İshal Diyeti Listesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İshal Diyeti Listesi

İshal Diyeti, İshal problemi çok sık karşılaşılmakta olan ve her yıl boyunca birçok kişiyi olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlık türü olarak bilinir. Bu rahatsızlık bazen geçici olarak belirir ve bir müddet sonra kendiliğinden yok olur. Fakat bilinmesi gereklidir ki bazı durumlarda ilerleme göstermekte olan ishal ciddi bir sağlık sorunu olarak kişilerin ölümüne bile sebebiyet vermektedir. İshal oluşumu dışkıda olan artış ile dışkının şekilsiz olarak belirmesi ve sıvı olan bir hal alması olarak kendini göstermektedir. İshal oluşumunda bağırsaklar daha da hareketlilik sağlar ve normal olan dışkıdan daha fazla dışkı oluşur. Tabi ki bu belirti kişilerin rahatsız olmasına da sebebiyet verecektir. İshal oluşumunun sıklıkla karşılaşılmış olan nedenlerinden biri ağız yolu ile alınan mikroplar olarak bilinir. Bu mikropların vücudun dengesini bozması ile ishal rahatsızlığı kendini gösterir.

İshal diyeti nedir diyecek olursak eğer, ishal oluşumu gerçekleşen hastanın bu oluşumun seyri boyunca rahatsızlığın giderileceği zamana kadar beslenmesine dikkat ederek sıvı tüketiminin dengede tutulmasının sağlanması olarak bilinir. İshal diyetinin nasıl olacağını sizlere belirtecek olursak, bu hususta yapılacakların maddeler halinde sıralanışı şu şekilde olmaktadır.


İshal diyeti yapılırken yenilmesi yasak olan yiyecekler

 • Şeker ve şekerli olan türden olan yiyeceklerin tüketilmemesi
 • Hamur ile yapılan pasta, tatlı, börek, çörek gibi yiyeceklerin tüketilmemesi
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek ve buna benzer türden olan baklagillerin tüketilmemesi
 • Kuru yemiş olarak tüketilmekte olan yiyecekler
 • Aşırı derecede yağlı olan gıdaların tüketilmemesi
 • Patates haricinde bütün sebzelerin tüketimi ve elma, şeftali, ayva haricinde olan meyvelerin tüketilmemesi yasak olan yiyecekler arasında olmaktadır.
Sabah kahvaltısında yapılacak olan ishal diyetinde: Az şekerli olacak şekilde açık çay, az yağlı olacak şekilde beyaz peynir, kepek içermeyen ekmek tüketilmelidir.

Öğle vaktinde ishal diyeti için tüketilmesi gereken yiyecekler olarak: Az yağlı olacak şekilde yayla çorbası, 1 adet haşlanmış patates, (Patates kabızlık oluşturacağı için ishali engelleyecektir), peynirli makarna, kabuksuz şeftali ve yeşil elma, kepeksiz ekmek tüketilmelidir.

İkindi zamanında ishal diyeti için tüketilmesi gereken yiyecekler: Tuzlu ayran, kabuksuz şeftali ve yeşil elma olmalıdır.

Akşam vaktinde ishal diyeti için tüketilmesi gereken yiyecekler: Hafif yağlı olan bir patates yemeği ve bu yemeğin yanında yine az yağ içeren pirinç pilavı, yoğurt, kabuksuz şeftali ve yeşil elma olmalıdır.

İshal diyeti yukarıda belirtilen hususlara uyulduğu vakit etkili olacaktır. Belirtilen yiyecek listesine sabah kahvaltısında, öğle vaktinde, ikindi vaktinde ve akşam vaktinde eksiksiz olacak şekilde uyulması gerekmektedir. Bunlara uyum sağlanırsa eğer ishal diyetinin tamamlanması ile oluşan ishal belirtisi giderilecektir.

İshal Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebekler Neden İshal Olur?

Bebekler Neden İshal Olur?

İshal Neden Geçmez?

İshal Neden Geçmez?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshale İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

İshale İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Çiğ Köfte İshal Yapar mı? ve İshale iyi Gelir mi?

Çiğ Köfte İshal Yapar mı? ve İshale iyi Gelir mi?

Hurma İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hurma İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Süt İshal Yapar mı?

Süt İshal Yapar mı?

Güncel

Leblebi İshal Yapar mı?

Leblebi İshal Yapar mı?

Tarhana Çorbası İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Tarhana Çorbası İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Tarhana Çorbası İshal Yapar mı, tarhana köy yemeklerinin başında gelen lezzetiyle bilinen hemen hemen herkesin sevdiği bir yemektir. Birçok kişinin vazgeçilmezi olan tar[...]

Sümüksü İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü ishal genel olarak kanlı ishal ya da dizanteri ishal olarak adlandırılmaktadır. Dışkıda kanın görüldüğü ishallere sümüksü ishal denilmektedir. Bu belirti[...]

İshal Kusma Belirtileri ve Tedavisi

İshal Kusma Belirtileri ve Tedavisi

İshal kusma, ülkemizde ve dünyada genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. İshal ve kusma birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi herhangi bir hastalıktan kayn[...]

İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İncir ishal yapar mı, İncir içeriğinde bol lif barındıran sevilen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen incir yaz a[...]

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte ishal, gebelikte değişen hormonlar nedeni ile yaşanan sıkıntılardan biri de ishaldir. İshal gün içinde 3 defadan fazla dışkılama olarak tanımlanabilir. Dış[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6