İshal Nedenleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal Nedenleri, İshal dışkılamada oluşmakta olan artış olarak bilinmektedir. İshal oluşumu genel olarak dışkının sıvı bir hal alması ile normalden farklı olarak dışkıya çıkmanın fazlalaşması olarak gözlemlenen bir durumdur. İshal oluşumu bağırsakların olumsuz olarak etkilenmesi ile bağırsakların normalden fazla olarak hareket etmesinden kaynaklı olarak çalışması ile sağlığı olumsuz önden etkileyen bir durumdur. İshal rahatsızlığının kişilerde görülmesinde en sık karşılaşılmakta olan neden ağız yolu ile bakteri ya da virüslerin vücuda bulaşması ile vücudun düzenli olan işleyişini bozması ile belirti göstermesidir. Ancak kullanılmakta olan antibiyotik ilaçların, mide ya da bağırsak ilaçlarının da kullanılması ishal etkisi oluşturacaktır.

İshal nedenleri arasında ilk olarak vücuda bulaşan virüsler gelmektedir. Bu mikroplar vücuda kirli olan suların içilmesi ile ya da tüketilecek olan gıdaların fazla olarak temizlenmemesi ile ishalin oluşmasına neden olur. Bozulmuş olan gıdaların tüketilmesi de ishal nedenleri arasında gösterilebilir.


İshal neden olur?

  • Mide üşütmesi: Mide üşütmesi ishalin nedenleri arasında ilk başta gelen bir neden olarak belirmektedir. Mide üşütmesi viral gastroenterit olarak adlandırılır. Mide üşütmesi genel olarak virüslerin oluşturduğu bir rahatsızlık türüdür. Bu oluşumu kişiler soğuk şeyler tüketilmesi ile soğukta kalınmaya bağlarlar. Fakat mide üşütmesi vücudun genel olarak zayıflaması ile güçsüz kalmasına bağlı olarak virüslerin daha fazla çoğalması ve tüm vücuda yayılmasıyla mide üşütmesi oluşumu gerçekleşir. Bu türden oluşum göstermekte olan ishal belirtileri kendiliğinden yok olur ve herhangi bir antibiyotiğin kullanılmasına ihtiyaç duymaz.
  • Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi ishalin nedenleri arasında gösterilebilen bir neden olabilir. Genel olarak tüketilmekte olan gıdalara virüs, bakteri ya da parazitlerin bulaşması ile ishal oluşabilir. İshal oluşumuna yol açabilecek olan bakterilerden bazıları, koli basili, campylobacter, salmonella ve şigella olarak bilinmektedir. Yaz ishallerinin genel olarak oluşumları mikroplu olan suların içilmesi yahut mikroplu olan sularla yıkanan gıdaların tüketilmesidir.
  • Kullanılmakta olan antibiyotik ilaçlar ishalin nedenleri arasında gösterilmektedir.
  • Bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklarda ishal nedenleri arasında gösterilir.
  • Kolera, dizanteri, nefrit, tifo, kalp rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları da ishalin nedenleri arasındadır.
  • Alkol tüketimi ishal nedenleri arasında belirmektedir.
İshal nedenleri kısaca özetlenecek olursa eğer, ishal nedenlerinin en başında temizliğe dikkat edilmemesi ve bu hususta gereken hijyenin sağlanmaması gelmektedir. Fakat biz insanların temizliğe gereken önemi vermememiz ile mikropların vücuda kolay bir şekilde yayılması gerçekleşerek ishal oluşumu gerçekleşir. Elbette bu hususta yapılması gereken tek husus bu olmamaktadır. Genel olarak solunan havadan tutun da içilen suya kadar mikroplar, virüsler bulunmaktadır ve bu mikropların yok edilmesinde sadece bizlerin önlem alması ishal nedenlerini önlemekte yetmemektedir. Kısacası her konuda dikkatli davranmak en önemlisi olacaktır.

İshal Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şalgam İshal Yapar mı?

Şalgam İshal Yapar mı?

5 Aylık Bebeklerde İshal

5 Aylık Bebeklerde İshal

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz İshal Yapar mı?

Ceviz İshal Yapar mı?

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir  mi?

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

Nar İshal Yapar mı ve İshale İyi Gelir  mi?

Nar İshal Yapar mı ve İshale İyi Gelir mi?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

İshal Yapan Meyveler Hangileridir?

Güncel

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?