İshal Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İshal Ağrısına Ne İyi Gelir?

İshal ağrısına ne iyi gelir, İshal çeşitli gıda zehirlenmesi ile meydana gelebilmekte veya bazı rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda bazı gıdaların aşırı tüketilmesi ile de ortaya çıkabilmektedir. İshal döneminde sindirimi kolay olan gıdaların tüketilmesi ve sürekli sıvı alınması çok önemlidir. İshal sürecinde alkolden, sigaradan, baharatlı gıdalardan, kafeinden uzak durmanızda yarar olacaktır. İshale iyi gelen yiyecekler arasında en bilineni düşük lifli pirinç olmaktadır, ayrıca muz, elma püresi ve birkaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

İshal sırasında dışkının tekrardan katı hale dönüştürülebilmesi için düşük lifli gıdalar tavsiye edilir. Bu nedenle beyaz pirinç düşük lifli gıdalara girmektedir. İshali bastırmak için çok faydalı bir gıda olduğu bilinen beyaz pirinç ishal döneminde günde belli aralıklar ile tüketilebilir. Esmer pirinç ise lifli olduğu için bağırsakları yumuşatabileceğinden ishal döneminde kullanılması kesinlikle yanlış olur. Eğer ishaliniz çok uzun sürdüyse ve pirinç yemekte de zorlanıyorsanız, yarım kâse pirinci 3 kâse su ile karıştırıp 45 dakika beklettikten sonra suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu ishal sırasında kaybedilen suyu geri yerine koyarken, ihtiyaç duyacağınız besin ve nişasta için çok etkili bir içeriğe sahiptir.

Muz, İhale çok iyi geldiği bilinen bir diğer yiyecektir. İshal sırasında kaybedilen potasyum açısından muz çok besleyicidir. Muz tek başına ishali geçirmez fakat ishal döneminde kaybedilen mineraller açısından çok zengindir.

Elma püresi, Bağırsakların eski çalışma düzenine dönmesi için çok etkili bir besindir. Hem sindirim sistemi zorlanmaz hem de besleyiciliği çok fazladır. İshal döneminde elmanın kabuklarını soyarak tüketiniz. Elma kabukları sindirimi zorlaştırmaktadır.

Böğürtlen, İshal döneminde böğürtlenin suyunu içebilir veya kendisini yiyebilirsiniz. Daha etkili olması için böğürtlenin içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Limon suyu, Günde 4-6 kez limonsuyu tüketmek ishale neden olan mikropları öldürecektir ve sindirim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi, Doğal olan elma sirkesini tüketmek bağırsakların temizlenmesine ve sindirimin kolay bir hal almasına yardımcı olacaktır. Elma sirkesi içerisinde bulunan pektin maddesi ise dışkının sertleşmesine, ishalin hafiflemesine ve ishal ağrılarının geçmesine yardımcı olacaktır. Her öğünden sonra bir su bardağı kadar sirkeye 1-2 çay kaşığı kadar sirkeyi karıştırarak içebilirsiniz.

Havuç, Havuçları bir tencerede kaynatın ve daha sıcakken püre haline getirin her 15 dakikada bir 1 çay kaşığı kadar tüketerek ishalin geçmesine ve ishalin neden olduğu ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak, İshale neden olan bakterilerden kısa sürede kurtulmak için günde 2-3 çiğ sarımsak yemeniz çok iyi olacaktır. Bu aynı zamanda ishal ve karın ağrılarının geçmesi için de çok etkili bir yoldur. Bu yöntemi seyahatler sırasında yapmanız daha çok tavsiye edilir.

Bal, Bakteriler ile oluşan ishal ve ishal ile ortaya çıkan ağrılar için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı kadar bal karıştırın ve günün belli aralıklarında düzenli olarak tüketin. Ancak şeker hastaları bal tüketirken çok dikkatli olmalıdırlar.

Patates çorbası, Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün içerinde birkaç kez için bu bağırsaklarınızın kısa sürede normale dönmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda karın ve ishal ağrılarının da önüne geçecektir. Bu gıdaları uygulamadan önce kesinlikle bir hekime başvurmanızda yarar olacaktır. Kendi kendinize tedavi yöntemleri uygulamak olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

İshal Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kefir İshale İyi Gelir  mi?

Kefir İshale İyi Gelir mi?

Gebelikte İshal ve Karın Ağrısı

Gebelikte İshal ve Karın Ağrısı

1 Aylık Bebekte İshal

1 Aylık Bebekte İshal

İshal Maması Tarifi ve Malzemeleri

İshal Maması Tarifi ve Malzemeleri

Patlamış Mısır İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Patlamış Mısır İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Güncel

Mukuslu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mukuslu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi