız yoluyla alınan kişilerde bağırsaklara kadar ulaşırlar. Bu sebeple sodyum yani tuz içeren çorbalar tüketilmelidir. İçeriğinde potasyum bulunan meyve ve meyve suları içilmelidir. Diğer taraftan içeriğiyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler karşılanmış olacaktır. Yanı sıra ishalin durdurulmasına yardımcı bir alternatiftir. Yine vitamin ağırlıklı olan elma püresi veya kabuğu soyulmuş elma yenilmesinin de, aynı şekilde vücudun beslenmesine ve rahatsızlığına karşı direncin artmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde içilmesi gereken limon suyu ise, ishale sebep olan patojenlerin yok olmasına oldukça faydalıdır. Nedeni her ne olursa olsun ishal önemsenmesi gereken bir oluşumdur.

Süt İshale İyi Gelirmi

Süt İshale İyi Gelirmi; İshal çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle ishale iyi gelen süt, bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bir su bardağı süte az miktar tuz ilave ederek günde 3 yada 4 defa tüketilir. İshal konusunda yediğimiz besinlerin de önemi büyüktür. Yani posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bakımından bağırsakların çalışma sistemi üzerinde düzenlenmesinde faydalı olacağı için ishali önler. İlave olarak havuç, pirinç lapası, pirinç suyu, patates haşlaması, patates püresi, yoğurt ve ayran ishale etken olabilecek yiyeceklerdir. Fakat ishal olan kişilerin iştahsızlık gibi sorunları olacağı için yemek yemese dahi bu yiyeceklerden beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca yoğurt bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yoğurdun içeriğinde bulunan bakteriler sayesinde bağırsağın içine yerleşen ve diğer zararlı bakterilerin yaşamalarına engel olur.

İshal Tedavi Reçetesi; Bir adet kara turp, kabukları soyulduktan sonra rende yapılır. Üzerine 250 gram taze yoğurt ilave edip, karıştırılır. Bir seferde yenmesi gerekir. Susuzluk hissinde ise, şekersiz erik hoşafı içilmesi tavsiye edilir. 1 kilogram muşmulanın çekirdekleri çıkartılıp, tencereye konulur. Üzerine 2 su bardağı su ve 1 çay bardağı toz şeker ilave edip, yarım saat kaynatılır. Soğuduktan sonra 3 saat arayla iki çorba kaşığı içilmesi yeterlidir. İshal bitinceye kadar, bol su yada ayva kompostosu içilir. Gün içerisinde az pişmiş yumurta, bayat ekmek ve patates püresi yenmesi önerilir. 4 bardak suyun içine 1 tutam mersin yaprağı, 2 çorba kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı kimyon koyup, kaynatılır. Yarım saat bekledikten sonra süzülür. Günde 3 çay bardağı şekersiz olarak içilir. Yine 4 bardak suyun içine, 20 gram kantaron kökü koyulur. 15 dakika kaynatıp, süzülür. Günde 3 defa bir kahve fincanı içilir.

]]>
İshal Zayıflatırmı https://www.ishal.gen.tr/ishal-zayiflatirmi.html Fri, 26 Oct 2018 05:01:34 +0000 İshal zayıflatır mı, İshal insan vücudunda su ve tuz kaybına neden olacağı için zamanla kilo kaybına da neden olabilmektedir. Fakat kilo kaybına neden olacak şekilde ishal uzun sürer ise bu herhangi bir hastalığında gösterges İshal zayıflatır mı, İshal insan vücudunda su ve tuz kaybına neden olacağı için zamanla kilo kaybına da neden olabilmektedir. Fakat kilo kaybına neden olacak şekilde ishal uzun sürer ise bu herhangi bir hastalığında göstergesi olabilir. İshal çok uzun sürmediği takdirde, sıvı kaybına bağlı olarak gelişen ishallerde ise kilo kaybı gözlenmez. Sıvı kaybı ile beliren ishaller genellikle günlük olarak belirir ve gün içerisinde dışkı tekrardan normale dönebilir. Ancak bakteri ve parazit kaynaklı ishallerde ise ishal uzun sürebileceği için kilo kaybı olabilir. Tabi ishal ile ortaya çıkan kilo kayıpları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi insanların bağışıklık sistemi ve dayanıklılığı az olduğu için ishal veya en ufak bir hastalıkta kilo kayıpları görülür. Fakat bağışıklığı iyi olan kişilerde küçük hastalıklarda kilo kayıpları oluşmaz. İshal olan kişilerde kilo kayıpları aşırı derecede ve kısa sürede gerçekleşiyor ise kişi büyük ihtimalle kanser veya büyük bir hastalık yaşıyor olmalıdır. İshal olan insanlarda kilo kayıpları küçük kilo kayıplarıdır. Kilo kayıpları normal seviyelerde ise fazla telaş edilmemelidir. Zaten ishal yolu ile büyük kilo kayıpları yaşayan insanlar bulaşıcı hastalıklarda yaşıyor olabilir. Erken tedavi edilmesi şarttır bu hastaların aksi takdirde dışkıları ile etrafa mikroplar yayabilirler. İshal kilo kayıplarına neden olması bir çok hastalık nedeni olabilir. Genellikle her hastalığın belirtisinde ishal olmak veya kilo kayıpları belirti olabilmektedir, çok dikkatli olmanızda yarar olacaktır. 

İshal Zayıflatırmı
Tüm bu anlatılanlar ile birlikte ishal vücuttan sıvı kaybına neden olabileceği için vücutta depo edilen yağları yakmaya başlayabilir ve kilo kayıpları da gözlenebilir. Tabi halk arasında ishal ile kilo vereceğine inanan bazı insanlar ishal diyeti diye saçma sapan diyet programları çıkarmaktadır. Bu gibi diyet veya saçmalıklardan kesinlikle uzak durmalısınız ve ishal durumlarında kesinlikle bir hekime başvurmalısınız. Uzun süreli ishalin dikkate alınmaması başka hastalıkları ortaya çıkarabilir. İshal olan kişiler kilo kayıplarını yaşamamak içinde erken tedavi uygulamaları gerekmektedir. Gerek doktor yardımı ile gerekse kendi imkanlarınız ile ishalden kurtulabilirsiniz. Tabi öncelik doktora başvurmaktır. Gün içerisinde saat başı beyaz pirinç tüketebilirsiniz. Beyaz pirincin içeriği lifli yapıda olduğu için dışkıyı tekrar eski haline sokmanıza yardımcı olacaktır. Meyve tüketimine de dikkat etmenizde yarar olacaktır. Kimi meyveler ishale iyi gelirken kimi meyvelerde ishali tetiklemekte. Özellikle de kahve ve limon kullanarak ishalden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar kahveye 5-6 damla limon damlatarak yiyin bunu 2 saatte bir tekrar edin kısa bir süre sonra ishaliniz normale dönebilmektedir. Aynı zamanda yağlı ve temizlenmemiş yiyecekler tüketmemeye dikkat edin, açıkta satılan hiçbir gıdayı tüketmemelisiniz. Özellikle mikrobik kaynaklı ishaller kilo kaybına neden olmaktadır. Mikrobik kaynaklı ishal ise hijyenik gıdaların tüketilmemesi ile meydana gelmektedir. İshal dönemlerinde spor veya herhangi bir hızlı aktivite ile uğraşıyorsanız belli bir müddet ara vermenizde yarar olacaktır. İshal ile birlikte sıvı kaybederken birde spor ve aktiviteler ile sıvı ve tuz kaybedeceğiniz için kilo kayıpları yaşayabilirsiniz. 

