Kanamalı İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanamalı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı ishal, aslında ishal türlerinden biridir. Bu ishal türü bazı insanlarda mikrobik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Normal ishale göre daha ağrılı ve daha bulantılı bir süreci olan bu ishal türü kişilerde ağrıyla birlikte korkuda oluşturmaktadır. Bu hastalıkta kişi dışkısında bir miktar kan gözlenmektedir. Dışkının aşırı şekilde sıvı olması vücudun da bu durumdan etkilenerek sıvı kaybının oluşmasına neden olmaktadır. Kanlı ishal sık hastalanmanın ve diğer bağırsak problemlerinin belirtisi de olabilmektedir. Bu ishalle birlikte kişide yüksek ateş gözleniyorsa kişi zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Böyle durumlara müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Kanlı ishal sorununun bulunduğu kişiler vücutta su kaybının yanında az miktarda da olsa kan kaybı yaşamaktadırlar. Bu nedenle kişilerin kan yapıcı yiyecekler tüketmesinde fayda vardır. Kanlı ishal sorunu olan kişiler kesinlikle süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kanlı ishal ya da sadece ishal diğer birçok hastalığın varlığının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle ishalin ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Kızılımsı bir renkte kan bulunan ishal hastalığına tıp dilinde "Hematokezya" adı verilmektedir. Kanlı ishalin en büyük nedeni bakteriyel nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler ise kişilerin vücuduna birçok yol ile bulaşabilmektedir. Örneğin bir sinek ısırığı kişide ciddi bakteri oluşmasına ya da bulaşmasına neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında sinek ve diğer böcek türlerinin çoğalması bu gibi salgın ishal hastalıkların artmasına neden olmaktadır. Bazı kanlı hastalarda çok sayıda bakteri bulunuyorsa doktorlar tarafından bu hastalara tıpta "Dizanteri" adı verilen bir hastalık teşhisi konulmaktadır. Tabi ki gelişen tıpla birlikte bu hastalığa da daha kolay tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu hastalık ise çocuk, genç, yaşlı demeden bütün insanlarda görülmektedir. Bu hastalıkların en çok görüldüğü ülkeler dünyada bulunan fakir ülkelerdir. Bu hastalık günümüzde en çok içme suları aracılığı ile insanlara bulaşmaktadır. İlk başta çoğu kişi tarafından önemsenmeyen bu hastalık daha sonra şiddetini arttırdıkça kişiler tarafından dikkate alınmaktadır. Kanlı ishalin bir nedeni de ishal sorunu olan kişilerin bağırsak duvarının zedelenerek kanamasıdır.

Kanlı ishal sorunu ile gelen birçok sorun vücutta belirtilerini göstermektedir. Öyle ki kanlı ishal ile oluşan karın ağrısı birçok insanın dayanılmaz sorunlarından biri haline gelmiştir. Şiddetli sancısı kişide yüksek sinir ve stresin oluşmasına neden olabilecek kadar büyük ağrılar oluşmaktadır. Başka bir sorun olarak kişide kusma ve vücut ağrıları görülebilmektedir. Bu gibi durumlar kişinin güncel hayattan uzak kalmasına ve hareket kısıtlamaları yaşamasına neden olmaktadır. Kişideki kusma sık sık kişinin ağız tadının bozulmasına neden olarak rahatsızlıklar verebilmektedir. Kanlı ishal sorununa tedaviler uygulanmaz ise bu sorun zamanla kronikleşerek sık sık tekrarlayabilir. Bu nedenle bu tür sorunların kişiler tarafından dikkate alınması gerekmektedir. Eğer bu sorun sizde veya çocuklarınızda var ise zaman kaybetmeyin tüm önlemleri almak daha sonra oluşabilecek büyük problemleri çözmeyle uğraşmaktan çok daha kolaydır.

Kanamalı İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte İshal Tehlikeli  mi?

Hamilelikte İshal Tehlikeli mi?

Haber Bülteni

Güncel

Kefir İshale İyi Gelir  mi?

Kefir İshale İyi Gelir mi?

Güncel

Şalgam İshal Yapar mı?

Şalgam İshal Yapar mı?

Zerdeçal İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Zerdeçal İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İshal Bulaşıcı mıdır?

İshal Bulaşıcı mıdır?

Ceviz İshal Yapar mı?

Ceviz İshal Yapar mı?

Rezene İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Rezene İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Leblebi İshal Yapar mı?

Leblebi İshal Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6