Virütik İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Virütik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Virütik İshal, İshal dışkılama sayısında artış olması ile yapılan dışkının şekilsiz ve sıvı bir hal alması hali olarak bilinmektedir. İshal oluşumunda bağırsak hareketlerinin artması ile normalde olan dışkı oluşumundan daha fazla dışkı oluşumu gerçekleşir. İshalin en sık nedeni olarak ağız yolu ile alınmakta olan mikroplardan kaynaklı olarak gerçekleşmiş olduğu bilinmekte olan bir nedendir. Fakat aşta kullanılmakta olunan antibiyotik ilaçlar ve buna benzer olan türden bağırsakları etkileyen ilaçların kullanımı ishal oluşumunu gerçekleştirmektedir. Bu oluşuma mide rahatsızlıkları ve bağırsak rahatsızlıkları da yol açabilmektedir.


Virütik ishal oluşumuna etki eden nedenler


Vücudun bağışıklık sistemini olumsuz yönden etkileyen virüsler, bakteriler, parazitler ilk önce gelmektedir. Bu mikropların, virüslerin oluşumunda kirli olan suların içilmesi veya iyi yıkanmamış olan yiyeceklerin tüketilmesi ile belirti göstermektedir. Virütik olan ishal bozuk olan gıdaların tüketilmesi ile de oluşum gösterebilir. Bazen günlük yaşamda kullanılmakta olan bazı materyaller bile bu türden olan ishalin oluşmasına etki edebilir. Bu ishallerden korunmanın en önemli yolu ellerin sık sık yıkanması ve yenilen yiyeceklerin, içme sularının ve sürekli olarak kullanılmakta olan ortamın temiz olmasına dikkat etmek olacaktır.

Virütik ishal oluşum olarak mikropların, virüslerin ve parazitlerin vücuda girdikten sonra bir kısmının bağırsak duvarlarında iltihap oluşturması ile bağırsakların daha fazla hareketlenmesini sağlar hem de bağırsakların içerisinden daha fazla su ve iltihaplı hücrelerin geçişini sağlayarak bu yolla vücutta yayılmasını sağlar. Bu virüslerin ve mikropların bir kısmının da vücutta iltihap oluşturmadan salgılamış oldukları zehirli türden olan toksin maddelerinin etkisi ile vücutta su ve tuz etkisini arttırarak ishalin oluşumuna önemli derecede etkili olur. Bu hususta en önemli belirti dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının değişiklik göstermesidir.

Virütik ishalin her yaşta görülmesi kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Normal ishalden farklı olarak daha uzun süre etkisini gösterir ve vücuda bulaşmış olan mikropların ve virüslerin daha fazla olarak hızlıca yayılması ile kişileri ilerleyen yaşlarda olumsuz olarak etkiler. Bu ishal oluşumunda mikropların vücuttan giderilmesine önemli derecede dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde adından da anlaşılacağı gibi virütik olan ishalin etkisi bu rahatsızlığın oluştuğu kişide daha da ilerlemesi ile ölümcül etki oluşturması sağlanacaktır.

Son zamanlarda toplumumuzda oluşan kültürel etkileşimden dolayı virütik ishal belirtisi daha fazla artış göstermektedir. Kişiden kişiye bulaşmakta olan virüslerin, mikropların vücudun her bölgesine kan yolu ile yayılması ile virüslü olan hücrelerin yayılım göstermesi kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Bu hususta önemli olan şey kesinlikle mikropların etkisini yitirmesi için bu rahatsızlığa yakalanan kişinin zaman kaybetmeden Uzman bir doktora başvurması ile tedaviye başlaması olacaktır. Bu sayede vücuda yayılma gösteren virütik ishali oluşturan mikropların yayılması engellenecek olup, tüm rahatsızlığın kısa bir süre içerisinde giderilmesi sağlanacaktır.

Virütik İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte İshal Tehlikeli  mi?

Hamilelikte İshal Tehlikeli mi?

Popüler İçerikler

İshal Kaç Günde Geçer?

İshal Kaç Günde Geçer?

5 Aylık Bebeklerde İshal

5 Aylık Bebeklerde İshal

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Yeşil İshal

Bebeklerde Yeşil İshal

Güncel

Kola İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Kola İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?