İshal önemsenmeyecek bir sorun değildir. Kilo kayıpları belli hastalık belirtisi olabilir, tedavi edilmemesi halinde hastalıklar ortaya çıkarabilir. Onun için kısa sürede bir hekime başvurmanızda yarar olacaktır. 
]]>
Hangi Yiyecekler İshal Yapar https://www.ishal.gen.tr/hangi-yiyecekler-ishal-yapar.html Fri, 26 Oct 2018 21:17:49 +0000 Hangi yiyecekler ishal yapar, ishalin nedenleri arasında gıda zehirlenmesi, diyabet hastalığının olması, bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim sistemi hastalıkları ve hipotiroidi gelir. Bunların dışında ishal olunması h Hangi yiyecekler ishal yapar, ishalin nedenleri arasında gıda zehirlenmesi, diyabet hastalığının olması, bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim sistemi hastalıkları ve hipotiroidi gelir. Bunların dışında ishal olunması halinde, tüketilen besinlerin ishal yapma olasılığı dikkate alınmalıdır. Özellikle sindirim sistemi hassas olan kişiler bu tür yiyeceklerden hemen etkilenir. Laktoz intoleransı olan bir kişi süt ve süt ürünleri tükettiğinde kolayca ishal olur. Herkesin vücudu besinlere değişik tepkiler de verebilir. Bu ishalin şiddetini de belirleyen unsurdur. Sigara ve alkol kullanma alışkanlığı da çoğu kişide ishal etkisi gösterebilir. Bu nedenle hangi besinler ishal yapar yerine, hangi besin grupları ishale neden olabilir diye bir genelleme yapılmalıdır.

İshal yapan yiyecekler

Acı biber: İçeriğinde bulunan capsaicin denilen bileşen nedeniyle acı biber metabolizmayı hızlandırmakta ve ishal yapıcı etki göstermektedir. Acı biber nedeniyle olan ishal, yemeklerden 1-2 saat sonra ortaya çıkabilir.

Yapay yağlar: Bu tür yağlar yani olestra çoğunlukla diyet ürünlerinde, patates cipslerinde bulunur. Bu yiyecekler tüketildiğinde ishal meydana gelebilir. Bunun nedeni yapay yağların mide ve bağırsaklardan sindirilmeden geçmesidir.

Yapay şekerler: Mannitol ve Sorbiyol türü yapay tatlandırıcılar vücuttaki aşırı gazın nedeni olduğu gibi, sindirilmediklerinden ishal nedeni olabilir. Yoğurt ve bazı şekerlemelerde yoğun olarak kullanılan yapay şekerler, özellikle çocuklardaki ishalin en sık nedenleri arasında yer alır. Bu yüzden ürünlerin içeriği kontrol edilerek, yapay tatlandırıcı olup olmadığına bakılmalıdır.

Kafein: Kafein içeren yiyecekler bağırsak hareketlerini arttırmakta, kasılmaya neden olup, ishal etkisi gösterebilir. Aynı zamanda kafeinin idrar söktürücü olması nedeniyle, vücutta su kaybı ve susuz kalma gibi etkilerde ortaya çıkabilir.

Hangi Yiyecekler İshal Yapar

Suda çözünmeyen besin lifi: Dengeli ve sağlıklı beslenmenin içinde oldukça önemli bir yere sahip olan lifler, bazen ishal nedeni de olabilir. Özellikle çiğ sebzeler, kuruyemişler ve meyvelerde lif oranı yüksek olduğundan, her zaman ishale sebebiyet verebilirler. İçeriğinde çözünebilir lif olan bazı besinlerde, ishalin en kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Bu besinlerin içinde de makarna, patates ve pirinç gibi yiyecekler yer alır.

Alkol: Bu tür içecekler sindirim sistemini kötü etkilemekte, su kaybına neden olarak ishalin ortaya çıkmasında etken olmaktadır.

İshal yapan diğer etkenler

Gıda hassasiyeti: Besinlerin bir kısmı sindirilemediği ya da tam sindirilmediği için ishal nedeni olabilir. Bu tür besinlerin arasında süt ve süt ürünleri, gıda kimyasalları ve yapay tatlandırıcılar bulunur. Bu tür ishalde bulantı, kramp ve gaz yakınması olur.

Kronik durumlar: İshal 3 günden fazla devam ediyorsa, bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı tarzı sindirim sorunları akla gelmelidir.

Gıda zehirlenmesi: Hijyen koşullarına uymayan, bozuk besinlerde ishale neden olabilir. Bu tür ishaller besinlerin tüketilmesinden 1-2 gün sonra etkili olur. Pişmemiş etler, şarküteri ürünleri, süt ürünleri ve yumurta bu tür ishallere neden olabilir.

Gıda alerjisi: Bu alerji besinlerdeki bir proteinden olur. Vücutta tepki olarak ishal gerçekleşir. Yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri oldukça fazla alerjen içerir. Eğer bu nedenle ishal olunursa, kusma da buna eşlik eder.

Ani beslenme değişikleri: Bütün gün aç kalarak, ardından ağır bir yemek yenmesi, aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi, kırmızı etin fazla yenmesi gibi sebeplerde ishal olmaya neden olur. Vücut beslenmede alışkın olmadığı durumlara yavaş yavaş adapte edilmelidir.

