Süt İshale İyi Gelir  mi?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Süt İshale İyi Gelir mi?

Süt İshale İyi Gelirmi, bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan ve yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İshal dışkı hareketlerinin enfeksiyonlara bağlı oluşabilen bakteri, parazit veya besin zehirlenmesi olarak da ortaya çıkabilir. İshal genellikle yaz mevsiminde daha sık görülen sulu ya da cıvık dışkılama ve bunu tutamama, sürekli tuvalet isteği, susuzluk, bulantı, kusma, ateş, halsizlik, karın bölgesinde oluşan gaz ve ağrı gibi belirtiler gözlemlenir. Kişinin ishal olmasının en önemli sebebi çevresel faktörler olmasıdır. Özellikle kirlenmiş suların içilmesi ya da bu sularla yıkanmış meyve ve sebze gibi besinlerin yenmesi ishalin başlamasını kolaylaştırır. Bu yüzden durgun sular, kanalizasyonun karıştığı sular, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularındaki bu mikrop, uzun süre yaşar ve çoğalır. Ayrıca pişirildikten sonra buzdolabına konmayan unutulmuş yemeklerdir. Ayrıca iyi yıkanmamış meyvelerin ve çiğ sebzelerin tüketilmesi gibi ishal yapan mikropların ağız yoluyla alınan kişilerde bağırsaklara kadar ulaşırlar. Bu sebeple sodyum yani tuz içeren çorbalar tüketilmelidir. İçeriğinde potasyum bulunan meyve ve meyve suları içilmelidir. Diğer taraftan içeriğiyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler karşılanmış olacaktır. Yanı sıra ishalin durdurulmasına yardımcı bir alternatiftir. Yine vitamin ağırlıklı olan elma püresi veya kabuğu soyulmuş elma yenilmesinin de aynı şekilde vücudun beslenmesine ve rahatsızlığına karşı direncin artmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde içilmesi gereken limon suyu ise ishale sebep olan patojenlerin yok olmasına oldukça faydalıdır. Nedeni her ne olursa olsun ishal önemsenmesi gereken bir oluşumdur.

Süt İshale İyi Gelirmi; İshal çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle ishale iyi gelen süt, bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bir su bardağı süte az miktar tuz ilave ederek günde 3 ya da 4 defa tüketilir. İshal konusunda yediğimiz besinlerin de önemi büyüktür. Yani posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bakımından bağırsakların çalışma sistemi üzerinde düzenlenmesinde faydalı olacağı için ishali önler. İlave olarak havuç, pirinç lapası, pirinç suyu, patates haşlaması, patates püresi, yoğurt ve ayran ishale etken olabilecek yiyeceklerdir. Fakat ishal olan kişilerin iştahsızlık gibi sorunları olacağı için yemek yemese dahi bu yiyeceklerden beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca yoğurt bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yoğurdun içeriğinde bulunan bakteriler sayesinde bağırsağın içine yerleşen ve diğer zararlı bakterilerin yaşamalarına engel olur.

İshal Tedavi Reçetesi; Bir adet kara turp, kabukları soyulduktan sonra rende yapılır. Üzerine 250 gram taze yoğurt ilave edip, karıştırılır. Bir seferde yenmesi gerekir. Susuzluk hissinde ise şekersiz erik hoşafı içilmesi tavsiye edilir. 1 kilogram muşmulanın çekirdekleri çıkartılıp, tencereye konulur. Üzerine 2 su bardağı su ve 1 çay bardağı toz şeker ilave edip, yarım saat kaynatılır. Soğuduktan sonra 3 saat arayla iki çorba kaşığı içilmesi yeterlidir. İshal bitinceye kadar, bol su ya da ayva kompostosu içilir. Gün içerisinde az pişmiş yumurta, bayat ekmek ve patates püresi yenmesi önerilir. 4 bardak suyun içine 1 tutam mersin yaprağı, 2 çorba kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı kimyon koyup, kaynatılır. Yarım saat bekledikten sonra süzülür. Günde 3 çay bardağı şekersiz olarak içilir. Yine 4 bardak suyun içine, 20 gram kantaron kökü koyulur. 15 dakika kaynatıp, süzülür. Günde 3 defa bir kahve fincanı içilir.

Süt İshale İyi Gelirmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte İshal Tehlikeli  mi?

Hamilelikte İshal Tehlikeli mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İshale İyi Gelen Yiyecekler

Bebeklerde İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

Lahana İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Lahana İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Limon İshale İyi Gelir  mi?

Limon İshale İyi Gelir mi?

Güncel

İshale İyi Gelen Yiyecekler?

İshale İyi Gelen Yiyecekler?

Güncel

İshal Neden Geçmez?

İshal Neden Geçmez?

Güncel

Hamilelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi