İshal İlacı Özellikleri ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İshal İlacı Özellikleri ve Kullanımı

İshal İlacı, İshal salgını genelde mikroplar, bakteriler, virüsler, ishale neden olan mikrobik bir hastalıktır. Hastalık döneminde kişinin yaşına bağlı olarak ishale neden olan parazit veya bakterinin etkinliği değişir. Çoğu ishal durumları kısa sürer ve rahatsızlık vericidir. Bununla beraber, küçük çocuklar ve ileri yaştakiler, genelde ishali belirgin edici etkenler ateş, halsizlik ve iştahsızlık sendromları, fiziksel yönde, kan dolaşımından bağırsağa aşırı sıvı geçtiğinde sulu veya cıvık dışkılama ihtiyacı duyulur ve bunu tutamama, sürekli tuvalete gitme isteği, susuzluk, bulantı ve kusma, karın bölgesinde ağrı, şu anda geçirmekte olduğunuz bağırsak enfeksiyonlarında olan budur. Kişi bu hastalığa yakalanmış ise farklı nedenleri olabilir. Bunlar kirlenmiş suda yaşayan, ishale neden olan mikroplar bulunur. Yani kanalizasyon karışan durgun sular, ilaçlanmamış içme suyu ve kullanma sularında uzun süre canlı kalarak üreyebilirler. Bu mikroplu suların içilmesi ve bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin tüketilmesiyle kişi mikrobu alır ve ishal olan bir kişi de dışkılarıyla çevreye bulaştırırlar. Böylece dışkıdan mikrop bulaşmış elleri ağza götürmek, ishali daha belirgin hale getiriyor. Bu durumda ishali geçirmek ve hafifletmek amaçlı ishal ilacı ile ilgili tedavi edici reçetesini uygulayarak en kısa sürede dinmesini temenni ediyoruz. Geçmiş olsun.


İshal İlacı; Dıafuryl Süspansiyon


Kullanım şekli, 10 yaşın üstündeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde 2-4 ölçek, 1 yaşın üstündeki çocuklarda 2-3 ölçek, süt çocuklarında 1-3x1/2 ölçek kullanılır. Tedavi süresi 7 gündür.

Endikasyonları, invazif olmayan genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon ya da toksisite belirtilerinin görülmediği bakteriyel kökenli olduğu düşünülen akut diyare tedavisinde, rehidratasyona ek olarak kullanılabilir.


Endosin Süspansiyon


Kullanım şekli, 10 yaşın üstündeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde 2-4 ölçek, 1 yaşın üstündeki çocuklarda günde 2-3 ölçek, 1 yaşına kadar olan çocuklarda günde 1.5-2 ölçek kullanılır. Tedavi süresi 7 gündür.

Endikasyonları, akut ve kronik diyarelerde, "salmonelloz, basilli dizanteri, stafilokoksik ve streptotoksik bağırsak enfeksiyonları", kolitler tiflitler, çocuk diyare epidemileri gibi bağırsak antiseptiği kullanmanın endike olduğu bütün hallerde kullanılır.


Reflor Liyofilize Toz İçeren Saşe


Kullanım şekli, yetişkinlerde günde 1 veya 2 saşe, çocuklarda günde 1 saşe kullanılır. Saşe tozu bir bardak su veya şekerli su içinde karıştırılarak içilir. Reflor saşe'nin karışan mayileri sıcak olmamalı ve alkol içermemelidir. Bu ilaç günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak, çok hızlı bir etkiyi sağlamak için yemek yeme saatlerinin dışında alınması önerilir.

Endikasyonları, enfeksiyöz ve non spesifik ishallerin tedavisinde, antibiyotik tedavisine bağlı ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkların önlenmesi içindir. Tedaviye çok iyi cevap veren yaklaşık 24-48 saat içinde kendini göstermeye başlayacaktır.