]]>
Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir https://www.ishal.gen.tr/bebeklerde-ishale-ne-iyi-gelir.html Sat, 27 Oct 2018 07:37:24 +0000 Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir, İshal, dışkılama sayısında artış olması ile beraber dışkının şekilsiz olarak belirmesi ve sulu bir hal alması olarak belirtilir. İshal belirtisinde bağırsak hareketleri fazlalaşır ve normal Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir, İshal, dışkılama sayısında artış olması ile beraber dışkının şekilsiz olarak belirmesi ve sulu bir hal alması olarak belirtilir. İshal belirtisinde bağırsak hareketleri fazlalaşır ve normalden fazla olarak dışkılama gerçekleşir. Oluşmakta olan ishalin genel olarak ilk sebebi ağızdan alınmakta olan mikroplar olarak bilinmektedir. Fakat kullanılmakta olan antibiyotikler, kullanılmakta olan değişik mide ilaçları ve bağırsak rahatsızlıkları, stres gibi nedenlerde ishal oluşumuna neden olmaktadır. Mikrobik olan ishallere virüsler, bakteriler ve parazitler sebebiyet verebilmektedir. Bu türden olan mikropların, virüslerin ishal oluşturması suların kirli olmasından yada tüketilecek olan yiyeceklerin temiz olarak yıkanmamasından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Bebeklerde ishal mikropların vücuda girmesi ile bu mikropların bir kısmı bağırsaklarda iltihap oluşturur, hemde bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar ve bağırsaklarda su ve iltihaplı hücrelerin geçişine sebebiyet verir. Bu mikropların diğer kısmı da bağırsaklarda iltihap yapmadan salgılamış oldukları toksinlerin etkisi ile vücutta su ve tuz miktarının arttırılması ile ishale sebebiyet verir. İshal su kaybına neden olmaktadır ve bundan dolayıdır ki bebeklerde bu husus oldukça önemli olmaktadır. Bebeklerde ishal tedavisinde su yada sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. İshal belirtisi olan bebeklerde ilk önce temizliğe dikkat edilmeli, bebeğe mama hazırlamadan önce elleri temizce yıkamak gerekmektedir. Bebeğinizin bol bol sıvı içecekler tüketmesine özen gösterin. İshalin giderilmesi için su ve tuz ihtiyacının giderilmesinde toz halinde ishal ilaçları satılmaktadır, bu ilaçların kullanılması önerilir. 

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir
Bebeklerde ishalin giderilmesi için:

4 su bardağı saf su bir kap içerisine alınarak 3 çorba kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilir ve karıştırılır. Bu şekilde ishali önlemek için karışım elde edilmiş olacaktır. Eğer ishal rahatsızlığı olan bebek 2 yaşından küçük ise günlük olarak bu karışım bir çay bardağı verilmelidir. Bebek 2 yaşından büyükse eğer bu karışımdan 1 su bardağı verilmesi gerekmektedir. Bu karışımı bebeğin tek seferde içmesi zor olacağından dolayı ishal rahatsızlığı olan bebeğe birer çay kaşığı olarak gün içerisinde verilmesi uygun görülür. Bu karışımın yanı sıra bebeklerde ishale ne iyi gelir diyecek olursak ishal giderici olarak muz, şeftali, elma gibi meyveler yedirilebilir. İshal rahatsızlığı olan bebeğe kola, fanta gibi asitli içecekler yada şekerli türden olan yiyecekler verilmesi önerilmez. İshalin giderilmesi amacı ile pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar da bebeğe verilebilir. Bunların yanında çay tüketilmesi, fındık tüketilmesi ve ayvada ishale iyi gelmektedir. İshal rahatsızlığı olan bebeğe süt verilmesi de önerilmemektedir. 

Bütün bu belirtilenlerin ilk öncesinde dikkat edilmesi gereken hususun sıvı tüketimi olduğu önemsenmelidir. Bebeklerin ishal belirtisi olmasında genel olarak kullanılmakta olan mamaların da etkisinin olduğu bilinmektedir. Fakat bu türden bir ishal belirtisi olması ile kullanılmakta olunan mamanın değiştirilmesi de ishalin giderilmesine iyi gelecektir. İshale iyi gelecek olan bir diğer yöntem de sıvı yerine geçecek olan genel olarak eczanelerde satılması uygun görülen elektrolit solüsyonu da sıvı ihtiyacını karşılayarak ishale iyi gelecektir. Yukarıda belirtilmekte olan bütün hususlara dikkat edilmesi ile ishal rahatsızlığı olan bebeklerin rahatsızlığının giderilmesi sağlanacaktır. Eğer sizin bebeğinizin de bu türden ishal rahatsızlığı varsa belirtilenleri dikkate almanız önerilir. Geçmiş olsun.
]]>
Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir https://www.ishal.gen.tr/cocuklarda-ishale-ne-iyi-gelir.html Sun, 28 Oct 2018 05:36:40 +0000 Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir, İshal gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı yiyeceklerin aşırı tüketimi nedeniyle olabilmektedir. İshal Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir, İshal gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı yiyeceklerin aşırı tüketimi nedeniyle olabilmektedir. İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketimini arttırılması gerekir. Bu durumda gençler alkol, kafein, baharatlı gıdalar çocuklarda ise süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirir. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sindirimi kolay yemekler tüketin. Ayrıca ishal iken çocuğunuza bol miktarda su içirin. Fakat ishal 3-4 günden uzun sürer ve etkisini gittikçe çok gösteriyorsa mutlaka doktorunuza görünün. Çocuklarda ishale ne iyi gelir dediğimizde ise ilk sırada düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve birkaç dilim ekmek akıllara gelmektedir. İshal tedavisine yardımcı olan gıdalar başlıca şöyle sıralanır:

 • Pirinç ve pirinç suyu.
 • elma püresi.
 • Muz.
 • Böğürtlen.
 • Limon ve limon suyu.
 • Kepek.
 • Havuç rendesi.
 • Bal.
 • Patates çorbası.
 • Zencefil.

Pirinç ve pirinç suyu ishal iken dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriği ile bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç ise lifli olduğundan ve ishal süresini uzatacağından dolayı tüketilmesi önerilmemektedir. Eğer ishaliniz uzun sürüyor ve pirinç tüketemiyorsanız bir kase pirinci 3 kase suda 45 dakika bekledikten sonra suyunu süzerek içmenizde fayda olacaktır. Muz hafif ve sindirimi kolay bir meyvedir. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunmaktadır. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlar. Elma püresi bağırsakların normal çalışma sistemine geri dönmesine yardımcı olur. Bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. Fakat ishal iken elmanın kabuğu mutlaka soyulmalıdır çünkü elma kabuğu sindirimi oldukça hassaslaştırabilir. Limon suyu günde 3-5 kez taze sıkılmış olarak içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir. Her gün bir yemek kaşığı kepeği çocuklarınızın beslenmesine ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilir. Ancak kahvaltılık gevrekler de bulunan kepek yada kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil işlenmemiş doğal kepek tüketmek gerekmektedir. İşlenmemiş kepeği yemeklerinizde ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

