Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir, İshal gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı yiyeceklerin aşırı tüketimi nedeniyle olabilmektedir. İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketimini arttırılması gerekir. Bu durumda gençler alkol, kafein, baharatlı gıdalar çocuklarda ise süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirir. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sindirimi kolay yemekler tüketin. Ayrıca ishal iken çocuğunuza bol miktarda su içirin. Fakat ishal 3-4 günden uzun sürer ve etkisini gittikçe çok gösteriyorsa mutlaka doktorunuza görünün. Çocuklarda ishale ne iyi gelir dediğimizde ise ilk sırada düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve birkaç dilim ekmek akıllara gelmektedir. İshal tedavisine yardımcı olan gıdalar başlıca şöyle sıralanır:
 • Pirinç ve pirinç suyu.
 • Elma püresi.
 • Muz.
 • Böğürtlen.
 • Limon ve limon suyu.
 • Kepek.
 • Havuç rendesi.
 • Bal.
 • Patates çorbası.
 • Zencefil.
Pirinç ve pirinç suyu ishal iken dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriği ile bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç ise lifli olduğundan ve ishal süresini uzatacağından dolayı tüketilmesi önerilmemektedir. Eğer ishaliniz uzun sürüyor ve pirinç tüketemiyorsanız bir kâse pirinci 3 kâse suda 45 dakika bekledikten sonra suyunu süzerek içmenizde fayda olacaktır. Muz hafif ve sindirimi kolay bir meyvedir. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunmaktadır. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlar. Elma püresi bağırsakların normal çalışma sistemine geri dönmesine yardımcı olur. Bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. Fakat ishal iken elmanın kabuğu mutlaka soyulmalıdır çünkü elma kabuğu sindirimi oldukça hassaslaştırabilir. Limon suyu günde 3-5 kez taze sıkılmış olarak içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir. Her gün bir yemek kaşığı kepeği çocuklarınızın beslenmesine ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilir. Ancak kahvaltılık gevrekler de bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil işlenmemiş doğal kepek tüketmek gerekmektedir. İşlenmemiş kepeği yemeklerinizde ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

Havucun ise 1-2 tanesinin dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezin ve püre haline getirin her 15 dakikada bir çay kaşığı çocuğunuza yedirerek ishali hafifletin. Bakteri nedeni ile oluşan ishal tedavisi için bal kullanılabilir. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak çocuğunuza içirin. Çocuğunuza bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu içirin. Patates bağırsakların normale dönmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı çocuğunuza içirerek hem ishalin etkisini hafifletmiş hem de ishal nedeni ile vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. İshal olan bebeğiniz için temizlik ve titizliğe oldukça önem gösterin. Mama hazırlamadan önce ve bebeğinizin altını temizledikten sonra ellerinizi sabun ile yıkayın. Ayrıca bebeğinizin biberonlarını ve yemek takımlarını iyice kaynatın. Şeftali, elma, muz gibi meyveler rendeleyerek verilmelidir. Ayrıca çocuğunuzu cola, fanta, kafein, asitli içecekler ve çikolatalardan uzak tutun. Bir de annelere tavsiyem olarak çocuğunuza yoğurt yedirilmelidir. Çocuklarda ishal ve diğer mide enfeksiyonları için müthiş bir tedavi yöntemidir. Yoğurt kötü bakterileri ortadan kaldırır ve ishali yok eder.

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde İshal ve Ateş

Bebeklerde İshal ve Ateş

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Kola İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Kola İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı

Ayva İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Ayva İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Kokulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Süt İshale İyi Gelir mi?

Süt İshale İyi Gelir mi?