Llopermid Tablet

Kullanma şekli, diyarede, motilite azaltıcı. Yetişkinlerde 8x1. Çocuklarda 5-8 yaş arası 2x1, 8-12 yaş arası 3x1. İshalli çocuğa bir günde en az kilosunun sayısında çay bardağı dolusu karışımı içmelidir. Yetişkinler her sulu dışkılamadan sonra 1 bardak içebilirler.

Endikasyonları, akut kısa süre içinde gelişen ishal, iltihabi bağırsak hastalıkları ve kronik diyarelerin semotomatik tedavisinde endikedir. İshal başlar başlamaz bu karışımın verilmesi tedavide önem taşır. İçemeyen çocuklara 5-10 dakika ara ile kaşık, kaşık verilebilir.


Ge-Oral Rehidratasyon Tozu

Kullanım şekli, ishalli çocuk bir günde en az kilosunun sayısında çay bardağı dolusu karışımı içmelidir. Yani 5 kilo ise 5 bardak olmalıdır. Yetişkinler her sulu dışkılamadan sonra 1 bardak içmelidir. Karışımı ayran veya meyve suları ile de karıştırıp verilebilir.

Endikasyonları, Bebeklerin ve çocukların ishallerinde vücuttan kaybolan suyun ve tuzların, tekrar yerine konmasını sağlar. Bu nedenle ishalde hayat kurtarıcıdır. İçemeyen çocuklara 5-10 dakika ara ile kaşık, kaşık verilmelidir.


Kullanma uyarısı ve Yan etkileri nelerdir?

İshal ilacı yanıtta kişiden kişiye önemli değişikler yaratır. Bulantı, kusma, iştah kaybı olabilir. Sıvı gıdalar alınmalıdır. Bunlar süt, meyve suyu, su, vb. Bulantıyı azaltıcı doktorunuz bazı ilaçlar önerilir. Tedavinin ilk günlerinde bulantı, hafif ve geçici duygular görülebilir. İlaç sürdürülürse ya da dozu azaltılırsa bu yan etkiler kaybolacaktır. Yan etkiler sürerse, kullanılan ilacın kesilmesi gereklidir. Doktorunuzun bilgisi olmadan başka ilaçlar kullanılmaz.

İshal İlacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Peynir İshal Yapar mı?

Peynir İshal Yapar mı?

İshal Kaç Günde Geçer?

İshal Kaç Günde Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen İshal Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen İshal Belirtileri ve Tedavisi

Balık İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Balık İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hurma İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hurma İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Helva İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Helva İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

Güncel

Ceviz İshal Yapar mı?

Ceviz İshal Yapar mı?

Güncel

Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kayısı İshal Yapar mı?

Kayısı İshal Yapar mı?

Bebeklerde Yeşil İshal

Bebeklerde Yeşil İshal

Hamilelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Kimyon İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Kimyon İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Mandalina İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Mandalina İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Mandalina İshal Yapar mı, Mandalina içerisinde bulunan C vitamini sayesinde küçük büyük bütün hastaları iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hoş tadı sayesi[...]

İshal Maması Tarifi ve Malzemeleri

İshal Maması Tarifi ve Malzemeleri

İshal Maması, Bebeğinizin dışkısından ishal olduğunu anladıysanız öncelikle yapmanız gereken şey bebeğinizin beslenme alışkanlığını birazcık değiştirmek. Beb[...]

Süt İshale İyi Gelir  mi?

Süt İshale İyi Gelir mi?

Süt İshale İyi Gelirmi, bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan ve yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İshal dışkı hareketlerinin enf[...]

İshalden Sonra Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

İshalden Sonra Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

İshalden sonra kabızlık, sorunu akla irritabl bağırsak sendromunu akla getirmelidir. Bu rahatsızlık sinirsel hazımsızlık, spastik kolon, irritablı kolon gibi isimlerle d[...]

İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İncir ishal yapar mı, İncir içeriğinde bol lif barındıran sevilen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen incir yaz a[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6