Havucun ise 1-2 tanesinin dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezin ve püre haline getirin her 15 dakikada bir çay kaşığı çocuğunuza yedirerek ishali hafifletin. Bakteri nedeni ile oluşan ishal tedavisi için bal kullanılabilir. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak çocuğunuza içirin. Çocuğunuza bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu içirin. Patates bağırsakların normale dönmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde yemeklerden sonra bir bardak  zencefil çayı çocuğunuza içirerek hem ishalin etkisini hafifletmiş hem de ishal nedeni ile vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. İshal olan bebeğiniz için temizlik ve titizliğe oldukça önem gösterin. Mama hazırlamadan önce ve bebeğinizin altını temizledikten sonra ellerinizi sabun ile yıkayın. Ayrıca bebeğinizin biberonlarını ve yemek takımlarını iyice kaynatın. Şeftali, elma, muz gibi meyveler rendeleyerek verilmelidir. Ayrıca çocuğunuzu cola, fanta, kafein, asitli içecekler ve çikolatalardan uzak tutun. Birde annelere tavsiyem olarak çocuğunuza yoğurt yedirilmelidir. Çocuklarda ishal ve diğer mide enfeksiyonları için müthiş bir tedavi yöntemidir. Yoğurt kötü bakterileri ortadan kald]]> Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir https://www.ishal.gen.tr/karin-agrisi-ve-ishale-ne-iyi-gelir.html Sun, 28 Oct 2018 18:39:07 +0000 Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir, Karın ağrısı günümüzde sık rastlanan ve yaş sınırının olmadığı bir rahatsızlık türüdür. Anca karın ağrısı her ne kadar çoğu kişinin muzdarip olduğu bir problem o Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir, Karın ağrısı günümüzde sık rastlanan ve yaş sınırının olmadığı bir rahatsızlık türüdür. Anca karın ağrısı her ne kadar çoğu kişinin muzdarip olduğu bir problem olsa da bu sorunun tedavisi için öncelikle karın ağrısına ne neden olur bunu bulmak gerekir. Karın ağrısına neden olan ve en sık rastlanan sebepler: Ayakların soğuk alınması, ayakları üşütmek, mideyi üşütmek, bağırsakları üşütmek, bozuk gıdalar ile bozulması, aşırı miktarda sindirilmesi zor ve hamurlu yiyecekler tüketmek midede gaz, bağırsaklarda tembellik, gastrit gibi hastalıklara yakalanmak gibi olası nedenler sayılabilir. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir diyecek olursanız örneğin bir kaç yöntem:

 • Nane karın ağrısı ve ishale iyi gelmektedir. Bir tutam kuru veya yaş nane ile birlikte bir adet tüm limon parçalara ayrılarak kaynatılır ve suyu içilir bu yöntem ile karın ağrılarından mide bulantısından ve mide ağrısından kurtulabilirsiniz.
 • Karın ağrısını gidermek için portakal kabuğu ile rezene aynı miktarda karıştırılarak kaynatıp suyunun içilmesi karın ağrılarını giderir.
 • Çörek otu ve bal karışımı yapılarak örneğin 100 gr çörek otu 1 kg. bala karıştırılıp aç karnına 1 yemek kaşığı ağrı olduğu zaman yenmelidir.
 • Birde bitkisel yollar ile karın ağrılarını giderebilirsiniz. Papatya çayı, biberiye çayı, lavanta çayı, mentollü nane, yarpuz çiçeği ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp çay gibi içilebilir.
 • Badem içi veya tatlı badem yağı oldukça karın ağrısında faydalı olmaktadır.
 • Nane ve limon kabuğu kürü yapıp kaynatılarak günde üç fincan aralıklarla kullanılması oldukça faydalı olmaktadır.
 • Karnın üzerine üç kat havlu koyun ve kızgın ütüyü karnın üzerinde gezdirin.
 • Mide bulantısı için ağır gıdalardan, yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi GelirGeçmeyen karın ağrısı ve ishal için bitkisel kürler:

 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülmesi ile günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte çam kozalağı eklenip kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı çörek otu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun hali­ne getirildikten sonra yenilir.
 • Bir adet iri baş soğan mikser yardımıyla sıkıldıktan sonra elde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı eklenerek içilir.
 • Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yarım kahve fincanı yakılmış ve ezilmiş olan bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak te­miz bir tülbent arasına konulup karın bölgesinin üzerine bağlanır.
 •  Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Ayrıca oluşan karın ağrıları ve mide bulantıları bu uygulamaların sonunda geçmiyor ve gittikçe şiddetleniyor ise bir doktor tarafından yardım almanızda fayda olacaktır. Ayrıca karın ağrılarında kaynatılmış bir bardak ılık suya 3-4 tatlı kaşığı şeker atılarak içilir. Bu yöntem karın ağrınızın dinmesini sağlayacaktır. Fakat bu uygulamayı diyabet hastalarına önermemekteyim. Birde sizlere tavsiye edeceğim karbonat var. Karbonat asit seviyesini düşüren doğal çarelerdendir. 1 su bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı karbonat koyup iyice karıştırarak tüketin. Fakat karın ağrınız ve ishaliniz geçmediyse 30 dakika sonra yarım su bardağı suya yarım tatlı kaşığının yarısı ile karbonatlı suyu tekrar deneyin.

]]>
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı https://www.ishal.gen.tr/ishal-olmak-icin-ne-yapmali.html Sun, 28 Oct 2018 19:11:42 +0000 İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal sık karşılaşılan beslenme rahatsızlıklarından biridir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanlar bilerek ishal olmaya çalışmaktadır. İshal olmak hastalık olmasının yanı sı İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal sık karşılaşılan beslenme rahatsızlıklarından biridir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanlar bilerek ishal olmaya çalışmaktadır. İshal olmak hastalık olmasının yanı sıra vücudumuza faydaları da bulunan bir rahatsızlıktır. İshal zayıflamaya da yardımcı olduğu gibi kabızlık sorununu da gidermektedir. Hem faydalı hem zararlı olan bu rahatsızlık milyonlarca çocuğu tehdit eder ve zaman zaman kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat bebeklerde ise bazı zaman ölüme kadar yol açabilecek bir rahatsızlıktır. İshali tanımlamak gerekir ise dışkılarda artışı olarak dışkının şekilsiz, sulu bir hal alması ile belirlenir. İshal olunca bağırsak hareketi artar normalden daha fazla dışkılama olur.

İshal olmak için sizlere bir kek tarifi vermek istedim. Malzemeler: 2 yumurta sarısı, 1 fincan sıvı yağ, 1 çay kaşığı tarçın, 50 gram keten tohumu, 50 gram yulaf ezmesi, mürdüm eriği, 1-1,5 fincan şeker, yeterli ölçüde buğday unu. Bu kekin yapılışı ise: İlk önce yumurtaları beyazından ayırıp, iyice çırpın. Tarçın ve sıvı yağı ayrı bir kapta karıştırıp, yumurta ile karıştırın. Geri kalan malzemeleri ekleyerek yumurtayı 150-160 derece pişirin. Not: iki dilimden fazla denemeyin demedi demeyin.

