Yeşil İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yeşil İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil ishal, dışkı renginin yeşil ya da yeşilin bir tonunda olduğu ishal durumudur. İshal dışkıda su içeriğinin ve dışkı sıklığının artması halidir. Bu durum bağırsak hareketlerinin artması, emilimin azalmasıyla birlikte günlük dışkı oranının artmasıyla ve kıvamının bozulmasıyla oluşur. Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle daha ağır seyretmektedir. İshalle birlikte karın ağrısı, kusma ve ateş meydana gelebilir. Vücudun kaybetmiş olduğu su ve minerallerin etkisiyle halsizlik gözlenir. İshalde dışkının yeşil renkte olması önemli değildir. Balgam ve kan içermeyen, çok sulu olmayan yeşil dışkılama genellikle bağırsak hareketlerinin artmasına bağlı yaşanır ve geçici özellikte olur. Karın ağrısıyla birlikte balgamsı ve kanlı ishalin olması dizanteri belirtisi kabul edilmelidir. Enfeksiyonlar ishalin en çok rastlanan sebepleri arasında yer alır. Virüsler, bakteriler ve parazitler kişilerde ani ishale neden olabilir. Küçük bebeklerde ishal idrar yolu enfeksiyonlarının, daha büyük yaştakilerde orta kulak iltihabı ve soğuk algınlığının eşliğinde görülebilir. Ani ishallerde hastanın kaybedilmesinin nedeni yaşamın bir gereği olan su ve minerallerin gerektiğinden fazla kaybedilmesi gelmektedir. Bu nedenle vücudun kaybetmiş olduğu su miktarı belirlenmeli ve hastalara hızla müdahale edilmelidir.


İshalde sıvı kaybının belirlenmesi nasıl olur?

 • Hafif derecede sıvı kaybı: bu durumda olan hastalarda canlılık, aktiflik gözlenir. Gözler çökük değil, gözyaşı var, ağız ve dil nemli, cilt gerginliği de azalmamıştır. Hastanın vücut ağırlığı %5 oranında kaybedilmiştir.
 • Orta derecede sıvı kaybı: Hastada huzursuzluk ve şiddetli sıvı alma isteği olur. Ağız ve dil kuru, gözyaşı yok, gözler içeriye çökmüştür. Cilt gerginliğini kaybetmiştir. Vücut ağırlığında %5-10 oranında eksiklik gözlenir.
 • Ağır sıvı kaybı: Hastada dalgınlık, sıvı içememe, ciltte gerginlik had safhada olur. El ve ayaklarda soğukluk, soluk cilt, tansiyon düşüklüğü gibi şok etkileri gözlenir. Hastanın vücut ağırlığının %10'dan fazlası kaybedilmiştir.

İshal tedavisi nasıl olur?


İshal tedavisinin amacı bu yolla kaybedilen sıvı ve minerallerin ağız yoluyla hastaya verilmesini amaçlar. Hafif derecedeki sıvı kayıplarında evde hazır tuzlu su karışımından hastalara verilebilir. Bu karışımı hazır olarak eczanelerden alabilirsiniz. Sıvının tamamı bir kerede verilmemelidir. Bu şekilde kusmanın artmasına neden olunabilir. Anne sütü alan bebeklerdeki ishal durumunda, emzirmeye devam etmeli, büyüklerin ek gıdaları kesilmemelidir. Ancak şeker içeren besinler vermekten kaçınılmalıdır. Bu tedaviden sonra 4 saat içinde geçmeyen ishal ve kusma durumunda, hastaların damar yoluyla tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda hastaların hastaneye yatırılarak, tedavi edilmesi sağlanmalıdır.


İshalden korunmak için yapılması gerekenler nedir?

 • Suların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
 • Suların temizliğinden emin olunmadığında, en az 10 dakika kaynatılması ve oda sıcaklığında soğutulması gerekir.
 • Özellikle çocuklara pastörize süt ve şişe meyve suları verilmelidir.
 • Taze sebze ve meyvelerin iyice yıkanması gerekir.
 • Balık, deniz ürünleri ve et iyice pişirilmelidir.
 • Dışarıdan açıktan alınan yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra eller iyice yıkanmalıdır.
 • Bebekleriyle ilgilenen anneler de el yıkama alışkanlığına sahip olmalıdır.

Yeşil İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı?

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı?

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

İshal Diyeti Listesi

İshal Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Badem İshal Yaparmı ve İshale İyi Gelir mi?

Badem İshal Yaparmı ve İshale İyi Gelir mi?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Karanfil İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Güncel

1 Aylık Bebekte İshal

1 Aylık Bebekte İshal

Güncel

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?