Yaşlılarda İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaşlılarda İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İshal, genellikle 65 yaş ve üstü kişileri konu almaktadır. Bu kişilerde ishal durumu oldukça tehlikeli ve büyük hastalılardan oluşma ihtimali yüksektir. Öyle ki birçok kanser altında ishal durumları kişilerde ölüme kadar tehlikeler yaratmaktadır. Fakat ishal sorunu kesinlikle bir hastalıktan kaynaklanır diye bir şey demek mümkün değildir. Bazen yaşlılarda da görülen ishalin nedeni genç insanlarda görülen ishal nedeni ile aynı nedenden kaynaklanabilmektedir. Fakat bu durumda yaşlılarda görülen ishal, gençlerde görülen ishalden çok daha zor iyileşme göstermektedir. Çünkü yaşlıların vücudunun bağışıklık sistemi gençlere göre çok daha düşüktür. Buy nedenle yaşlılardaki ishal kesinlikle çok önemsenmelidir. Fakat ülkemizde bu konular gereğinden çok daha az önemsenmektedir. Unutulmamalıdır ki önemsenmeyen sağlık sorunları kişilerde çok daha büyük hastalıklara neden olarak sizleri zor durumlarda bırakabilir. Bu nedenle en küçük sağlık sorununun bile özellikle yaşlılar olmak üzere gereği kadar önemsenmesi gerekir. Yaşlılarda görülen ishalin asıl nedeni genellikle vücuttaki başka hastalıklardır. Ülkemizde ve dünyada genel sorun olan içme suları da hem yaşlıları hem de gençleri ilgilendiren bir hastalık nedenidir.

Yaşlılarda görülen bağırsak hastalıkları genellikle ishale neden olarak kişilerde büyük rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Yaşlılarda ishal, gençlere göre birçok nedeni bulunmaktadır. Çünkü bu kişilerin yaşlılık nedeni ile vücutlarının mekanizmaları çok daha hassastır. Bu durum kişilerde bu tür hastalıkların oluşmasını tetikleyen durumların daha kolay bir hal almasını sağlamaktadır. Yaşlıların vücudu aynen bebeklerin vücut hassaslığına benzemektedir. Bu nedenle yaşlılarda oluşan İshal gibi problemlerde çok dikkatli olunması oluşacak olan birçok hastalığın önüne geçecektir. Kimi yaşlıların sık sık ishal olmaları vücudun yapısal karakterine bağlıdır. Öyle ki yedikleri en klasik yiyecek bile bu kişilerde ishale neden olabilmektedir. Bu durumda vücudun hassas olduğu yiyeceklerin yaşlılar tarafından kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Gençlerde olduğu gibi yaşlılarında ishal durumlarında hastaya sıvı tedavisi uygulanır ve vücudun kaybettiği tüm ihtiyaçlar geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle kalp hastaları, akciğer hastaları ve böbrek hastalarının bu konularda çok dikkat etmesi gerekmektedir. Öyle ki bu hastaların en ufak su kaybında bile sorunlar oluşabileceği konusu oldukça önemlidir.

İshal olan yaşlıların sıvı tüketmesi gerektiği oldukça doğru bir bilgidir. Fakat burada dikkat edilmesi geren önemli bir kural vardır ki bu kural; sıvının kesinlikle doğru periyotlarda ve doğru miktarlarda tüketilmesi gerektiğidir. Aksi hallerde ishal sorununa tedavi uygularken başka yerden farklı sorunlara neden olabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu kurala uyulduğu sürece bu kişilere sıvı takviye yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı zamanda kişilerin doktor kontrolü dahilinde bitkisel tedavilerin uygulanması ishal durumunun iyileşme sürecini kısaltacaktır. Unutulmamalıdır ki yaşlılarda ishal problemi gençlere göre çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin hastalıklarında daha dikkatli ve daha önemser olması iyi olacaktır. Kişi her ne kadar hijyen kurallarına önem verse de bu kurallara daha da çok özen göstermelidir. Çünkü gerçekleşen ishallerin birçoğu bu nedenden kaynaklanmaktadır.

Yaşlılarda İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ekşimesi ve İshal

Mide Ekşimesi ve İshal

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Barbunya İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Barbunya İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Zencefil İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Zencefil İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Simit İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Simit İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Sarı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sarı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Turp İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Turp İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Güncel

1 Aylık Bebekte İshal

1 Aylık Bebekte İshal

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

İshal Neden Geçmez?

İshal Neden Geçmez?

İshal Yapan Yiyecekler

İshal Yapan Yiyecekler