Mideniz yediğiniz yiyecekleri eritmez hale geldiğinde tuvalete çıkamaz olur ve kabız olursunuz. İshal olmak istemenizin nedeni ise bu olabilir. İshal olmak için kayısı birebir ilaçtır. Kuru kayısı yemenizde fayda vardır. Veya aç karnınıza süt için. Leblebide bunu geçirebilir. Ayrıca haşlanmış patates ve haşlanmış mısırda ishale yol açar. Özellikle acı biber yenmesi de ishale yol açar. İshal olmak için kaynamış bir suya bal katarak için buda acil ishal olmanızı sağlar. İshal olmanızı sağlayacak birkaç ürün. Çikolata, Peynir, Süt,  Aşırı şekerli, çok yağlı ve mayalı besinler, Kırmızı et, Kafeinli içecekler, Alkollü içecekler, Buğday, elenmemiş buğday unundan yapılan yiyecekler. İshal gıda zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, ilaç kullanımı, sindirim sistemi hastalıkları, hipertiroid ve diyabete olarak da görülebilir. Bu durumlar dışında kalan ishal şikayetleri ise bazı yiyeceklerden dolayı da olabilir.

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı

Acı biber yiyerek ishal olabilirsiniz.

Acı biberde bulunan ve metabolizmayı hızlandıran "capsaicin" adı bileşen ishal nedenleri arasındadır. Acı biber tüketildikten sonra oluşan ishal 2-3 saat sonra oluşabilmektedir. Yapay yağlar özellikle diyet az yağlı veya yağsız etiketleriyle satılan patates cipsinde kullanılan yapay yağ "olestra" ishale neden olur. Bunun nedeni yapay yağın mideden ve bağırsaktan hiç sindirilmeden geçmesidir. Kafein bağırsak hareketini artırarak kasılmalara ve ishale neden olmaktadır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği ile vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Alkol tüm sindirim sistemini olumsuz yönden etkileyen alkol vücudun aşırı su kaybetmesine de yol açtığı için vücuda çifte zarar vermektedir. İshalde gıda hassasiyeti bazı yiyeceklerin vücudunuz tarafından tam olarak sindirilmemesi ile kaynaklanıyor olabilir. bu hassasiyet genel olarak süt ürünlerine karşı olarak çeşitli yapay tatlandırıcılar ve gıda kimyasallarının bazı kişilerin sindirim sisteminde olumsuz etkilere yol açtığı görülmektedir. Ayrıca kabızlık sorunu çeken kişilerin akşam ve sabah aç karnına kuru kayısı tüketmesinde oldukça fayda olup bir hafta içerisinde ishalle sonuçlanacağı kesindir. Birde zayıflamak isteyen bayanlara tavsiyem sadece aralıklarla ishal için gıdalar tüketin çünkü sürekli ishal olmayı deniyorsanız bu hem sizin hem de vücudunuz için pek sağlıklı olmayabilir. Vücuttaki su oranı düşüşü kişinin rahatsızlanmasına kadar yol açar. Bu uygulamaları 5 yaşının altındaki çocuklara yedirmeyin. Birde kilo problemi olan bayanların bu uygulamaları denemeleri ile sağlıklı ve mutlu bir sona ulaşabileceği kesin sonuçtur.

]]>
Rüyada İshal Olmak https://www.ishal.gen.tr/ruyada-ishal-olmak.html Mon, 29 Oct 2018 15:13:50 +0000 Rüyada ishal olmak, olumlu ve güzel şekilde tabir edilir. Rüyayı gören kişinin elinin ve gönlünün zengin oluşuna delalet eder. Rüya sahibi etrafında bulunan kişilere karşı çok duyarlı davranır ve kendisi zor du Rüyada ishal olmak, olumlu ve güzel şekilde tabir edilir. Rüyayı gören kişinin elinin ve gönlünün zengin oluşuna delalet eder. Rüya sahibi etrafında bulunan kişilere karşı çok duyarlı davranır ve kendisi zor durumda kalma pahasına zor durumda bulunan birine yardım etmek için hiç tereddüt etmez diye tabir edilir. Rüyayı gören kişinin iyilikte ve yardım etmede kendi malından ve kendi parasından yardıma muhtaç kişiye tereddüt etmeden verecek kadar mert olduğu tabir edilir.

Rüyada İshal Olmak

Rüyada ishal olup altına yaptığını görmek, rüyayı gören kişinin umutsuz kaldıktan sonra isteğindeki daha fazla kazancı elde edeceğine, zorluklardan sonra elde edeceği yüksek mevkiye, sıkıntı yaşayarak hasretini çektiği beceriye, umudunu yitirip sonrasında ulaşacağı sevince işaret eder. Yani bir başka ifadeyle, ishal olup altına yaptığını gören kişinin kısa zaman içerisinde alacağı ve mutlu olacağı bir haber almaya, emek vererek hak ettiği müjdeye, zahmetin sonunda özlenen güce kavuşmaya, uzun süredir beklediği ve hasretini çektiği hayra, sıkıntıdan sonra ümit edilen müjdeye yorumlanır. 

]]>
Antibiyotik İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/antibiyotik-ishal-yaparmi.html Tue, 30 Oct 2018 13:09:35 +0000 Antibiyotik İshal Yapar Mı, Antibiyotik grubu ilaçlar, bir mikroorganizma tarafından bir başka mini canlıyı yok etmek ve üremesini durdurmak üzere üretilen maddeleri kapsamaktadır. Antibiyotiğin üretilmesi, onu üreten mikroorg Antibiyotik İshal Yapar Mı, Antibiyotik grubu ilaçlar, bir mikroorganizma tarafından bir başka mini canlıyı yok etmek ve üremesini durdurmak üzere üretilen maddeleri kapsamaktadır. Antibiyotiğin üretilmesi, onu üreten mikroorganizma için seçici bir yarar sunar. Mesela, Penicillium (doğada yaygın bulunan bir tür küf) tarafından üretilen antibiyotik grubu, doğada savaş halinde olduğu diğer mikro canlıların büyümesini engelleyerek ona mühim bir avantaj sunar. Bu avantaj da hastalıkların tedavisinde, onu oluşturan bakterilerin yok edilebilmesi için antibiyotik alımını gerekli kılmaktadır. 

Antibiyotikler, insanlık tarihinin son 50 yılındaki tedavi süreçlerinde çok mühim bir rol oynamaktadır. Bu kadar hayati önem taşıyan bu ilacın diğer tüm kimyasallarda olduğu üzere bir takım yan tesirleri mevcuttur. Bunlardan en önemlisi de uzun süre devam edebilen ishal oluşumudur. Bu vakaya clostridium difficiale ishali veya psödomembranöz enterokolit denilmekte ve antibiyotik kullanımına bağlı gelişmektedir.

Yeni doğmuş bir bebeğin bağırsakları tertemiz iken, yalnızca birkaç saat sonra dışarıdan gelen bakteriler burada yerleşip çoğalarak, insan yaşamı süresince kalıcı olan, 400'den fazla çeşide sahip ve trilyonlarca bakteri içeren bir populasyon meydana getirmektedir. Ancak bunlar faydalı mikroplar olup, bağırsak florasını oluşturmaktadırlar. Zararlı bakterilere karşı da bir kalkan oluşturmaktadırlar. Antibiyotik kullanımı, yaşlılık, batın cerrahisi, kemoterapi ve böbrek yetmezliği gibi bazı nedenlerden dolayı florada C.difficiale bakterilerinin başı çektiği bir talkım zararlı bakteriler üremektedir. Normalde inaktif ve taşıyıcı olarak düşük bir kesimin bağırsaklarında yaşayan bu bakteri, kuvvetli antibiyotiklerin bağırsak florasındaki yararlı mikroorganizmaları yok etmesi sebebiyle çoğalmaya başlar ve ürettiği zehirli maddeler (toksin A ve B) bağırsağı tahrip ederek ishale sebebiyet verir. Tanı da dışkıda bu toksinlerin varlığının saptanması ile konur. Diğer bir yöntem de kolonoskopi ile mukozanın taranması ve sarı renkli plakların (psödomembran) varlığının araştırılmasıdır. 

Antibiyotik İshal Yaparmı

Tüm antibiyotiklerin etkin olduğu bir mekanizma bulunmakta ve bazı türleri daha güçlü etkilerle ön plana çıkmaktadır. Fakat ne kadar düşük dozda olursa olsun tüm antibiyotikler, doğası gereği bağırsak florasındaki mikro canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların içinde tesiri en belirgin olanlar, Augmentin, Ceclor, Keflin, Cefobid, Duocid, Cleocin ve Zinacef'tir. Tedavinin tamamlanmasını müteakip 2 gün ila 6 hafta sonraya kadar antibiyotik kaynaklı ishal görülebilmektedir. Yumuşak dışkı, tuvalete çıkma sayısında artış, bulantı, kusma, ateş ve ağrı en sık görülen belirtiler arasındadır. 

Tedavisi için en önemli başlangıç antibiyotik alımını durdurmak olacaktır. Her zaman olmasa da şikayetleri ortadan kaldırır. Yeterli olmadığı ya da ilaç kullanımının zaten bittiği dönemde ortaya çıkan bir ishal söz konusu ise;

 • Flagyl, Metrajil (Metranidazol)
 • Vancocin (Vancomycine)
 • Colestiramin
 • İshal Durdurucu İlaçlar
 • Prebiyotik Bakteriler

gibi ilaçlar kullanılır. Çok az bir kesimde ise cerrahi kolektomi ile tedavi sağlanmaktadır.

]]>
Ağrılı İshal https://www.ishal.gen.tr/agrili-ishal.html Wed, 31 Oct 2018 05:49:39 +0000 Ağrılı ishal, ishal basit bir hastalık gibi görünsede dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishalden dolayı olan ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise ilk sıradadır. Ağrılı olarak meydana ge Ağrılı ishal, ishal basit bir hastalık gibi görünsede dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishalden dolayı olan ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise ilk sıradadır. Ağrılı olarak meydana gelen ishaller en çok küçük çocukları ve yaşlıları etkilemektedir. İshal olan kişilerde genellikle şiddetli karın ağrıları da oluşur. İnsanlarda ishalin meydana gelme sebeplerine bakacak olursak bir çok farklı etmen karşımıza çıkar ve bunlardan en önemlisi de çevresel olan etmenlerdir. Yoksulluk, kalabalık ortamlarda iç içe yaşama, kanalizasyon sorunu çözülmemiş ortamlarda yaşama, temiz su bulamama, kaynağı belli olmayan suları tüketme, iyi ve sağlıklı beslenememe, gıdaların sağlıksız oluşu ağrılı olan ishallerin meydana gelmesine sebep olan başlıca etmenlerdir. Kişinin yaşına bağlı olarak ishale sebep olan parazitler ya da bakteriler değişebilir. Aynı zamanda yetişkin bir kişi ile bir çocukta görülen ishal ağrıları ve şiddeti de farklı olur. İshalin sebeplerinden biride kişisel hijyendir. Dikkat edilmezse bakterilerin vücuda girmesi ile ishal oluşabilir. İshal deri yoluyla geçen parazitlerden, ve ağız yoluyla alınan su ve gıda maddeleri ile bulaşabilir. Yayılımı ise farklılık gösterir.

Ağrılı İshal
Ağrılı ishal, ishal karında şiddetli ağrılar yapması ile birlikte mide bulantısına ve kusmaya da sebep olabilir. İshal kramp tarzında karın ağrısı ve ateş de yapabilir. Kramplar sık ve şiddetli olur. Ishalin sebep olduğu karın ağrısı klinik açıdan önemli ipuçları verebilir. Karın ağrısı mideden aşağıya doğru indikçe bağırsak yayılımı artar. Ağrılı olan bu ishallerin tedavisi için öncelikle vücudun kaybettiği suyu tekrar alması için bol bol su içilmelidir. Evde bir litre suya bir çay kaşığı tuz, sekiz çay kaşığı çay şekeri, bir fincan portakal suyu ve iki muz ilave edilerek blenderde geçirilir ve tüketilir bu ishali azaltacak ve ağrıları dindirecektir. Hastalar süt alkol kafein ve karbonatlı içeceklerden uzak durmalıdır. Ancak en iyi şekilde tedavi almak için bir sağlık kuruluşuna gitmek şarttır.
]]>
Karın Ağrısı İshal https://www.ishal.gen.tr/karin-agrisi-ishal.html Wed, 31 Oct 2018 19:17:33 +0000 Karın Ağrısı İshal, oluşumu beraber oluşum göstermekte olan rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Oluşmakta olan karın ağrısı ve ishal çoğu zaman beraber gerçekleşmiş olsa da genel olarak her ikisi de birbirind Karın Ağrısı İshal, oluşumu beraber oluşum göstermekte olan rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Oluşmakta olan karın ağrısı ve ishal çoğu zaman beraber gerçekleşmiş olsa da genel olarak her ikisi de birbirinden bağımsız olan sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında görülür. Oluşmakta olan her karın ağrısı ishale sebep olmayacağı gibi, her ishalin de karın ağrısı oluşturmayacağı bilinmelidir. Karın ağrısı, her yaşta görülmekte olan, aşırı olarak yiyecek tüketilmesinden kaynaklanan ve tüketilmekte olan herhangi bir yiyeceğin sindirim sistemini bozması ile gerçekleşen bir belirti olarak bilinir. Oluşan ağrılar karın bölgesinde hafif veya yoğun olarak, uzun kısa düreli olarak ağrılar olarak gerçekleşir. Tek başına bir hastalık türü olarak görülmeyen karın ağrısı beraberinde farklı türden olan rahatsızlıkları da getirebilir yada farklı türden olan hastalıkların habercisi olarak belirebilir. 

Karın ağrısı ishal belirtisi çoğu zaman bu rahatsızlıkla karşılaşmakta olan kişilerin zorlanmasına sebebiyet vermektedir. Oluşum gösteren ishal belirtisi karın ağrısına benzer olarak her yaşta görülebilmektedir. İshal belirtisi bağırsak sisteminin olumsuz olarak etkilenmesi ile bağırsakların görevini yerine getirmeyerek dışkının sıvı olarak dışarı atılması olarak bilinmektedir. İshal rahatsızlığının nedeni ilk olarak ağız yolu ile alınmakta olan mikroplar olmaktadır. Bu mikropların vücuttan dışarıya atılması ve etkisini yitirmesi süresince ishal belirtisi bir kaç hafta boyunca devam edecektir. İshal oluşumunun diğer nedeni ise fazla olarak magnezyum ve c vitamini tüketilmesi olarak bilinmektedir. İshal çoğunlukla tüketilmekte olan gıdalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Besinlerin içerisinde bulunmakta olan suyun bağırsaklara tam olarak alınmamasından dolayı bu gelişim kendini göstermektedir. Karın ağrısı ishal oluşumu bazı zamanlarda kişilerde kusmayı da meydana getirmektedir. Hafif olarak belirmeye başlayan ishal ve karın ağrısı belirtisi gitgide şiddetlenen ağrılar oluşturarak mide bulantısına kadar gidebilir. Bu sayede dışkının sıvılaşması ile ishal oluşumu gerçekleşerek kusmaya kadar ilerler.

Karın Ağrısı İshal
Karın ağrısı ishal rahatsızlığı kimi zaman kişilerde halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissi oluşturur ve bu rahatsızlığa yakalanan kişinin uzun bir süre rahat olmamasına sebebiyet verir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için ilk önce yapmanız gereken şey düzenli olarak beslenmek olacaktır. Öğün aralarında uyulması gerekmekte olan bazı kurallar vardır ve bu kurallara uyum sağlayarak karın ağrısı ve ishal yok edilebilir. İshalin önlenebilmesi için sık sık sıvı tüketimi önerilmektedir. Bunun yanı sıra yoğurt tüketilmesi gerekmekte olup, yağlı olan yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Kimi zaman tüketilmekte olan pirinç lapası da ishale iyi geldiği söylenmektedir. İshalin yanı sıra karın ağrısı oluşumunu da önlemek için midenin sıcak içeceklerle doyurulmasını sağlamak gerekmektedir. Sıcak olarak içilecek olan içecekler karın bölgesinde rahatlatma sağlayacak olup midede oluşan gaz oluşumunu da engelleyecektir.

Karın ağrısı ve ishal rahatsızlığının giderilmesi için yukarıda belirtilmekte olan hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususlara uyulduğu zaman oluşan karın ağrısı ve ishal belirtisi kısa bir süre içerisinde giderilecektir. Fakat bu rahatsızlıkların 24 saat içerisinde kendiliğinden geçmeyerek şiddetinin daha da artması ile uzman bir doktoru başvurarak tedavi olunmalıdır ve doktorun vermiş olduğu talimatlara uyum sağlanmalıdır. En etkili olacak yöntem bu olacaktır ve doktorunuzun tıbbi olarak önereceği ilaçlar bu rahatsızlıkların giderilmesinde fayda sağlayacaktır. 
]]>
Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı https://www.ishal.gen.tr/hamilelikte-ishal-ve-karin-agrisi.html Wed, 31 Oct 2018 21:38:37 +0000 Hamilelikte ishal ve karın ağrısı, hamilelik döneminde değişen hormonlar birçok sıkıntıya yol açabilir. Bu sıkıntılardan biri de ishaldir. İshal karın ağrısı ile birlikte seyreder. İshal günde dışkılamanı Hamilelikte ishal ve karın ağrısı, hamilelik döneminde değişen hormonlar birçok sıkıntıya yol açabilir. Bu sıkıntılardan biri de ishaldir. İshal karın ağrısı ile birlikte seyreder. İshal günde dışkılamanın 3 ya da daha fazla olması demektir. Dışkı normalden yumuşak ya da su kıvamında olabilir. Hamilelik döneminde ishal değişen hormonlar, enfeksiyon, bazı ilaçların yan etkisi, bağırsakla ilişkili rahatsızlıklar ya da gıda zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkabilir.

İshal ve karın ağrısı eğer 2 haftadan uzun sürüyorsa kronik, kısa sürüyorsa akut olarak değerlendirilir. Hamilelik döneminde yaşanan ishal ve karın ağrısı hormonal değişimler ve beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlışlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca fazla süt tüketimi de hamilelikte ishal ve karın ağrısına yol açabilir. Bazı gebelerde gıda zehirlenmesi nedeniyle ishal ve karın ağrısına maruz kalabilir. Hamilelik döneminde görülen ishalin bir diğer nedeni de bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Bu tür faktörlerin haricinde uzun süre devamlılığını koruyan ishal nedeniyle anne adayında kolera, tifo gibi ciddi hastalıkların gelişme olasılığı artar. Bazı anne adaylarında ise ortaya çıkan ishal üst solunum yolu ile ilişkili bir hastalığın belirtisi olarak meydana gelebilir.

Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı Tedavisi

Hamilelik döneminde oluşum gösteren ishalin neden kaynaklandığına göre tedavi seçenekleri değişim gösterebilir. Örneğin ishal ve karın ağrısı besin zehirlenmesi nedeniyle oluşum göstermişse ishale neden olan bakterinin dışkılama ile dışarı atılması gerekmektedir. Gebelik dönemi ilaç kullanmak için uygun bir dönem olmadığı için ishal tedavisinde daha çok serum tercih edilir. Serum tedavisinde amaç anne karnındaki bebeğin zarar görmesini engellemektir.

Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı

Hamilelik dönemi anne adayının sıvı kaybına karşı hassas olduğu bir dönemdir. Anne adayı ishale maruz kaldığında ciddi anlamda sıvı kaybı yaşayabilir. İshal tedavisinde amaç annenin kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koymaktır. Aksi takdirde anne adayında halsizlik, tansiyon düşüklüğü, bayılma hissi gibi şikayetler oluşabilir. İshal yaşayan ve ishal birkaç günden fazla süren anne adaylarının vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir. Sağlık kuruluşunda anne adayın ağız yolu ile ya da damardan serum ile sıvı desteği verilir. Ayrıca anne adayına bol sıvı tüketmesi tavsiye edilir. Anne adayının sıvı tüketimi bu dönemde oldukça önemlidir.

Anne adayında oluşan ishalin nedenini bulmak için kan ve gaita testlerine ihtiyaç duyulabilir. Testler sonucu anne adayında her hangi bir enfeksiyon ile karşılaşılmışsa anne karnındaki bebeğin sağlığı göz önünde tutularak anneye antibiyotik tedavisi uygulanır. Beraberinde ishali kontrol edebilmek için anneye özel ishal diyeti hazırlanabilir.

Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısından Korunmak İçin Neler Yapılabilir

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı tehlikeli olabileceğinden ishal ve karın ağrısı evde bazı basit uygulamalar ile kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Uygulanabilecek önlemler;

 • Sebze ve meyveler tüketilmeden önce bol su ile birkaç el yıkanmalıdır.
 • Pastörize olmayan süt ürünlerinden mutlaka kaçınılmalıdır.
 • Son kullanma tarihi geçmiş, bayatlamış ürünlerden kaçınılmalıdır.
 • Çiğ et tüketilmemelidir.
 • İshal döneminde ishal yapan yiyecek v içeceklerden uzak durulmalıdır.

Eğer evde alınan önlemlere rağmen ishal ve karın ağrısı kontrol altına alınamıyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Gebelik süreci uzun olduğu kadar oldukça güç bir dönemdir. Bu dönemde annenin bilinçli olması bir çok sorunun üstesinden gelebilmesi için önemlidir.

]]>
Kiraz İshal Yaparmı https://www.ishal.gen.tr/kiraz-ishal-yaparmi.html Thu, 01 Nov 2018 07:55:36 +0000 Kiraz İshal Yapar mı, Kiraz tatlı bir yaz meyvesidir. Ülkemizde geniş çapta kültürü yapılmaktadır. Uludağ, aşlama, napolyon, sultani, ballı ve ak kiraz gibi çeşitleri vardır. Kiraz tatlı aroması ile pek çok iç Kiraz İshal Yapar mı, Kiraz tatlı bir yaz meyvesidir. Ülkemizde geniş çapta kültürü yapılmaktadır. Uludağ, aşlama, napolyon, sultani, ballı ve ak kiraz gibi çeşitleri vardır. Kiraz tatlı aroması ile pek çok içecek ve şekerlemede kullanılan kiraz popüler bir meyve olmasına karşın sağlığa yararları uzmanlar tarafından çok dile getirilmemektedir. Kirazın faydaları arasında öne çıkan nokta meyvenin antioksidan bakımından zengin olması ve bu sayede pek çok organı hücre hasarına karşı korumasıdır. buna ek olarak tam olarak tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından çok iyi bir meyvedir. eğer sindirim sorunu çekiyorsanız sık sık kabızlık yaşıyorsanız kiraz sizin meyveniz olabilir. Çünkü kiraz bağırsakları hareketlendiren ve kabızlığı önleyen besin lifinden yüksek miktarda içermektedir. 100 gram kiraz günlük olarak alınması gereken besin lifinin %8 ini karşılar.

Kirazın besin değeri olarak 100 gram tatlı kiraz, günlük C vitamini ihtiyacının % 12'sini. K vitamini ihtiyacının %3’ünü. Bakır ihtiyacının %3’ünü Manganez ihtiyacının %4’ünü karşılar ve bunlar gibi birçok vitamin içerir. Kirazın sağlığa faydası ise uykusuzluğu giderir, beyin sağlığını korur, kilo kontrolünü yapar, iltihabı önler, gut hastalığını en aza düşürür, ishal olmak isteyene yardımcı olur. Kirazın sadece kendisi değil kiraz sapı da ishalde oldukça etkili olup zayıflamak isteyen bayanlar tarafından kullanılmaktadır. Kirazın faydaları arasında, iştah açıcı özelliği bulunmaktadır ancak, bu iştah açan özellik size kilo aldırmayacaktır. Çünkü kirazın faydaları arasında sindirimi ve metabolizmayı hızlandırması ile yağları yakması da yer almaktadır. Yaz aylarında bazı gıdaların saklanması çok zor olmaktadır. Çünkü hava sıcaklıkları meyveleri ve gıdaları çok çabuk bozmakla birlikte besin zehirlenmeleri oluşturarak ishale neden olmaktadır. Bazı meyvelerin birlikte ve çokça tüketilmesinin ishale yol açabileceği belirtiliyor.Kiraz İshal Yaparmı Örneğin kirazı buzdolabında bekleterek soğutun ve daha sonra kirazı soğuk bir şekilde tüketin fakat mutlaka yanında bol su da için daha sonra 1 günün sonunda ishal oluşumu başlamış olur. Çünkü aynı anda tüketilen sıvı miktarı bağırsak hareketlerini bozar ve ishale neden olur. Kiraz çokça tüketildiğinde kesinlikle kabızlık sorunu çekenler rahatlayacaktır. Genelde doktorlar kabızlık sorunu ile gelen kişilere bol miktarda kiraz önererek 24-48 saat gözetim yapar.

Kiraz genelde çok bilinmese de iyi bir ateş düşürücü olmakla birlikte kirazın çiçekleri, göğsü yumuşatarak bronşit ve öksürüğü giderir. Bağırsak iltihaplarının giderilmesinde kullanılır. Susuzluğu giderir. Mide ağrısını dindirir. Metabolizmayı hızlandırır. İshal oluşumunu etkiler. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Mideyi ishal ile dışkılayarak temizler. Kilo probleminiz mi var. Kesinlikle tavsiyem olarak kirazı sabah aç karnına bir avuç tüketin ve üzerine büyük bir bardak su  için bir saat bekleyin daha sonra düzenli bir kahvaltı yapın zaten kiraz iştahı açtığı için yemek isteyeceksiniz. Fakat yemek yediğiniz için kesinlikle kilo almayacaksınız ve hızlı bir şekilde hazımsızlığı gidererek ishal olursunuz. Bebeğiniz ishal ise ağzına kiraz suyu damlatın bu yöntem bebeğinizin ishal olmasını sağlayacaktır.

]]>